Witam. Mam takie pytanie. Dlaczego woda w oczku teraz jesienią stała się krystalicznie czysta jest tak przezroczysta że widać dno i rybki a oczko ma głębokość 1m. Latem woda była czysta ale nie aż tak i chciałbym się dowiedzieć jaki to czynnik spowodował że woda jesienią jest tak czysta. Wie ktoś może?
wojtas16, po pierwsze temperatura, latem jest znacznie wyższa, po drugie długość dnia i moc promieni słonecznych. Te czynniki powodują mętność wody i bujny rozrost glonów
Oczko wodne wciąż czeka na wykończenie ale od kilku lat w 200. litrowym pojemniku hoduję dafnię która filtruje wodę. Znakomitymi filtratorami są też małże.
Ja do oczyszczania wody, używam wyłącznie czystego zakwaszonego torfu z bagnisk, któy wkładam w nieduże woreczki jutowe i na dnie oczka układam, bardzo dobre też są szyszki świerkowe
Żeby używać torfu musisz najpierw sprawdzić pH wody dla naszych oczek powinno być między 6,5 a 7,8. Ze wskazaniem na6,5 - 6,8. Jak masz wyżej niż 7,8 np. 8,3 to stosujesz kwaśny torf. Na efekt czekasz w zależności od stanu 'zaglonienia" oczka od 3 tyg do 4 tyg. Raz zadany torf w moim przypadku utrzymuje czysta wodę przez ok 6 miesięcy. Tylko ja stosuje też torf profilaktycznie, już wczesną wiosną, jak puszczają lody, zatapiam worek na max, 4 tygodnie i na pół roku mam spokój. Bo wczesną wiosną z regóły jest wyższe pH. Rośliny jeszcze nie zaczęły wegetacji to i glony mają wolną "rękę".
AurorA napisał/a:
Cytat:
czy moge zmierzyć pH testem akwariowym. Hoduje też ryby w akwa i mam taki test, czy taki może być czy raczej taki do oczek (np. z tetry) ????
Jasne że możesz to dokładnie ten sam test.
Stosując kwaśny torf warto też wcześniej skontrolować zasadowość czyli twardość węglanową (nie mylić z odczynem). Obniżanie pH przez zakwaszanie, przy wysokiej zasadowości jest wyjątkowo nietrwałe i właściwie mija się z celem.
Wynika to z dynamiki układu węglanowego gdzie wraz ze wzrostem pH wzrasta ilośc CO3, zaś wraz ze spadkiem wzrasta ilość C02.
O tym czynniku praktycznie nikt nie wspomina, a później widać zdziwienie u osób które próbowały stosować torf w twardej wodzie. W takim przypadku obniżenie zasadowości możliwe jest jedynie przez rozcieńczenie jej mięką wodą np. deszczówką.
Ostatnio zmieniony przez arturro 2015-11-07, 12:05, w całości zmieniany 1 raz
Zasadowość to odczyn a nie twardość węglanowa. Czyli twardość niewęglanowa + węglanowa = twardość ogólna. Zasada ta nie dotyczy np. afrykańskich jezior sodowych Tanganika czy Malawi. W naszych oczkach wodnych zasilanych opadami deszczu lub śniegu pH wynosi zwykle 6,5 > 7,5 przy dość niskiej zawartości soli mineralnych. Natomiast zawartość soli mineralnych w wodzie określa się przez mierzenie przewodności w mikroSimensach.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum