Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 12 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AL
2013-06-11, 16:18
Pierzenie amadyn - problem
Autor Wiadomość
marfin-88 

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2012-01-19, 15:09   Pierzenie amadyn - problem

Witam.
Mam problem z amadynami wspaniałymi. Samiczka pierzy mi się już ok 2 miesięcy i bez efektów. Głowa łysa, lecą cały czas jej pióra. Co jest grane? Samiec tez się pierzy i tez już długo ale nie jest tak wyłysiały. Z innymi parami nie mam tego problemu. Dostają bogatą mieszankę, pokarm jajeczny, czasem kiełki i zielonkę

pysia34
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-20, 08:17   

Spróbuj podać jod,czasem jest to wynikiem zbyt niskiego poziomu jodu w organiźmie. Jeśli to nie pomoże to przepierzy ci się dopiero w kolejnym pierzeniu.
Ostatnio zmieniony przez pysia34 2012-01-20, 08:21, w całości zmieniany 1 raz  

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2012-01-20, 11:54   

Czy na pewno pióra wypadają? A nie samiec wyskubuje samiczce?

Pozdrawiam,
Joanna

marfin-88 

Wysłany: 2012-01-21, 11:21   

a w takim przypadku jak z lęgami?? Można taka parkę puścić na lęgi? Bo w sumie jak sie normalnie pierzy to maja puste jajka a w takim przypadku??

pysia34
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-22, 08:56   

Właściwie jest kilka domniemanych przyczyn łysienia u amadyn. Pierwsza mówi o chorobie wirusowej, ale właściwie nikt tego nie zdiagnozował. Kolejna o zbyt małym poziomie jodu i innych minerałów. Jedna i druga przyczyna mają wpływ na lęgi ale nie pozbawiają ptaków płodności. Na pewno nie jest to kwestia wyskubywania samca samicy. Taka amadyna przepierza się dopiero w kolejnym pierzeniu i jest porośnięta piórami bez żadnych ubytków. Jedyne więc co możesz zrobić to kupić jod- dość drogi ale są dostępne preparzty dla gołębi i sukcesywnie podawać witaminy i minerały wraz z węglem, który amadyny muszą stale dostawać. Po pierzeniu objawy łysienia powinny ustąpić. Wcześniej i taknie obrośnie niestety.Problem dotyczy też poza amadynami innych gatunków astryldów.

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2012-01-22, 10:03   

Akurat u samic amadyn brak piór na głownie bardzo czesto powodowany jest wyskubaniem samicy przez samca. Dlatego zanim zacznie się szukać przyczyny chorobowej trzeba to wykluczyć, dlatego o to pytałam.

Niedobór jodu powoduje generalnie problemy z pierzeniem. Przyczyną mogą byc też inne zaburzenia hormonalne.

Innym częstym powodem jest dermatomykoza.

pysia34 napisał/a:
zrobić to kupić jod- dość drogi .

Najprościej jest suplementować jod w postaci płynu Lugola - jest tani - oczywiście w odpowiednim rozcienczeniu i dawkowaniu.

pysia34 napisał/a:
sukcesywnie podawać witaminy i minerały wraz z węglem, który amadyny muszą stale dostawać.

Nigdy nie podaje się żadnych leków razem z węglem ponieważ wtedy węgiel adsorbuje lek (w całosci albo przynajmniej w jakiejś części) i zostaje on wydalony zamiast żeby został wchłonięty do krwi.

Pozdrawiam,
Joanna

sylwia2401 

Województwo: Polska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2012-01-22, 10:48   

marfin-88, ja jednak posłuchałbym rad weta, oczywiście naszego weta :D :D :D

marfin-88 

Wysłany: 2013-06-05, 20:23   

Po dłuższej przerwie mam jeszcze jedno pytanie.
W jakich proporcjach podawać ten płyn Lugola i jak często?
Bo można go także podawać podczas normalnego pierzenia i zapobiegawczo raz w tygodniu?
Proszę o odpowiedz

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2013-06-06, 19:36   

Płyn Lugola jest źródłem jodu. Trzeba najpierw rozcienczyć 1:10, a potem z tego jedną kroplę dodaje się do 50 ml wody do picia. Podaje się codziennie przez jakiś czas. Albo można podawac co jakiś czas (np. co tydzień).

Pozdrawiam,
Joanna
Ostatnio zmieniony przez AL 2013-06-11, 15:54, w całości zmieniany 1 raz  

yotan 

Województwo: kuj.-pom.
Wysłany: 2013-06-06, 21:12   

Problem z upierzeniem głowy dotyczył kilku moich amadyn. Nie pomógł jod, dieta bogata w białko i siarkę (jajka). Zacząłem więc podawać leki przeciwgrzybicze i po dwóch tygodniach ptaki zaczęły się po kolei wypierzać, tzn. zaczęły im rosnąć pióra na głowie. Ptak najbardziej łysy zaczął pierzyć się w trzecim tygodniu terapii.
Dodam, że problem dotyczył obu płci, z przewagą samic (1,2). Ptaki w różnym wieku, z różnych źródeł, z jednej woliery.
Ostatnio zmieniony przez yotan 2013-06-06, 21:15, w całości zmieniany 2 razy  

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2013-06-07, 08:31   

Tak jak napisałam, dermatomikozy są częstą przyczyną łysienia. I niestety nie zawsze grzybica jest widoczna w postaci jakiś nalotów.

