Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 21 Maja 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Mała sierpówka przyniesiona przez kota .
Autor Wiadomość
BIANKA1 
MODERATOR

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 43 razy
Wysłany: 2014-09-19, 08:04   Mała sierpówka przyniesiona przez kota .

Wczoraj jeden z moich kotów przyniósł młodą sierpówkę? . Ptaszek był złapany za grzbiet miał tam krew . Został popryskany antybiotykiem . Nie wiem na ile rany są głębokie i niebezpieczne . Ma też połamane piórka w ogonie w skrzydłach . Aktualnie nie lata . Nie wiem czy potrafi sam jeść i pić Przeżył noc , jest dość żywy , ale nie je i nie pije choć mu pokazywałam co gdzie ma . Jako ze stołuje się u mnie spora ilość sierpówek , więc pasza dla kur nie jest mu zapewne obca . Do wody dostał witaminy . Najgorsze jest to , że mnie dzisiaj nie będzie cały dzień :( .
W razie jak wrócę i mały będzie żył ( wiadomo bakterie po kocie zabijają ptaki z opóżnieniem ) to mam go nakarmić ? Czym ? Dać mu jakiś antybiotyk dodziobnie lub w zastrzyku ? Jeśli dać to co i ile , będę we Wrocławiu to mogę zajść po lek do weta . Czy ze zdjęcia wynika ze powinien sam jeść , ale nie je bo jest zestresowany ?

Miejsce złapania i zranienia . Popryskane Oxycortem

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 129 razy
Wysłany: 2014-09-19, 09:01   
   Nr Tel.: 601 654 364

Rany na grzbiecie grożą przebiciem powłok i otwarciem jamy ciała, uszkodzeniami narządów wewnetrznych np.nerek, worków powietrznych. Trzeba dobrze obejrzeć ranę.
Maluch nie je samodzielnie. Potrzebuje karmienia. Karmienie sondą do wola (instrukcje w sieci) lub ustne (intuicyjnie). Rozdrobnione, namoczone ziarno. Ewentualne dopajanie letnią wodą. Karmienie strzykawką grozi zakrztuszeniem, można też spróbować butelką z przyciętym smokiem.
Jeżeli maluch padł ofiarą kota, może być osłabiony infekcją lub pasożytami - badania.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2014-09-19, 09:02, w całości zmieniany 1 raz  

BIANKA1 
MODERATOR

Wysłany: 2014-09-19, 15:13   

Bawka dzięki. Wróciłam , mały żyje , ale nie je . Jak moczone ziarno . Jak to się robi .
Mam granulaty dla niosek, brojlerów , kurcząt i przepiórek . Można namoczyć któryś ? Na papkę ? Do butelki , obciąć końcówkę kociego smoczka i co , wciskać mu to ? Zawsze musi mi się coś przytrafić :(

Tak to miało być ?

Zjadł trochę , ale mało . Ile powinien zjeść i ile razy dziennie . Rozumiem że papka ma być ciepła ?
Ostatnio zmieniony przez BIANKA1 2014-09-19, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  

Therion 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2014-09-19, 17:05   

Bianka odchowałem trochę gołebiowatych , malutkie karmie strzykawka tylko z wyczuciem żeby nie zalać- jajko na twardo, biały ser- jak włożysz to do strzykawki zrobi się papka która wyciskasz tłoczkiem do dzioba , ziarno moczone podaje mała łyżeczka. ewentualnie papka convalescence support royala.

BIANKA1 
MODERATOR

Wysłany: 2014-09-19, 17:20   

Therion dziękuję . Nie mam canvalescence . Mam Ensure ewentualnie portagen i Duphalyte . To wszystko czym dysponuję niestety . Jajko z białkiem czy samo żóltko i rozciapciać z białym serem ? Jakiś antybiotyk mu dać ? Ziarno moczone całe czy śruta .

kamil6 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2014-09-19, 21:07   

BIANKA1, Twoja sierpówka była karmiona jeszcze przez rodziców. Dwa lata temu wychowałem sierpówkę od małego pisklaczka. Jako pokarm służyła pasza dla kurcząt rozmoczona w ciepłej wodzie do konsystencji rzadkiego kleiku. Taki kleik wlewałem do strzykawki i zatykałem smoczkiem dla małych dzieci ;) W smoczku była wycięta dziurka, takich rozmiarów aby sierpówka swobodnie mogła włożyć do środka dziób. Podczas karmienia trzeba uważnie obserwować ptaka. Jak otwiera dziób w środku smoczka to wyraźnie cofa głowę do tyłu i kuli między skrzydła, wtedy trzeba popchać papkę tłoczkiem. Jak przełyka podnosi głowę i wtedy trzeba chwilę zaczekać. Twoja jak przeżyje do jutra powinna już jeść w taki sposób bez problemu, one bardzo szybką się przezwyczajają. Postaw też w klatce miseczkę z drobną pszenicą, jest w wieku że może już się interesować całym ziarnem. Jak uda Ci się ją odchować, to będziesz miała pupilka domowego. Moja latała ze mną wszędzie na dworze i siadała na ręce...aż ją krogulec zabił :(

Jajka jej nie podawaj bo jeść nie będzie.

http://www.garnek.pl/kamil6/a
Ostatnio zmieniony przez kamil6 2014-09-19, 21:08, w całości zmieniany 1 raz  

Therion 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2014-09-19, 22:00   

Ja całe jajko mieszałem z serem białym, dodawałem trochę kaszki kukurydzianej , ziarno podawałem całe , można ześrutowane . Jest już całkiem duża powinna za niedługo zacząć jeść. Antybiotyk możesz na razie miejscowo , najlepszy byłby w sprayu np. neomycyna, jak nie masz, to bez recepty kupisz w aptece Tribiotic w małych saszetkach do smarowania.

BIANKA1 
MODERATOR

Wysłany: 2014-09-20, 06:14   

Dziękuję za rady . Niestety maluch umarł :( Temat niech zostanie , może przyda się innym którzy nieoczekiwanie zostaną zastępczymi rodzicami gołębiowatego ptaszka . Czytałam w necie tyle bzdurnych porad typu " łap mu muchy " albo " daj mu dżdzownicę " że taka porada napisana przez specjalistów będzie pomocą nieocenioną . Pozdrawiam .

Odpowiedz do tematu