Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 12 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Garbowanie skór
Autor Wiadomość
Matihan 

Województwo: Kuj-Pom
Wysłany: 2015-02-08, 13:38   Garbowanie skór

Planujemy z tatą zabić baranka i chcieli byśmy wygarbować jego skórę i w związku z tym mam pytanie czy ktoś z was ma może jakieś doświadczenia albo rady odnośnie garbowania lub chociaż link do strony w której było by to dobrze wytłumaczone bo my nigdy tego nie robiliśmy i mamy pojęcie tylko ogólne a chcemy się nauczyć bo sporo tego się marnuje.
Próbowałem szukać w necie ale nic nie znalazłem konkretnego więc proszę was o pomoc.
Ostatnio zmieniony przez AL 2015-02-08, 16:23, w całości zmieniany 1 raz  

sokolnik 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2015-02-08, 22:24   

Panie {Matihan} - na garbowanie skór najlepszy jest…dobry garbarz. Domowym sposobem wcale nie wyjdzie ani taniej, ani szybciej, i…ten zapaszek. Do tego trzeba się liczyć ze zmarnowaniem pierwszych skór zanim zacznie „wychodzić”. Krótko pisząc samodzielne garbowanie, to jak kopanie studni dla szklanki wody…ale fakt, taka woda lepiej smakuje.

Kolejną trudnością są wszechobecne zakazy. Dawniej garbowałem najdelikatniejsze nawet futerka i były jak jedwab, ale do tego używałem związków arsenu. Dziś nie kupisz Pan potrzebnego lekarstwa bez zbytecznej wizyty u lekarza dla durnej recepty, a co dopiero kupno arszeniku. Dlatego skórki futerkowe oddaję do garbarni, a np. z dzika, której przeznaczeniem nie będzie etola tylko podłoga lub ściana, garbuję sam następującym sposobem:

Świeżo zdjętą skórę (jeżeli skóry są już wysuszone należy je najpierw kilka dni moczyć w wodzie, by zmiękły i napęczniały) bardzo starannie oczyścić z wszelkich resztek mięśni, krwi, błon i tłuszczu. Czynność ta jest żmudna i pracochłonna, ale bardzo ważna, gdyż pozostawione nawet w niewielkich ilościach resztki będą się rozkładały i osłabią skórę. Tak wymizdrowaną skórę należy wyprać w wodzie ze środkiem piorącym (np. proszek do prania, płyn do mycia naczyń).
Przygotowujemy piklę, czyli roztwór garbujący w takiej ilości, by skóra była w nim cała zanurzona i dało się nią mieszać. Na każdy litr wody trzeba dodać 70 g soli, 15 g kwasu mrówkowego i 1,5 g kwasu siarkowego. W tym roztworze moczymy skórę przez 10 – 15 dni mieszając i przewracając codziennie. Czas zależy od temperatury, grubości skóry i…uchwycenia odpowiedniego momentu. Po tym czasie skórę wyciągamy, odlewamy połowę roztworu, a do pozostałej dodajemy kryształki soli chromowej w ilości 200 – 250 g. Po ok. 6 h mieszamy roztwór i ponownie zanurzamy w nim skórę tym razem na 10 dni. Po tym czasie wyciągamy, suszymy i gotowe.

Dla lepszego efektu natłuszczam wilgotną jeszcze skórę i w trakcie całego powolnego procesu suszenia wielokrotnie ugniatam i, co ważne, rozciągam skórę. Dodaje jej to miękkości i elastyczności. Jeżeli skóra ma włosie (a w Waszym wypadku ma, bo to baranica), warto na koniec „powirować” ją w trocinach (bez żywicy) z drzewa liściastego.

Powodzenia, a jak są pytania, to śmiało ;)

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 151 razy

Wysłany: 2015-02-08, 22:57   
   Nr Tel.: 601 654 364

http://www.wbc.poznan.pl/...rom=publication
jeżeli uda się ściągnąć ;)

Panie Sokolniku, a czym natłuszczać skórę? Czymś naturalnym np.woskiem? Czy jakąś chemią?

sokolnik 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2015-02-09, 14:25   

Pani {Bawka} – książka podoba mi się już z samej racji roku jej wydania :d Przejrzałem ją pobieżnie i potwierdzam skuteczność przepisu czwartego z ałunem (siarczan glinowo – potasowy). Szkoda, że w tej publikacji mało miejsca poświęcono poszukiwanym przeze mnie starym, tradycyjnym sposobom garbowania w wyciągach roślinnych. Znam ogólne zasady garbowania przy udziale galasów dębowych, kory dębu, szyszek olchowe, otrębów owsianych, popiołu (także pomiotu kurzego), ale brakuje dokładnych receptur na zrobienie piklu lub pasty oraz przebiegu procesów. Niemniej wielkie dzięki za ten link!

Co do pytania: czym natłuszczać skórę? – odpowiadam: dawniej nacierałem mokrą (także jeszcze wilgotną) mizdrę uwodnionym tranem z dodatkiem wody amoniakalnej. Dziś z braku prawdziwego tranu stosuję…bezbarwną oliwkę dla dzieci.

Matihan 

Województwo: Kuj-Pom
Wysłany: 2015-02-09, 14:46   

Dzięki wielkie za odpowiedzi a pytania na pewno pojawią się jak zacznę garbować bo na razie skóra jeszcze sb biega. Ma ona leżeć na podłodze więc nie musi być jakaś super zrobiona ma po prostu ładnie wyglądać a że to dopiero początki to liczę się z niepowodzeniem ale gdybym się nauczył to mógłbym wyprawiać sobie inne skóry w przyszłości i to na pewno fajna umiejętność.
Kurcze mam problemy z tym pobraniem :\

Odpowiedz do tematu