Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dieta?
Autor Wiadomość
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-10-17, 18:35   Dieta?

Kilka miesięcy temu spełniłem swe wielkie marzenie i zakupiłem wraz ze znajomym zielononóżki . Kurki były z 28 kwietnia 2008r .Podzieliliśmy losowo kurki miedzy siebie i każdy zaczął dbać na swój sposób-ja postawiłem na ziarna pszenicy, pszenżyta, kukurydzy, owsa i jęczmienia -wszystko to dowoli w karmidłach a do tego otrzymują zlewki w ilości ok 160dkg(w tym średnio 16dkg mięsa)na kurkę do tego wszystkiego mają wybieg ok 50m2 na szt. gdzie wcinają trawę i owady do woli. natomiast znajomy trzyma kurki w małym wybiegu i karmi przede wszystkim paszami dla niosek oraz ziarnami różnych zbóż. Me kurki zaczęły sie nieść dokładnie po 24 tyg. zaszedłem więc do znajomego by sie pochwalić pierwszymi jajeczkami i okropnie sie zdziwiłem ponieważ jego kurki są znacznie mniejsze tak ok 30% w stosunku do mych -oczywiście ucieszyło mnie ,ze me kurki rosną tak pięknie ale po przemyśleniu zaczęły sie me obawy. Otóż skoro me kurki są tak potężne i dobrze rozwinięte to czy przy dalszym tego rodzaju karmieniu nie staną się otyłe i oczywiście czy nie wpłynie to na niosność??czy aby nie zastosować dietki dla kurek-mam na myśli ograniczenie np. zlewek lub ziarna skoro maja tak duży wybieg??
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-10-17, 19:48   

Nic nie zmieniaj. Masz porównanie ze znajomym że wszystko jest o.k. To Twój znajomy musi Cię dogonić i wiele poprawić w swoim stadzie.
_________________
sajga
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-10-17, 22:06   

czyli raczej otłuszczenie im nie grozi?? a przy okazji czy aby nie mają zbyt wiele mięsa w zlewkach? wyczytałem gdzieś ,że duża ilość mięsa źle wpływa na smak jajek..dodam jeszcze ,że zlewki pochodzą z przedszkola więc często jest dużo produktów zbożowych (mącznych)i dużo twarogów oraz innych produktów mlecznych..
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-10-18, 08:17   

Powiem tak. Wasze stada przeszły najtrudniejszy okres w życiu , jest to okres przejścia z pisklęcia w dorosłego osobnika. Ty sądząc po opisie wyglądu zapewnileś im doskonałe warunki . Masz dorodne stado. To co się zawaliło w tym okresie , tego już nie da się naprawić. Obawiam się że tego przykładem jest stado kolegi.O tym kiedy należy wyhamować żywienie już pisałem. Kiedy Twoje kury się wyniosą a dalsze bogate karmienie stanie się nieopłacalne ekonomicznie.Kury to nie ludzie. Jedzą tyko tyle ile potrzebują.
A czy karmienie zlewkami z przedszkola wpływa negatywnie na smak jajek , to sprawdź sam . Masz je przecież codziennie i to świeże.
_________________
sajga
Ostatnio zmieniony przez sajga 2008-10-18, 08:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Secza 
Secza-Zielononóżkarz



Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 749
Skąd: KLISZÓW
Wysłany: 2008-11-15, 20:18   
   Nr Tel.: 609091356


jeśli moje kury się zapasają to zawsze dobieram im uboższą mieszankę czyli mniej kukurydzy :|
_________________

ZIELONONÓŻKI
& CZUBATKI DWORSKIE
 
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-11-16, 17:10   

A dlaczego mniej kukurydzy? Sprawdź sobie w Normach żywieniowych to się przekonasz, że kukurydza nie odbiega wartością żywieniowa np. pszenicy.
_________________
sajga
 
 
Secza 
Secza-Zielononóżkarz



Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 749
Skąd: KLISZÓW
Wysłany: 2008-11-16, 17:18   
   Nr Tel.: 609091356


Bo kukurydza ma dużo białka a białko jest składnikiem budulcowym i to powoduje że kurki są otyłe a co do norm żywieniowych to u mnie normalna mieszanka to jest 60% pszenicy i 40% kukurydza
_________________

ZIELONONÓŻKI
& CZUBATKI DWORSKIE
 
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-11-16, 19:56   

Tylko że w kilogramie pszenicy jest 98 gram białka strawnego , a w kukurydzy tylko 75 gram.
_________________
sajga
 
 
Secza 
Secza-Zielononóżkarz



Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 749
Skąd: KLISZÓW
Wysłany: 2008-11-16, 20:00   
   Nr Tel.: 609091356


a tego nie wiedziałem ale przecież zawsze kukurydza uchodziła za wysokobiałkowe ziarno
_________________

ZIELONONÓŻKI
& CZUBATKI DWORSKIE
 
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2008-11-16, 20:40   

Dodatkowo durze ziarna kukurydzy sprawiają, że kura jest bardziej syta i pobiera mniej paszy.
 
 
Secza 
Secza-Zielononóżkarz



Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 749
Skąd: KLISZÓW
Wysłany: 2008-11-17, 15:30   
   Nr Tel.: 609091356


no to akurat fakt.moje kurki kiedyś zostawiały kukurydzę a teraz kukurydza zostaje zjadana na pierwszym miejscu i w dodatku daje jej więcej niż kiedyś
_________________

ZIELONONÓŻKI
& CZUBATKI DWORSKIE
 
 
 
DUCHOWNY 


Województwo: pomorskie
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 48
Wysłany: 2008-11-18, 22:43   

Secza napisał/a:
no to akurat fakt.moje kurki kiedyś zostawiały kukurydzę a teraz kukurydza zostaje zjadana na pierwszym miejscu i w dodatku daje jej więcej niż kiedyś

a wiesz Secza ,że u mnie to samo -kiedyś kurki olewały kukurydzę a teraz się zabijają.czyżby z wiekiem gusty się zmnieniały??a może to pora roku to powoduje??
 
 
sajga 


Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 75
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 185
Wysłany: 2008-11-19, 10:19   

Kukurydza przypada do gustu nie tylko kurom, ale innym ptakom również. Ja hoduję głównie gołąbki egzotyczne i wyobraźcie sobie że na pierwszym miejscu w wybieraniu z jedzenia jest ...kukurydza. Nawet te duże nasiona z którymi mają problem przełknięcia. Kiedyś , mniejszym gatunkom próbowałem rozdrabniać i co, jadły ją mniej chętnie. Teraz dosypuję w oddzielnym naczyniu całą i znów jest na pierwszym miejscu w ich menu. Jest takie powiedzenie że zwierzeta pobierają instynktownie to co jest im do życia najbardziej potrzebne.
_________________
sajga
 
 
Secza 
Secza-Zielononóżkarz



Województwo: dolnośląskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 749
Skąd: KLISZÓW
Wysłany: 2008-11-19, 15:37   
   Nr Tel.: 609091356


może kukurydza to trend wśród pokarmów naszych pupili
_________________

ZIELONONÓŻKI
& CZUBATKI DWORSKIE
 
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2008-11-19, 20:14   

Kukurydza jest dobra pasza dla kur niosek, zawiera dużo karotenoidów, co nadaje żółty intensywny kolor. Złą wadą kukurydzy jest to, że tłuszcz staje się płynny i żółty.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12