Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Datura czy anielska trąba
Autor Wiadomość
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
  Wysłany: 2008-01-07, 19:45   Datura czy anielska trąba

Chyba wszyscy znamy drzewka rosnące w donicach przed naszymi domami i zachwycające nas swymi pięknymi dochodzącymi do 30 centymetrów kwiatami, które wieczorami wydzielają przepiękny słodkawy zapach są to datury ja osobiście posiadam 2 przedstawicieli tego pięknego krzewu jedną z kwiatami różowymi w formie krzaka a drugą w formie drzewka z kwiatami koloru pomarańczowo-żółtego. W moim ogródku jest również datura występująca w stanie dzikim w naszym kraju nie jest tak wielka jak jej kuzynki z ciepłego klimatu ale bardzo podobne kwiaty koloru białego z delikatnym fioletowym odcieniem

Jakie są wasze opinie na temat tych pięknych roślin ozdobnych :?: :?:

Ostatnio zmieniony przez Kituś 2008-01-07, 19:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-07, 19:53   

Opinię mam jak najbardziej pozytywną ;)
Uwielbiam datury i najchętniej miłabym je znów, we wszystkich możliwych kolorach i odmianach, ale niestety moje koty zaczęły się do nich dobierać i porozdawałam :|
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2008-01-07, 19:55   

Ale nie należy zapominać,że ta dzika odmiana ma trujące nasiona
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2008-01-07, 20:03   

AL, Z tego co się orientuje to wszystkie części datur są trujące tak i ozdobnych jak i dzikich ale można cieszyć się ich wyglądem i trzymać z daleka od nich dzieci Datury są blisko spokrewnione z pomidorami i ziemniakami o czym można się przekonać gdy jakiś pęd zacznie gnić i pachnie w tedy podobnie do psujących sie ziemniaków
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-07, 20:12   

Oczywiście :) Bieluń, czyli datura należy do siankowatych, jak m in. pomidory, ziemniaki, czy popularna u nas na dziko psianka słodkogórz :)

Wszystkie te rośliny zawierają różne alkaloidy i są trujące :)
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2008-01-07, 20:19   

Jakie odmiany posiadacie jaj już wyżej pisałem mam 2 o różowych i żółtych kwiatach czy może preferujecie rośliny z pełnymi kwiatami ?
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-01-07, 20:28   

MIałam ppojedyncze różową, białą i żółtą. Najbardziej lubię żółte, więc w tym kolorku miałam również odmianę o pełnych kwiatach :)
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2008-01-07, 20:35   

Fajnie mi sie osobiście podoba forma dzika i różowa szczególnie gdy są w pełnym rozkwicie :serduszka:
 
 
Bażancia matula 
Iluzja


Województwo: śląskie
Pomogła: 8 razy
Wiek: 27
Dołączyła: 19 Wrz 2006
Posty: 584
Skąd: zza krzaka ;-)
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2008-02-03, 19:57   

Prawda ...
Ja również posiadam datury , i żałuje , że dopiero teraz ten temat zauważyłam ...
A więc , na kartce dodanej do nasion datury , pisało , aby te kwiaty nie przebywały w pomieszczeniu zamkniętym , gdzie przebywają ludzie , ponieważ mogą źle wpływać na zdrowie.
Przykład :
U nas zima datury są w piwnicy , niedawno tam przebywałam pól dnia a później bolała mnie głowa , źle sie czułam , kręciło mi się w głowi , było mi niedobrze ....
wniosek : przestrzegać podstawowej zasady - nie przebywać długo w pomieszczeniu z daturami ...

A poza tym , to mamy około 40 drzewek , dużych , małych , ogólnie razem wziętych . Kiedyś było ich więcej , ale mama porozdawała .

A co ja zauważyłam ? 8)

Latem , wieczorem , TYLKO WIECZOREM specjalnie do datur przylatywały motyle , z długimi ,,trąbkami,, , które podlatywały , trzebiąc skrzydełkami siadały na kwiecie , i po kilku sekundach odlatywały ! Coś podobnego do kolibra tylko mniejsze i podobne do motyla .... ja jak to zobaczyłam to sie zachwyciłam , jeszcze czegoś takiego nie widziałam !
 
 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2008-02-07, 14:31   

Ja również mam datury białe, żółte i najladniejsze łososiowe. Sa to bardzo piękne rosliny. Odpowiednio pielęgnowana datuira w krotkim czasie staje sie krolowa ogrodu.
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
AJOlek 


Województwo: Lubuskie
Wiek: 45
Dołączyła: 10 Mar 2009
Posty: 1
Wysłany: 2009-03-10, 21:51   

Jestem również miłośniczką tych kwiatów, niestety nie udało mnie się w tym roku ich przechować. Czy ktoś z Was ma na sprzedaż sadzonki albo odnóżki, mogą być nawet nieukorzenione
_________________
Agnieszka - doradca z ochrony środowiska
 
 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2009-03-22, 13:01   

AJOlek ja mam chętnie sie podziele. Jak chcesz to skontaktuj się na PW. W tym roku zrobię z datury wysokie drzewko na pniu, teraz takie drzewka sa bardzo popularne i modne.
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2009-04-05, 17:57   

Ja również bardzo lubię te rośliny - mimo przykrej przygody jaką miałem kilka lat temu. Piszę to aby przestrzec wszystkich - obcinałem nożyczkami zbędne liście i w pewnym momencie prysł mi sok z niej do oka. Nic sobie z tego nie zrobiłem, pojechałem do pracy na popołudniu. A w pracy zaczęło mi się dziwnie robić w oku, nie wiedziałem co się dzieje. Poszedłem do lusterka i zobaczyłem, że całą źrenicę mam rozszerzoną. Druga była mała.Dziwnie to wyglądało i le mi się patrzyło przez jedno takie oko a jedno normalne;) Po pracy pojechałem do szpitala do okulisty. Był bardzo źdźiwony, że miałem taka reakcję, ale też słyszał, że te rośliny są trujące. Dał mi krople i na drugi dzień był już ok. Ale mały uraz do nich został. Także uważajcie jak przy nich coś robicie.
A u mnie są : biała, żółta i różowa. Chociaż najbardziej podoba mi się żółta;)
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2009-04-11, 16:03   

Datura (bieluń indyjski) jest halucynogenna, a bieluń dzieńdzieżawa dodatkowo ma właściwości dusząco paraliżujące :D .Znajomy zjadł nasionka i wylądował w szpitalu.
Ostatnio zmieniony przez mateusz20 2009-04-11, 19:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
przemek511 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 320
Wysłany: 2009-06-27, 09:31   
   Skype: e-mail: przemek880@vp.pl


Ja mam 2 datury w koloże kremowym .Bardzo podobają mnie się one lecz ciągle usychają i odpadają im liście mimo częstego podlewania .Nie wiem co jest nie tak.Miałem teZ dzikie(jednoroczne w kolorze biało-fioletowym) oraz(jednoroczne ogrodowe śnieżno białe u których kwiat po zakwitnięciu trzymał się tylko parę godzin najczęściej wieczorem się rozkwitały).
Ostatnio zmieniony przez przemek511 2009-06-27, 09:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13