Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 18 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Amadyny wspaniałe.
Autor Wiadomość
mariusz.w 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2015-10-19, 12:51   

Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe wśród amadyn po przekroczeniu którego nie nauczą się już jeść samodzielnie?

eylau 
zbigniewilawa

Województwo: warminsko-mazurskie
Wysłany: 2015-10-19, 14:32   
   Nr Tel.: 691 636 579

Młode amadyny wspaniałe po wyjściu z budki są dokarmiane przez rodziców. W tym czasie obserwując rodziców i ich naśladując, uczą się pobierać pokarm i wszystko co jest im niezbędne do życia. Przez odebranie młodego ptaka rodzicom pozbawiłeś go możliwości nauki. A już całkowitym błędem jest pozostawienie go samego w klatce. Amadyna wspaniała nawet dorosła źle znosi samotność a cóż dopiero młodziutki ptak. Jeśli masz inne ptaki najlepiej młode, wpuść go do nich(poobserwuje i nauczy się od nich) lub nawet z powrotem do rodziców jeśli nie masz innych ptaków ale wyjmij budkę z klatki. Nie będą go dokarmiać(chociaż niewykluczone). Koniecznie, codziennie zapewnij aby miał kłos czerwonego prosa senegalskiego. Jak wcześniej wspomniałem nie mam doświadczenia w sztucznym dokarmianiu, więc nic nie doradzę ale skoro już to robiłeś dotychczas, dokarmiaj aż zauważysz że radzi sobie sam. Tak dla wiadomości: zauważyłem że czasami młode ptaki po odsadzeniu od rodziców dokarmiały inne młode słabsze i to niekoniecznie swojego brata czy siostrę ale również amadynę wspaniałą z innego gniazda.-powodzenia

mariusz.w 

Wysłany: 2015-10-19, 16:29   

Wczoraj wpuściłem do niego samicę. Nie bije go ale też nie karmi. Myślicie, że pomoże to w nauce samodzielnego pobierania pokarmu, bo na razie jest bez zmian?

eylau 
zbigniewilawa

Województwo: warminsko-mazurskie
Wysłany: 2015-10-19, 18:25   
   Nr Tel.: 691 636 579

Pamiętaj o kłosach prosa senegalskiego. Niech ma również łatwy dostęp do kaszy jaglanej i wszystkiego co niezbędne.

mariusz.w 

Wysłany: 2015-10-22, 21:05   

Czy jest możliwe żeby młody ptak uzależnił się od karmy versele laga orlux handmix? Chodzi o to, że od rana nic nie zjadł, jedynie kilka razy skubnął, pił wodę i na przemian albo spał albo prosił o pokarm więc nie wytrzymałem i wieczorem go nakarmiłem, ledwo mi patyka nie zjadł. I tak sobie właśnie pomyślałem, bo kiedyś moja siostra miała kanarki i powiedziała, że dodatkowo karmiła je konopiami przez co jeden się tak uzależnił, że nie chciał nic jeść poza nimi i zdechł z głodu.

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2015-10-23, 16:09   

nie, on nie potrafi sam jeść i wola o jedzenie, może nie kojarzyć ziarna z pokarmem

mariusz.w 

Wysłany: 2015-10-23, 16:52   

Ma w klatce kaszę jaglaną i mieszankę ziaren, ale w związku z tym, że nie chciał jeść to dałem mu coś miększego. Najpierw ziarno moczone, skubnął kilka razy, ale na tym koniec, więc mu trochę potłukłem i było trochę lepiej. Potem płatki jaglane, które chętniej skubie niż kaszę, lecz też w niewielkich ilościach. Także wydaje mi się, że wie gdzie jest jedzenie i co jest jedzeniem, ale najchętniej lubi sobie poskubać po tym jak go nakarmię. Nie wiem jak go bardziej zachęcić do jedzenia. Może jakieś inne rzeczy mu dawać? Dodam tylko, że za owocami i warzywami np jabłko, marchew nie przepada.

cole 
przyszły hodowca :)

Województwo: świętokrzyskie
Wysłany: 2015-10-23, 17:19   

Ile ten młody ma 2 miesiące?

cole 

Wysłany: 2015-10-23, 18:56   

Może wpuś jakieś inne amadynki do niego moze sie nauczy jesc jak zobaczy jak robią to inne osobniki
W następnym lęgu lepiej nie ingerować w odchów młodych, ale z drugiej strony szkoda jak padnie bo potem robią się naprawdę piękne :)

mariusz.w 

Wysłany: 2015-10-23, 19:40   

Młody ma 38 dni. Wsadzałem samice, na początku było spokojnie ale potem zaczęła dziobać. W końcu postawiłem klatki obok, w tych samych miejscach karmidla ale też nic nie dało. A co myślisz o tym żeby mu dać biszkopta? Może zachęciłoby go do jedzenia? Tyle tylko, ze mam dostęp w tym momencie wyłącznie do sklepowych. Zwykłych, okrągłych, bez lukru, posypek i bez cukru, zawiera naturalną substancje słodzącą.

