Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 14 Grudnia 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Żywienie pawi
Autor Wiadomość
Jaro 
POLSKIE RASY

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2008-07-12, 17:01   Żywienie pawi

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o żywieniu pawi. Chodzi mi o dorosłe ptaki, jaki i pisklaki oraz młodzież. Słyszałem o kilku szkołach żywienia pawi, ale która jest najlepsza? - sam nie wiem... W jadłospisie pawia powinno znajdować się znacznie więcej białka zwierzęcego niż w dawce dla kury czy bażanta. W jaki sposób żywić pawia aby pokryć jego zapotrzebowania pokarmowe? A czym Wy karmicie swoje ślicznotki? Drodzy koledzy, proszę o pomoc...

Jaro 
POLSKIE RASY

Wysłany: 2008-08-18, 08:51   

Ostatnio słyszałem o podawaniu żółtego sera jako dodatku dla młodych pawi. Czy to aby na pewno jest wskazane?

Pawi Król 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2008-08-18, 18:42   
   Nr Tel.: 503362871

Dorosłe ptaki dostają jako podstawa pszenicę i dwa razy w tygodniu gotową mieszankę dla gołębi składającą się conajmniej 15-20 składników . Oprócz tego podają im prawie wszystko co znajduje się w sadzie czy ogródku m.in porzeczki , jabłka , agrest i inne owoce , oraz z warzyw przedewszystkim marchew i po trochu buraka cz kalarepy . Nie zapomnij także o zieleninie - u mnie bardzo ją lubią .
Co do młodych osobników dostają oprócz zwykłej wody do picia dwa razy w tygodniu wodę z witaminami , a jeżeli chodzi o paszę to do około 3 miesięcy dostają paszę dla indyków , a powyżej czwartego miesiąca wprowadzam powoli pszenicę.

Jaro 
POLSKIE RASY

Wysłany: 2008-08-18, 21:00   Żywienie pawi

Pawi Król dzięki za odpowiedź. A co z dodatkami białkowymi? Ja stosuję (tak jak zalecił mi hodowca, od którego kupiłem pawie), żeby stosować w żywieniu mieszankę wysokobiałkową, ponieważ pawie mają większe zapotrzebowanie na białko od innych gatunków drobiu. Ja takowe stosuję, oczywiście ekologiczne ;) do stałej konsumpcji mają też mieszankę zbóż, nasiona grochu, konopii, słonecznika itp. Od czasu do czasu jakieś owoce, warzywa i inne smakołyki. Zieleninki i owadów mają pod dostatkiem, ponieważ chodzą luzem po ogrodzie. Chyba jestem nieco przewrażliwiony jeśli chodzi o witaminy, bo codziennie dostają wodę z Polfamixem- z tym chyba przesadziłem... :ops:

Pawi Król 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2008-08-19, 20:39   
   Nr Tel.: 503362871

Polfamix dajesz za często . Ja podaję raz a czasem dwa razy w tygodniu . Co do diety wysokobiałkowej to nie zwracałem na to uwagi . Dostają różnoradny pokarm i chowają się dobrze

Jaro 
POLSKIE RASY

Wysłany: 2008-08-19, 21:26   

Masz rację... trochę przesadziłem :ops: To z przewrażliwienia ;)

slawek1288 

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2012-08-03, 11:15   młode pawie
   Nr Tel.: 783018059

witam prosze o pomoc jakie owoce i warzywa podawac młodym pawia co mozna a czego nie mozna

lolek9898 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2012-08-03, 16:52   
   Nr Tel.: 786963108

slawek1288, w okresie pierwszych 6-8 tygodni pisklęta wymagają szczególnie intensywnego odżywiania pokrmem bogtym w białko i wapń, czyli można podawać biały ser i skorupki rozdrobnione z kurzych jaj. Ważne też jest żeby miały cały czas pod dostatkiem zielenine drobno pociętą. Co do owoców i warzyw do możesz próbować robić różne mikstury.

sara 

Województwo: wielkopolska
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-08-06, 22:07   

Moje dwa pawiki maja trzeci tydzień , dostają pasze od kurcząt , gotowane jajko i czasami troszkę drobno pokrojonego mięsa co do obiadu szykuje , bez soli(ktos musi sie podzielic :D ) w dzien sa z kurka kochinką w malej wolierze na dworze , maja sie dobrze :D rosna jak na drożdżach i wcale się nie boją .

wiolaa 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2012-12-29, 14:18   

witam moj paw uwielbia jajka ugotowane na twardo chcialam zapytac jak czest o moge mu je podawac? dodatkowo codziennie ma dostep do pszenicy, owsa, oczywiscie wody , czasem dostaje bialy ser a od dzis marchewke:)

lolek9898 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2012-12-29, 19:52   
   Nr Tel.: 786963108

wiolaa, jajka możesz podawać, nie zaszkodzą. ;)

