Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 15 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jabłka.
Autor Wiadomość
darnok 

Województwo: Łódzkie
Wysłany: 2013-02-16, 10:00   

moje kury również mieszkają w sadzie i mają dostęp do spadów kiedy chcą,jeszcze płynie z tego obustronna zaleta np.jak czereśni cześć jest robaczywa i te robaczki wychodzą i zakopują się potem w ziemi,to kury grzebiąc je wyjadają co przyczynia się do zmniejszenia populacji szkodników w następnym sezonie.oprócz tego dorywają żaby i jaszczurki,których jest u nas wysyp i włażą mi do domu(jaszczurki)wiem że gady są pod ochroną,ale ja ich nie podaje kurą tylko one same więc naturalny łańcuch pokarmowy),moje mają posadzone pod kurnikiem specjalnie winogrona dla nich :)

hodowca Grześ 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2013-03-11, 22:42   
   Nr Tel.: 514-009-687

Tak, jabłka i owoce to przysmak dla kur...!
Ja moim kurkom daję dużo "przysmaków" np. marchew (gotowana lub surowa), jabłka (surowe), ziemniaki (gotowane lub surowe obierki), ogórek świeży (surowy), czasem rzucę pomidora...itp. Jabłka kiedyś cwiertowałem, ale teraz tylko napoczynam- najczęściej kroję na dwie połówki i rzucam w kurniku czy na wybiegu... to dla nich niezła frajda, niezapomniany widok stadka kur dziobiących połówkę jabłka i nagle jedna "wdziobuje" się w połówkę i ucieka gdzieś z nią zdala od pozostałych kur z nadzieją, że tamte nic nie zauważyły... :D :D :D
kiedyś chciałem im dawac cebulę, ale pewien pan mi kiedy powiedział, że kury od cebuli dostają biegunki... :( już im nie daję cebuli.. :)
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=28202
Ostatnio zmieniony przez hodowca Grześ 2013-03-11, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2013-03-12, 08:24   

hodowca Grześ napisał/a:
ziemniaki (gotowane lub surowe obierki),

Obierki (i w ogóle surowe ziemniaki) sa dla ptaków szkodliwe (dla wielu innych zwierząt też). Zawierają solaninę, której najwięcej jest własnie pod samą skórką oraz w zielonych cześciach bulwy.

Pozdrawiam,
Joanna

izetta 

Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2013-03-12, 08:27   

Joanna, a wystarczy jak obierki od ziemniaków sparzę? Znaczy się wrzucę do wody, doprowadzę do wrzenia i odstawię czy muszę je gotować...

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2013-03-12, 09:06   

Solanina znajduje się w całej roślinie, tylko w bulwach jest jej stosunkowo mało (to też zalezy od wielu czynników, m.in. od sposobu przechowywania). Wiadmo, że najwięcej (jeśli chodzi o bulwę) znajduje się s skórce i pod skórką (jakies 1,5-3 mm, czyli własnie obierki) oraz w kiełkach i zielonych częsciach bulwy.

Gotowanie nie rozkłada solaniny (przy parowaniu czy gotowaniu ziemniaków dla zwierząt chodzi o przemiany związane ze skrobią) tylko większosć solaniny przechodzi do wody w czasie gotowania. Dlatego w gotowanych ziemniakach ilość solaniny jest minimalna i nie jest szkodliwa. Ale jak w obierkach solaniny jest duzo, to tez więcej zostanie.

Dlatego ja bym obierków w ogóle nie dawała.

Pozdrawiam,
Joanna

hodowca987 
Hodowca

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2013-08-12, 22:24   

Można dawać jabłka gołębiom???Jeśli tak to w jaki sposób?
Dzięki za pomoc ;)

Przemek0511 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2013-10-03, 14:10   

gołębiom to raczej nie...przynajmniej Ja nigdy nie podawałem i nie słyszałem,żeby ktoś podawał

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2013-10-03, 17:33   

U mnie jabłka przekrojone leżą na trawniku, jak chcą to je dziobią a jak nie chcą to nie dziobią :D

adrian_lasek 

Województwo: warmińsko- mazurskie
Wysłany: 2013-10-05, 17:59   

hodowca987, ja swoim gołębiom podawałem jabłka pokrojone w kostkę, z początku oczywiście łapały w dziób i wyrzucały, ale kilka dni codziennej próby i jak posmakowały do końca co to jest, to teraz łykają bez problemu, tak samo robię z marchewką, pietruszką i czosnkiem. Wielkość kostki trzeba dostosować do wielkości gołębi, żeby nie miały problemów z łyknięciem, ja mam kariery to zbytnio nie rozdrabniam.

Odpowiedz do tematu