mariusz.w 

Wysłany: 2015-10-23, 19:47   

Z drugiej strony czy nie stanie sie tak, że jeśli zacznie jeść to się uzależni i nie będzie chciał jeść nic innego?

cole 

Wysłany: 2015-10-24, 10:13   

W tym wieku to on powinien juz sam jeść i być całkowicie niezależny od nikogo. Ciężko stwierdzić czy zdoła się nauczyć jeść ziarno. Masz może kłosy?? Spróbuj z nimi może coś skubnie. Jakbyś miał inne gatunki amadyn mógłbyś go wpuścić i zobaczyć czy je czy nie. Takie ptaki powinny mieć towarzystwoz racji iż są to ptaki stadne żyjące w dużych społecznościach.

mariusz.w 

Wysłany: 2015-10-24, 10:38   

A płatki jaglane są dobre? Bo woli je od kaszy jaglanej, podobnie jak płatki owsiane. Problem w tym, że on interesuje sie trochę ziarnem, bierze do dzioba. Jak daje mu takie lekko nadtłuczone to to sobie radzi z łuskami. Raz jak dałem moczone to też rozłuskwił. Ale traktuje to bardziej jak podwieczorek niż obiad.

Beatrix Black 
kanarki i egzotyka

Wysłany: 2015-10-25, 10:30   
   Nr Tel.: 505-419-640

mariusz.w, a czy próbowałeś dawać młodemu mieszankę jajeczną (robioną samodzielnie lub taką już gotową, np Versele-Laga Patee)? Amadyny wspaniałe to wymagające ptaki, szczególnie w okresie wzrostu, pierzenia (tego pierwszego najbardziej, ale na to przyjdzie czas), wszelkich zmian w otoczeniu. Płatki jaglane to nie jest standardowe jedzenie dla amadyn wspaniałych, normalnym ich pożywieniem jest mieszanka ziaren (szczególnie różnych gatunków prosa), a w okresie odchowu młodych- mieszanka jajeczna. Koniecznym dodatkiem jest też sepia (możesz zeskrobaną dodać do mieszanki jeżeli sam odkarmiasz młodego), no i najważniejsze- takiego pisklaka nauczyć jeść ziarno, co wcale nie jest proste (sama to przerabiałam). Na początek można dawać mu ziarno zgniecione, prosto don dzioba, ale generalnie on sam powinien wiedzieć gdzie jest karmidło (najłatwiej ptakom znaleźć na dnie klatki) i w wieku dwóch m-cy powinien już sam jeść...

Zapraszam:
www.prostodzioby.fora.pl

mariusz.w 

Wysłany: 2015-10-25, 14:15   

Na początku dawałem mu kaszę jaglaną, mieszanke jajeczną i ziarna. Kaszę podobnie jak ziarna wypluwał, więc pomyślałem, że skoro nie chce łuskanego prosa w postaci kaszy to dam mu tymczasowo zamiennik w postaci płatków jaglanych (te mu posmakowały). Oprócz tego zacząłem mu dawać ziarno lekko nadtłuczone, zaczął skubać ale nie tak bardzo jak płatki. Mieszanki jajecznej nawet nie tknął więc dałem mu biszkopty (tylko takie sklepowe zwykle, okrągłe bez polewy, posypek i z naturalną substancją słodzącą zamiast cukru- czy nie zaszkodzą mu?). Posmakowały mu.
Pomyślałem więc, że skoro aktualnie nie jest za samymi ziarnami i woli je jako dodatek do płatków i biszkoptu, to tak będę mu dawał. Powoli będę zmniejszał ilość płatków na rzecz samego ziarna. Pokruszoną sepię lubi więc mu daje.
Czy taki sposób płatki, sepia i nadtłuczone ziarno może być? Czy jednak muszę płatki całkowicie wycofać? (tylko tak jak pisałem ziarna skubie drobne ilości jako dodatek do płatków).
I jeszcze jedno. Dokarmiam go karmą Orlux Handmix o 7 i 20 (pełne) oraz 3 razy w ciągu dnia (w niewielkiej ilości tak, żeby był cały czas głodny i szukal pokarmu). Czy tak jest dobrze czy zmniejszyć?
Ostatnio zmieniony przez mariusz.w 2015-10-25, 14:46, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu