Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
jak sprawdzić czy piskle w jaju jest żywe?
Autor Wiadomość
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-20, 20:42   

dakota2000 to, że tak robiły nasze babcie nie świadczy o jakości metody. Niektórzy młodzi hodowcy mogą "pławić" bez wyczucia i w ten sposób uszkadzać zarodek. Są nowocześniejsze, pewniejsze, lepsze i bezpieczniejsze metody jak choćby prześwietlanie. I takie właśnie na forum powinniśmy polecać.
Chyba nigdy nie doczekam się na tym forum życzliwej atmosfery...
Ostatnio zmieniony przez kacpisułtan 2008-03-20, 20:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
miciek13 



Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 7
Wysłany: 2008-03-22, 23:54   

Witam.Pławienie jaj nie jest coprawda szkodliwe a w niektórych przypatkach może się okazać nawet według mnie pozytywne np.kiedy podczas inkubacji wilgotność w inkubatorze byla zbyt niska może dojść do nadmiernego odwodnienia pisklęcia co prowadzi do osłabienia organizmu i problemów w kluciu.Trzeba jednak zwracać uwagę na toczy skorupka jaja nie jest uszkodzona i czy woda użyta do tego celu ma odpowiednią temperature.Lepiej żeby była nawet o stopień niższa gdyż różnica temp.pobudzi piskle do ruchu.Ale z reguły wystarcza delikatnie przyłożyć ucho żeby usłyszeć szmery i stukanie u wykluwającego ptaka.absolutnie niepowinno się potrząsać jajem podczas tej czynności,wystarczy chwilkę poczekać.
 
 
 
Krzysztof_44 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 60
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 34
Skąd: Czersk
Wysłany: 2008-03-23, 19:37   
   Nr Tel.: 887535871


Zdecydowanie najlepszą metodą na sprawdzenie czy pisklę w jaju jest żywe jest pławienie jaja w wodzie o temp.ok.38-40 oC.Jajo zamarłe nie porusza się bądź opada na dno ,żywe rytmicznie ,,podskakuje'' w wodzie.Można pławić w 18-19 dniu inkubacji ,wcześniej trudno zweryfikować-małe pisklę nie poruszy jaja.Nie zawsze podczas świetlenia widać ruchy pisklęcia,przy ciemnej skorupie jest to z reguły niemożliwe.Co do świetlenia jaj w celu wyeliminowania niezapłodnionych i zamarłych pierwsze przeprowadzam w 5-7 dniu ,drugie w 14 dniu inkubacji,19 dnia pławię jaja.Oczywiście chodzi o jaja kurze.Inne metody typu osłuchiwania bądź potrząsania jajem są mówiąc delikatnie z innej epoki.
_________________
Krzysztof
 
 
Karlos 
Pyskacz



Województwo: Dolnośląskie
Wiek: 34
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 85
Skąd: z Wrocławia
Wysłany: 2008-03-27, 17:28   

Krzysztof_44 napisał/a:
Zdecydowanie najlepszą metodą na sprawdzenie czy pisklę w jaju jest żywe jest pławienie jaja w wodzie o temp.ok.38-40 oC.


Stanowczo za wysoka temperatura. Jestem ratownikiem i pracowałem na basenie. Gdybyś wskoczył do takiej wody, nie siedziałbyś w niej zbyt długo, ponieważ w takiej temperaturze woda osiąga stan wrzenia.

Krótko mówiąc: ugotowałbyś pisklę
 
 
matias 



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 88
Wysłany: 2008-03-27, 19:08   

daniel g., niestety się z tobą nie zgadzam. Niemożna prześwietlać jajek codziennie bo nie służy to rozwojowi zarodka. Można w ten sposób kilka uśmiercić. Jajka sprawdza się w 5 a potem w 14 dniu aby usunąć jajka niezapłodnione.[/quote]



To jakaś rewelacja naukowa w lęgach , kura opuszcza jaja i dokonuje się schładzanie jaj i wylęgają zdrowe i silne pisklęta .
prześwietlanie 5 dnia , 14 .
Ostatniego prześwietlania dokonuje się 18 dnia inkubacji z przekładaniem do wykluwacza .

[ Dodano: 2008-03-27, 19:20 ]
Karlos napisał/a:
Krzysztof_44 napisał/a:
Zdecydowanie najlepszą metodą na sprawdzenie czy pisklę w jaju jest żywe jest pławienie jaja w wodzie o temp.ok.38-40 oC.


Stanowczo za wysoka temperatura. Jestem ratownikiem i pracowałem na basenie. Gdybyś wskoczył do takiej wody, nie siedziałbyś w niej zbyt długo, ponieważ w takiej temperaturze woda osiąga stan wrzenia.

Krótko mówiąc: ugotowałbyś pisklę



taka temperatura jest zalecana przy pławieniu jaj

[ Dodano: 2008-03-27, 19:20 ]
Karlos napisał/a:
Krzysztof_44 napisał/a:
Zdecydowanie najlepszą metodą na sprawdzenie czy pisklę w jaju jest żywe jest pławienie jaja w wodzie o temp.ok.38-40 oC.


Stanowczo za wysoka temperatura. Jestem ratownikiem i pracowałem na basenie. Gdybyś wskoczył do takiej wody, nie siedziałbyś w niej zbyt długo, ponieważ w takiej temperaturze woda osiąga stan wrzenia.

Krótko mówiąc: ugotowałbyś pisklę



taka temperatura jest zalecana przy pławieniu jaj
Ostatnio zmieniony przez matias 2008-03-27, 19:16, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2008-03-27, 19:38   

Karlos napisał/a:
Stanowczo za wysoka temperatura. Jestem ratownikiem i pracowałem na basenie. Gdybyś wskoczył do takiej wody, nie siedziałbyś w niej zbyt długo, ponieważ w takiej temperaturze woda osiąga stan wrzenia
Nie prawda. Kiedy byłem w Tatralandii, czyli basenia opartym na wodach termalnych była wł;aśnie taka temperatura. Podajrze do 42. W tej wodzie było ciepła, i nie było prblemu,żeby tam sppędzać czas. Z czasem nawet tak się człowiek przyzwycził do tej temperatury, że porawie wcale nie oddczuwał iż woda jest aż tak ciepła. Może ta opowieść nie jest zbyt związana z tematem, ale chcę udowodnić iż człowiek się w takiej woddzie nie popaży. Zaroek także nie. Temperatura pławienie jaj jest tak jak napisał matias. Czyli 38-40 stopni.
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
Karlos 
Pyskacz



Województwo: Dolnośląskie
Wiek: 34
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 85
Skąd: z Wrocławia
Wysłany: 2008-03-27, 22:17   

Dodaj do tego masę ciała człowieka a takiego zarodka w jajku. Ktoś napisał, że temperatura powinna być letnia. 40 stopni na pewno nie jest letnie.

I popieram Kapcisułtana.
 
 
dakota2000 
dakota2000


Województwo: pomorskie
Wiek: 74
Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 81
Skąd: Hel
Wysłany: 2008-03-28, 13:22   
   Nr Tel.: 694901166


O ile wiem to woda wrze w temp. 100 stopni.Pławienie krótkotrwale w temp. 37- 40 stopni napewno nie będzie szkodliwe dla już w pełni rozwiniętego pisklaka.Ma to dodatkowo zwilżyć i zmiękczyć skorupkę jajka,co ułatwi przebicie jej przez pisklę
 
 
 
matias 



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 88
Wysłany: 2008-03-28, 14:39   

Karlos napisał/a:
Dodaj do tego masę ciała człowieka a takiego zarodka w jajku. Ktoś napisał, że temperatura powinna być letnia. 40 stopni na pewno nie jest letnie.

I popieram Kapcisułtana




nie rozumiesz celu pławienia jaja .. pławienie jak by to nie nazywać ciepłej letniej do 40 stopni nie zaszkodzi zarodkowi - pisklęciu
 
 
Krzysztof_44 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 60
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 34
Skąd: Czersk
Wysłany: 2008-03-28, 21:22   
   Nr Tel.: 887535871


Karlos napisał/a:
Krzysztof_44 napisał/a:
Zdecydowanie najlepszą metodą na sprawdzenie czy pisklę w jaju jest żywe jest pławienie jaja w wodzie o temp.ok.38-40 oC.


Stanowczo za wysoka temperatura. Jestem ratownikiem i pracowałem na basenie. Gdybyś wskoczył do takiej wody, nie siedziałbyś w niej zbyt długo, ponieważ w takiej temperaturze woda osiąga stan wrzenia.

Krótko mówiąc: ugotowałbyś pisklę
Karlos -trochę więcej optymizmu .Woda wrze w 100 oC ,nie w 38-40 oC.Różnica temperatur pomiędzy ciepłotą ciała pisklęcia a wodą to tylko około 2oC.A odnośnie temp.wody w basenie-ja też jestem ratownikiem z 21 -letnim stażem i jestem zażenowany jak czytam takie nonsensy.
_________________
Krzysztof
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12