Natomiast skubanie też czesto ma miejsce. Więc jak tylko samica łysieje, to najlepiej najpierw obserwować i wyeliminowac skubanie przez samca. Obserwacja jest nieinwazyjna i za darmo, dlatego warto to zrobić jako pierwsze.

Jak wiadomo już, że to nie skubanie, to najlepiej jednak zrobić badania mikologiczne z okresleniem lekowrażliwosci.

Problemy z jodem mogą być wtedy, kiedy problem dotyczy pierzenia.

Pozdrawiam,
Joanna

Gulda 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2013-06-07, 08:43   

Podawanie płynu Lugola może spowodować więcej problemów z tarczycą i wątrobą niż oczekiwanych skutków

Otóż oprócz jodu dla ptaków który jest w sprzedaży w Europie jako suplement diety , , jest również naturalny ogólnie dostępny środek w naszym kraju bogaty w jod , powszechnie stosowany przy hodowli ptaków nie tylko Gould w Europie a zwie się SPIRULINA a wpływa nie tylko na pracę tarczycy ale również na inne narządy.
.

Drugi powód opisał Marcin z tym że w przypadku grzybicy czy też roztoczy skóra na głowie zmienia kolor i jest wysuszona i często się łuszczy więc nie powinno być większych problemów ze zdiagnozowaniem powodów łysienia w tym przypadku.

Trzecim powodem jest porostu nieodpowiednia lub zbyt uboga dieta
Ostatnio zmieniony przez AL 2013-06-11, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  

AL 
Admin Alicja Pańka

Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2013-06-11, 15:59   

Bardzo proszę o merytoryczna dyskusje, wszystkie post nie związane bezpośrednio z tematem będą usunięte lub zmienione przez obsługę.

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2013-06-12, 07:40   

Gulda napisał/a:
Podawanie płynu Lugola może spowodować więcej problemów z tarczycą i wątrobą niż oczekiwanych skutków

Przedawkowanie jodu w każdej postaci powoduje problemy. Nie ma znaczenia czy ten jod pochodzi z płynu Lugola czy z innego preparatu. Problem z płynem Lugola polega na tym, że jest to środek zawierający duże ilości jodu, nie przeznaczony pierwotnie do spożycia (bardzo soncentrowany). Można go stosować do wody pitnej ale tylko w bardzo dużym rozcienczeniu. Na ogół pisze sie o 2 kroplach na litr wody. Z tym, że dawkowanie zalezy też od przyczyny podawania. Inne jest lecznicze, a inne profilatktyczne.

Podawanie każdego preparatu jodowego powinno byc skonsultowane z lekarzem, także dlatego, że są różne przeciwskazania do podawania jodu.

Gulda napisał/a:
Otóż oprócz jodu dla ptaków który jest w sprzedaży w Europie jako suplement diety , , jest również naturalny ogólnie dostępny środek w naszym kraju bogaty w jod , powszechnie stosowany przy hodowli ptaków nie tylko Gould w Europie a zwie się SPIRULINA a wpływa nie tylko na pracę tarczycy ale również na inne narządy.

Z zawartością jodu w spirulinie jest trochę problemów. Czasem podawane jest, ze zawiera, ale jak poczytać składy gotowych preparatów, to tam już jodu nie ma w ogóle.

Przykładowe produkty:
https://www.e-farm.pl/p/811/SPIRULINA.html
http://www.doz.pl/apteka/...i_500_mg_30_szt

http://www.spirulina.pl/a...-spiruliny.html - tutaj jest obszerny artykuł o spirulinie z podabym dokładnym składem.
http://www.liferesearchun...spirulina2.html - tutaj też nie ma jodu. I w wielu innych poważnych opracowaniach podających dokładny skład jodu nie ma.

Na stronie spirulina.pl jest informacja o tym, że spiruliny są dwie (obie hodowlane) jedna slodkowodna i ona nie ma jodu w ogóle, a druga morska i ona zawiera jod. Nie wiem na ile to jest prawda. Tam gdzie jest podawany skład, nie ma informacji o tym czy to morska czy słodkowodna.

Nie wiem też jak jest z amadynami, ale jeśli chodzi o papugi to bywało różnie. Nie wszyscy specjaliści uważali, że jest ona dobra dla ptaków.

Gulda napisał/a:
Drugi powód opisał Marcin z tym że w przypadku grzybicy czy też roztoczy skóra na głowie zmienia kolor i jest wysuszona i często się łuszczy więc nie powinno być większych problemów ze zdiagnozowaniem powodów łysienia w tym przypadku.

