Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 17 Listopada 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-07-23, 09:13
Co kura powinna na codzien jesc i ile?
Autor Wiadomość
obita 

Województwo: Świetokrzyskie
Wysłany: 2015-12-11, 14:41   

Ojciec mojej teściowej ,jak jeszcze żył, dawał nioską WSZYSTKO. Zgniły chleb, zlewki z zupy czyli wszystko to czego nie wolno. Kury mają po ponad 8 lat.

newrom 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2015-12-12, 09:41   

I to wszystko jadł później w jajkach, np mykotoksyny ze zgniłego chleba ;)
A że kura nie zdechnie, no nie zdechnie. Człowiek też 30 lat żre glutaminian sodu nim zacznie zauważać jego skutki. W wcześniej to tylko "smaczne".

obita 

Województwo: Świetokrzyskie
Wysłany: 2015-12-14, 09:02   

Racja. Ale co nauczone to nauczone, i teściowa sama do mnie powiedziała że kury to śmietniki na odpadki. Na wiosnę mam mieć kilka sztuk. Znając teściową będzie robiła jak jej ojciec. Tyle że jej się nie przetłumaczy.

gwozd 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2015-12-14, 14:10   

Ale kury będą Twoje? Tak? To powinnaś decydować co jedzą twoje ptaki.
Pracuje w piekarni więc mam dostęp do darmowego pieczywa i moje ptaki jedzą to bardzo żadko. Raz w tygodniu, może rzadziej. Poprostu wiem co w pieczywie "siedzi".
Trudną sprawę miałem z przekonaniem rodziców że pies to nie śmietnik, że nie po to kupuje dobrą karmę i mięso żeby jadł śmieci. A wiadomo czym na wsi karmi się psy.

jozly 

Województwo: dolnosląskie
Wysłany: 2015-12-14, 22:19   

gwozd napisał/a:
Poprostu wiem co w pieczywie "siedzi".

A ja chciałbym wiedzieć.

gwozd 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2015-12-15, 08:50   

Trochę źle to ująłem. Zanim zacząłem pracować jako piekarz nie przywiązywałem wagi do pewnych rzeczy.
Większość pieczywa produkowana jest z bardzo oczyszczonej mąki, białej mąki. Zostaje tam praktycznie tylko skrobia. Czyli jest dużo energii a mało białka, witamin i innych związków odżywczych. Pieczywo w porównaniu do pełnego ziarna ma więcej energi, jest lepiej strawne i jest "puste" czyli tylko energia. Niby wszyscy o tym wiedzą...
Same dodatki nie mają istotnego wpływu sa to głównie kwas askorbinowy(wit. C) i enzymy
Ciemne pieczywo wcale nie musi być razowe

Chmielu021 

Województwo: Łódzkie
Wysłany: 2016-04-22, 17:35   

Siemka jestem nowy. Szukam porad bo trzymam leghorny to moja pierwsza hodowla mam swoje zboże to znaczy pszenzyto i mieszankę dokupuje pszenice i kukurydze jakie najlepsze proporcje i co tam jeszcze im dawać niedawno zaczęły nieść mi bo jak kupiłem to mnie oszukano na wieku ich.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2016-04-22, 18:23, w całości zmieniany 1 raz  

Suri 

Województwo: śląskie
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2016-04-22, 18:02   

Mam zapisane mniej więcej jaki stosunek w % powinno zawierać zbilansowane żywienie (tylko że to są zapewne dane na powiedzmy kury towarówki, które nie mają wygórowanych wymagań i dobrze niosą jeśli czegoś jest mniej, szczególnie że leghorny są słynne z potrzeby wysokobiałkowej paszy aby dobrze niosły):

-ziarno i śruty zbóż 60-70%
-białko zwierzęce 5%
-zielonki 10%
-susz (w zimie) 5%
-minerały 5%
-drożdże pastewne 1%

Moje akurat nie dostają drożdży, natomiast dostają czasem kefir który robimy.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2016-04-22, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  

Chmielu021 

Wysłany: 2016-04-22, 19:16   

Jeśli chodźi o białko zwierzece jak się nazywa gdzie szukać. zielonke jaką zasiaść .susz w zime jak to przygotować i jaki susz .napisałaś ze są bardzo wymagające? Jestem początkującym możesz trochę pomoc mi i rozwinąć to bardziej bede wdzięczny. Ja daje im narazie 100kg pszenicy 50kg pszenzyta 50kg mieszanki I mieszam to i trawę kosze i tyle czasem resztki z obiadu

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy

Wysłany: 2016-04-22, 19:17   
   Nr Tel.: 601 654 364

Leghorn, w porównaniu do niosek towarowych potrzebuje objętościowo mniej paszy (lepiej wykorzystuje paszę), ale pasza musi być bardziej energetyczna i zawierać więcej białka. Same ziarno czy śruta (to tylko 12% białka) nie wystarczy. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie mieszanki paszowej uzupełniającej - koncentratu paszowego. Ten zapewni dodatek niezbędnych aminokwasów, składników mineralnych i witamin. Chyba, że ktoś ma kilka/kilkanaście niosek i będzie im zapewniał dodatek białkowy - twaróg/gotowane mięso/gotowane strączkowe. Zielonki mają jedynie 4-5% białka; to pasza objętościowa i "rozcieńcza" dawkę pokarmową. Drożdże - ponad 40% białka, ale można podać tylko 5% dawki pokarmowej. A, i ostrożnie z kukurydzą - ma mniej białka niż inne zboża i tuczy ;)

Chmielu021 

Wysłany: 2016-04-22, 19:39   

Ja mam 120 niosek to jaki koncentrat dawać jak dawkowac a czy jakieś witaminy do picia dawać te kury jedza mi około 9kg paszy dziennie a wody to 3 duże wiadra idą czy to normalne że tyle piją

Chmielu021 

Wysłany: 2016-04-22, 19:40   

Na 100kg paszy daje 15kg kukurydzy

Suri 

Wysłany: 2016-04-22, 19:50   

Innym rozwiązaniem jest dodatek śruty poekstrakcyjnej (soja, słonecznik, po rzepaku podobno jajka czuć rybą) lub jako uzupełnienie zboża dodać łubin, z roślin zielonych bogata w białko jest pokrzywa, rzęsa wodna (zawierają więcej białka niż zboża).

Jeśli jedzą niecałe 9kg to i tak nie dużo bo mogą jeść nawet 12kg (leghorn z tego jak je opisują niektóre strony pobierają dziennie ok 100g paszy, czyli ok 40% mniej niż zwykłe kury, chociaż nie wiem ile w tym prawdy bo moje teraz samej paszy jedzą ok 65g+ zielonka i resztki obiadowe).

Po zliczeniu ostatnich tygodni moje nosidełka pokazały klasę i zatrzymały się przy górnej granicy w ilości jaj na rok, na kurkę wyszło 287 pisanek (także nawet jeśli opadną na 70% to i tak będzie ładny wynik).
Ostatnio zmieniony przez Suri 2016-04-22, 20:18, w całości zmieniany 2 razy  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy

Wysłany: 2016-04-22, 20:46   
   Nr Tel.: 601 654 364

Suri, podawałaś śrutę sojową czy łubin? Nioski chcą jeść śrutę sojową tak po prostu wymieszaną ze śrutą zbożową, bez zgranulowania? A łubin cały czy śrutowany?
Pokrzywa (młoda) ma około 5-6% białka, zboża mają około 11-12%. Jeżeli kura zje tyle samo zboża i tyle samo zielonki (zboże to prawie 90% suchej masy, a zielonka to 3/4 wody)...
Rzęsa wodna ma 25%, a nawet 45% białka, ale w suchej masie (nie wiem, ile ma w naturalnej postaci), ale jeżeli te 50% to może się okazać, że porównywalnie ze zbożem. Ma także 2-4% kwasu szczawiowego, a z tym trzeba uważać przy karmieniu niosek, bo wiąże wapń.
O śrucie rzepakowej - można podawać jedynie do 4% - nioski brązowych jaj, nioskom jaj w białej skorupie jak leghorn (ich teoretycznie nie dotyczy "rybi" zapach) - do 10%.

Suri 

Wysłany: 2016-04-22, 22:29   

Nie nie stosuję żadnych śrut poekstrakcyjnych, te są zapewne głównie przy intensywnym chowie towarowym, łubin czytałam że podaje się śrutowany a jako zamienniki m. in. groch, bobik itp.
Pokrzywa zawiera do 25% białka, pewnie zależy jakie stadium rośliny no i podane są dane przy suszu a nie świeżej roślinie, bo na taką to nawet nie patrzą, mimo że w zimie się rzucają (widać wybredne gdy wszędzie pełno zielonego ;) ).

Odpowiedz do tematu