Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
OWIES
Autor Wiadomość
anna czarnota 
Loża zasłużonych



Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 15 Lip 2006
Posty: 355
Wysłany: 2006-11-04, 22:55   OWIES

Owies jest rośliną jednoroczną uprawianą od bardzo dawna przez człowieka. Do Europy został przywieziony z Azji, pierwsze o nim wzmianki pochodzą a 1500 roku p.n.e. W Polsce pierwsze ślady owsa odnaleziono podczas wykopalisk w Biskupinie, czyli około 700 lat p.n.e. Ale istnieje bardzo dużo odmian owsa i jedna z nich – owies głuchy od dawna była znana i traktowana jako chwast w uprawach zbóż. W Polsce obecnie jest głównie uprawiany w terenach górskich innych o słabej glebie, na lepszych glebach jest wysiewany jedynie w celu osiągnięcia płodozmianu lub na własne potrzeby (głównie hodowla koni).

Owies jest zaliczany do roślin jarych, czyli ich wysiew rozpoczyna się wczesną wiosną, lekkie przymrozki znosi bardzo dobrze, zaczyna kiełkowanie w temperaturze 2-3 C. Potrzebuje on dużej ilości wody podczas kiełkowania, jak i w całym okresie wzrostu i dojrzewania.
Owies ma dużo zastosowań, otrzymujemy z niego:
-mączkę owsianą
-płatki owsiane
-kaszę owsianą
-otręby owsiane
-plewy owsiane
-słomę owsianą
A to wszystko znajduje później zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, w dietetyce (ma korzystny wpływ przy leczeniu cukrzycy, otyłości, miażdżycy oraz schorzeniach jelita grubego, grubego także podobno ma duży wpływ na obniżenie stanu cholesterolu) oraz w żywieniu zwierząt.
Wartość składników pokarmowych w owsie jest zależna od gleby, na której jest on uprawiany oraz od ilości użytych nawozów jak i odmiany użytej do siewu. Przy dużym nawożeniu azotem wzrośnie zawartość białka, ale inne składniki będą na podobnym poziomie.

Zboże, którego nie powinno zabraknąć w żywieniu naszych podopiecznych. Używane od dawna w żywieniu ludzi, zwierząt w gospodarstwach, podstawowa pasza dla koni, a dla innych zwierząt zwłaszcza w żywieniu samców nie powinno go zabraknąć, szczególną wartość ma podkiełkowały, poprawia zdolność do zapładniania.

W ostatnich latach został wprowadzony na nasz rynek owies nagi, który ma dużo wyższą wartość pokarmową od owsa oplewionego. Jest on mniej wydajny z hektara, czyli daje niższe plony, ale za to ma lepszy skład chemiczny. Oto skład chemiczny zwykłego:
-popiół surowy 2,73%
-białko ogółem 10,7%
-tłuszcz surowy 4,71%
-włókno surowe 13,21%
-bezazotowe wyciągi 69,28%
Owies nagonasienny:
-popiół surowy 2,28%
-białko ogółem 15,02%
-tłuszcz surowy 7,92%
-włókno surowe 1,93%
-bezazotowe wyciągi 72,78%

W żywieniu drobiu dodatek owsa powinien wynosić około 10%, nie powinien być głównym składnikiem z powodu dużej zawartości włókna. Przed przystąpieniem kur do okresu nieśności jaj wielu hodowców dodaje do gotowych mieszanek paszowych śrutę owsianą lub cały owies, ma to dobry wpływ na kury i poprawia wartość jaj. W żywieniu indyków owies ma szczególne znaczenie, bowiem może on w części zastępować owady, które naturalnie zjadają indyki. Owady zawierają chitynę i są zjadane już przez młode indyki już pierwszego dni ich życia. Dlatego ważne jest, żeby przy sztucznym odchowie zapewnić im jak najlepsze warunki bytowe. Chityna zalega w żołądku indyków i pomaga w trawieniu, obniża pH i dzięki niej wzrasta u nich łaknienie. Poprzez podawanie owsa, wprowadzamy do diety indyków włókno, które działa podobnie jak chityna i jest aktywna biologicznie.

Wartość pokarmowa owsa w żywieniu drobiu (zwykłego i nagiego)
-sucha masa g/kg 880/880
-białko ogólne 118/131
-tłuszcz surowy 41/61
-włókno surowe 89/35
-skrobia 393/410
-popiół surowy 31/21
-lizyna 4,7/5,5
-metionina + cystyna 5,2/5,9
-energia przemienna 10,77/12,50

Ja owies podaje w formie gniecionej, czyli w postaci płatków, kury wyjadają to, co bardziej wartościowe zostawiając plewy, zaś blaszkodzioby zjadają wszystko razem. Uważam, że mój sposób podawania jest dobry, ale wiem, że nie każdy ma pod ręką gniotownik i może sobie na to pozwolić. Wtedy sam owies najlepiej podawać podkiełkowany, ześrutowany lub cały wybór pozostawiam wam.

Ten tekst napisałam samodzielnie i nie jest on kopią polskich jak i obcojęzycznych książek, magazynów, czasopism, stron WWW oraz innych tekstów podobnego lub tego samego typu. Tekst napisany na podstawia własnych doświadczeń i stron WWW.

owies.JPG
Plik ściągnięto 262 raz(y) 69,21 KB

owies..JPG
Plik ściągnięto 272 raz(y) 66,35 KB

Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2006-11-13, 17:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-24, 18:17   

Białko owsa ma trochę większą wartość odrzywczą niż pozostałych zbóż. Ma on dodatni wpływ na sprawność funkcjonalną przewodu pokarmowego. Przypisuje mu się także właściwości popędu płciowego ptaków.
Związkiem podniecającym jest koniferyna.
Wskazane podawanie go zimą ze względu na zawartość tłuszczu- 30 % karmy.
Owies łuszczony zawiera mniej włókna niż pozostałe ziarna zbóż, jest bardzo wartościowy w czasie lęgów. ;-)
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Paweł2304-1990 



Województwo: podlaskie
Wiek: 33
Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 134
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2008-02-21, 09:27   
   Skype: pawelek2304


czyli w jakiej formie go trzeba podawać poszczególnym ptakom??
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-02-21, 09:39   

Ja podaję owies łuskany, lub (najczęściej) moczony. Nie tylko ptakom, ale wszystkim zwierzakom, z końmi włącznie :)
 
 
michal_93 
REDAKTOR
Michał



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 256
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2008-02-21, 15:13   
   Nr Tel.: 502901206


Mój dziadziuś powiada że owies pomaga kurze w tworzeniu białka jajka.
:D :D
_________________
http://s1.onlyfight.pl/c.php?c=michal_93
 
 
 
Paweł2304-1990 



Województwo: podlaskie
Wiek: 33
Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 134
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2008-02-21, 15:32   
   Skype: pawelek2304


Cytat:
Ja podaję owies łuskany, lub (najczęściej) moczony
sama to robisz( łuskasz) ile czasu trzeba moczyc??
 
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2008-02-21, 16:28   

Ja myśle że Luśka podaje owies bezłuskowy, jest to odmiana owsa który nie posiada łuski.
_________________
Bartek
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-02-21, 17:57   

Bartek, oczywiście, dziękuję za sprostowanie :D

Owies moczę latem ok 4 godzin, nie dłużej, żeby nie fermentował.
W chłodnych porach roku namaczam na dobę przed podaniem :)
 
 
butchi chabo 



Województwo: warm.-mazurskie
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 190
Wysłany: 2008-02-21, 18:29   

Moje praktyki w podawaniu owsa roslinożercom.Stosuję owies z gnieciony z łuską .Łuska zawiera błonnik ,więc u koników zatrudnia do pracy bakterie znajdujące sie w ślepym jelicie.U kurek wskazany ,podawać zwłaszcza w okresie zimowym, pomocny do przetarcia w zołądku innych zbóż.Zwłaszcza jak brakuje gastrolitów. Nie ma tendencji do przebiałczeń organizmu ,a z tym postepjących chorób tzw. żywieniowych.
_________________
http://s24.bitefight.onet.pl/c.php?uid=16536
 
 
Waldemar Waldun 



Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 50
Skąd: koło-ŻAR
Wysłany: 2008-02-21, 18:32   
   Nr Tel.: 606601848


Nawiazując do tematu:owies jest jednym z leprzych zbóz dla ptactwa jak i innych zwierząt.owies łuskowy zalecam dla koni i królików ponieważ im w tej postaci nie szkodzi wręcz daje im masę suchą .Ptaki takiego owsa nie lubią bo jest trudny do konsumcji,chyba że dla ptactwa które łuskają jak np.PAPUGI.A nawet po owsie łuskowym ptaki niekórych gatunków dostają choroby przełyku tak zwanej "pypcia", której mogą dostac tez po jęczmieniu. Dlatego polecam owies łuskany nawet nie moczony wręcz przeciwnie.nie karmijmy zwierzat tylko mokrymi paszami. Wiec;OWIES ŁUSKOWY - TYLKO GNIECIONY.OWIES BEZŁUSKOWY-JEST OK.znam się na tym mogę pomóc-napisz dla jakiego zwierzaka.
_________________
WALDUN
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-02-21, 18:37   

Zgoda, dodam tylo, ż eowies gniecoony bezpośrednio przed spożyciem, bo zostawiony na dłużej utlenia się i traci cenne właściwości.

Niestety gniotownika nie posiada, , więc pozostaje mi moczenie ;)

Suchy owies może być dla koni nawet niebezpieczny i zaleca się przynajmniej zwilżanie go przed podaniem, a najlepiej moczenie ;)
 
 
Waldemar Waldun 



Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 50
Skąd: koło-ŻAR
Wysłany: 2008-02-21, 18:58   
   Nr Tel.: 606601848


Ja również zgadzam sie z tobą ,jesli chodzi o konie to łuski owsa pomagają w trawieniu i zawieraja wiele składników niezbędnych do życia.dla konia owies, sieczkę ze słomy powinno sie z moczyć.Jesli pognieciemy owsa na parę dni to się nic nie stanie,na bierzace poczeby.Dla jakich zwieżąt ty moczysz?
_________________
WALDUN
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2008-02-21, 19:01   

Moczę dla koni, a przy okazji podaję moczony tez kurom i kaczuchom, bo suchego "do ust " nie biorą ;)
Kozy i świnki wcinają na sucho :)
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2008-02-21, 19:07   

Owies jest bardzo dobrą karmą , ale owies w łusce często jest porażony grzybem.
Ja karmię albo owsem nagonasiennym (bezłuskim), albo łuszczonym , czyli mechanicznie pozbawionym łupiny, ale jest 2 razy droższy od bezłuskiego i nie da się go skiełkować, a skiełkowany owies jest przez ptaki bardzo lubiany.
_________________
© Michał "Lobo" Bugajski
 
 
Waldemar Waldun 



Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 50
Skąd: koło-ŻAR
Wysłany: 2008-02-21, 19:08   
   Nr Tel.: 606601848


Wszystko robisz ok.tylko dla kurek zalecam bez łuskowy chociaz złuskami im nie szkodzi to bez łusek będą jadły ze smakiem.
_________________
WALDUN
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14