JulianG 
Kamyk

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2012-12-30, 07:37   
   Nr Tel.: 500336400

Jaro.....Postanowiłem podzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat żywienia pawi,bo kilka lat temu byłem w sytuacji podobnej. Także starałem się zapewnić swoim ptakom możliwie najlepsze warunki. Wydawało by się,że w dobie internetu z wiedzą na ten temat nie powinno być problemów. Wydawało by się,bo w praktyce jak początkujący hodowca może odróżnić "ziarno od plew"? Na forach pełno jest rad w rodzaju: "żywienie powinno być zbilansowane" tylko odnoszę wrażenie,że piszący nie bardzo rozumieją o czym piszą. W rozwinięciu tego wątku najwyżej przeczytasz,że powinieneś podawać biały ser i skorupki :d
Moje ptaki mają stały dostęp do zadarnionego wybiegu,bez nawozów i środków ochrony roślin.Natomiast w pomieszczeniu stoją dwa karmidła. Jedno z pszenicą(najlepiej gniecioną),drugie z paszą dla indyków.poidło i korytko na całe warzywa,owoce,skorupki itd itp. Moje ptaki żywię "do woli".
Wbrew ogólnemu mniemaniu paw to mały ptak i je stosunkowo mało. Tu mała uwaga o karmidłach. Wszelkie karmidła będące w sprzedaży wymagają przerobienia. Chodzi o to aby otwory z których usypuje się pasza były takiej wielkości aby ptaki nie mogły rozsypywać ziarna lub granulatu.
Lęgi pawi to koniec maja początek czerwca.Już dwudniowe pisklęta pawica prowadzi na wybieg i żywi je głownie owadami które podaje "z dzioba" Po trzech dniach pisklęta jedzą już same,a samica tylko dziobem owady wskazuje. W pomieszczeniu natomiast stoją karmidła z paszą dla piskląt indyczych i gnieciona pszenica.Samica kilka razy dziennie prowadzi pisklęta do karmideł i poidła.
Przy takim sposobie żywienia masz pewność,że Twoim ptakom nic nie brakuje.
Jeżeli ktoś odczuwa nieodpartą potrzebę dożywiania ptaków, powinien "specjały" podawać w wspomnianym korytku. Także jeżeli w wodzie zechcesz podawać witaminy lub polfamixy, podaj to w osobnym poidle aby ptak miał wybór.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 118 razy
Wysłany: 2013-11-28, 21:40   
   Nr Tel.: 601 654 364

Żywienie pawi zimą.
Poziom białka w paszy dla pawi, w sezonie zimowym czyli niehodowlanym, powinien utrzymywać się na poziomie 12%. Białko powinno być dobrej jakości. Ziarna zbóż (pszenica, kukurydza , jęczmień, owies, rzepak, proso, sorgo, gryka wyka i inne) w postaci nieprzetworzonej (jedynie ziarno kukurydzy pokruszone) - to podstawa żywienia. Pozostałe składniki diety należy traktować jako dodatki, podawane niecodziennie, jako uzupełnienie.
Białko zwierzęce: twaróg, robaki, gotowane jajko, mięso (chude wołowe, mielone, surowe lub gotowane), świerszcze.
Słonecznik i orzeszki ziemne/krojone (dodatek energetyczny).
Owoce: własne (jabłka, gruszki), a także banany, winogrona. Mogą być też owoce z mrożonek kompotowych (w miarę możliwości) w niewielkich ilościach.
Warzywa: kapusty (w tym czerwona i pekińska), kalafior, brokuły, zielony groszek. Marchew, włoszczyzna. Cebula i czosnek (krojone, wymieszane z tartą marchwią).
Suszu z traw (dobrej jakości).
Trzeba pamiętać o żwirku i dodatkach mineralnych. Skorupy jaj gotowanych lub wyprażone skorupy z jaj surowych.
Witaminy do wody - raz w tygodniu.
Wszystkie dodatki powinny być podawane w niewielkich ilościach do bieżącego spożycia. Nie mogą leżeć, aż do popsucia się. Warto popróbować różnych dodatków, aby zorientować się, co ptakom odpowiada.
Można posiłkować się granulowanymi, pełnoporcjowymi paszami dla drobiu, uważnie przeglądając ich skład. Bliżej sezonu hodowlanego (na miesiąc przed i w trakcie) należy zwiększyć poziom białka do około 20%. Dobrze zadbać wtedy o dodatek skiełkowanych ziaren zbóż:
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=4081
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2013-11-28, 21:41, w całości zmieniany 1 raz  

iwperelka 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2014-09-24, 19:11   przekarmienie pawi

Mam pytanie, czy można przekarmić pawie, czyli ich utuczyć. Wydaje mi się, że jak na swój wiek są bardzo masywne.

Odpowiedz do tematu