Marcin to znaczy Yotan? On napisał, że "Nie pomógł jod, dieta bogata w białko i siarkę (jajka). Zacząłem więc podawać leki przeciwgrzybicze". On ma na tyle duże doświadczenie, że gdyby grzybica była taka łatwa do zdiagnozowania, to od razu by podawał leki przeciwgrzybicze, a nie inne rzeczy.

Niestety jest tak, że u ptaków grzybica tego typu nie musi dawać objawów w postaci zmian skórnych (poza łysieniem). Podkreślam: "nie musi dawac" co znaczy, że są przypadki, w których nie daje.

Pozdrawiam,
Joanna
Ostatnio zmieniony przez Joanna 2013-06-12, 07:42, w całości zmieniany 1 raz  

Gulda 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2013-06-12, 09:24   

Czyli widzę ze jak chcesz to potrafisz pisać jak normalny człowiek , bo zagłębieniu się w temat choć trochę to trwało , jakieś argumenty do ciebie jednak są w stanie przymówić i zasiać niepokój w twojej głowie.

Joanna napisał/a:
Z zawartością jodu w spirulinie jest trochę problemów. Czasem podawane jest, ze zawiera, ale jak poczytać składy gotowych preparatów, to tam już jodu nie ma w ogóle.

Nie ma większych problemów jeśli są to algi morskie o których wspomniałaś gdyż każda roślina morska i nie tylko , jod będzie zawierała . Mnie bardziej chodzi tutaj o płatki spiruliny dla ryb akwariowych na każdym opakowaniu będzie podawana tzn. powinna być podana również nazwa alg z których pochodzi ten produkt , w tym akurat przypadku są to na ogół algi morskie o nazwie platensis taką dumną nazwę glonów mam na swoim opakowaniu.
Natomiast jeśli chodzi o sirulinę dla ludzi nie zagłębiałem się w temat bo ja takowej nie stosuję u ptaków i nie chcę się wypowiadać czy również się sprawdza w takim stopniu jak spirulina Forte 36% u amadyn.
Ponadto w Europie są już produkowane suplementy diety dla ptaków uzupełniające niedobór jodu z dokładnym opisem stosowania oraz w jakich fazach i przy jakich przypadłościach należy najlepiej podawać te produkty.

Joanna napisał/a:
Problem z płynem Lugola polega na tym, że jest to środek zawierający duże ilości jodu, nie przeznaczony pierwotnie do spożycia (bardzo soncentrowany). Można go stosować do wody pitnej ale tylko w bardzo dużym rozcienczeniu. Na ogół pisze sie o 2 kroplach na litr wody. Z tym, że dawkowanie zalezy też od przyczyny podawania. Inne jest lecznicze, a inne profilatktyczne.

Natomiast jeśli chodzi o podawanie Płynu Lugola zawiera bardzo duże ilości stabilnego jodu i podawany w jakiejkolwiek postaci do wnętrza organizmu moim zdaniem komplecie mija się z celem. W dobie kiedy jest tyle środków i suplementów diety dla ptaków , używanie Lugola wewnętrznie dla uzupełnienia jodu w organizmie stwarza się tym samym zagrożenie dla życia i zdrowia ptaków. To sposób który był stosowany 20 lat temu gdy nie było innych środków czy produktów żeby takie niedobory w organizmie ptaka jakoś uzupełnić to podobna sytuacja jak już wspomniałem z używaniem gałązek bzu w celu zwalczenia roztoczy nikt lub mało kto stosuje , co więcej zna tą metodę...

Joanna napisał/a:
Marcin to znaczy Yotan? On napisał, że "Nie pomógł jod, dieta bogata w białko i siarkę (jajka). Zacząłem więc podawać leki przeciwgrzybicze". On ma na tyle duże doświadczenie, że gdyby grzybica była taka łatwa do zdiagnozowania, to od razu by podawał leki przeciwgrzybicze, a nie inne rzeczy.

Doświadczenia Marcina ja nie kwestionuje gdyż znamy się kilka lat mimo że tylko z sieci nie osobiście i od czasu do czasu do siebie wspólnie piszemy.

Tak jak napisałem to powyżej są 3 najczęściej występujące skutki łysienia u amadyn wspaniałych

Niedobór jodu w organizmie

Nieprawidłowa dieta lub zbyt uboga

Infekcja grzybiczna lub też roztocza - w przypadku tych ptaków wywołają z pewnością zmiany na skórze i będą zauważalne przez zmianę koloru skóry , łuszczenie a w bardzo zaawansowanym stadium popękania skóry a także skóra stanie się chropowata.

Oczywiście w początkowym stadium infekcji nie będzie to widzialne jednak jeśli ptaki znacznie wyłysieją jeśli takowa infekcja grzybiczna czy atak roztoczy będzie jej powodem takie zmiany na skórze będą zauważalne i z pewnością wcześniej czy później się pojawią..

Jednak Marcin napisał że również wzbogacił ptakom dietę i możliwe że uboga dieta lub jakiś niedobór w diecie był spowodowany wyłysieniem amadyn.
Ostatnio zmieniony przez Gulda 2013-06-12, 09:31, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu