Przymierzam się do hodowli garłaczy. Pomorskich lub górnośląskich koroniastych. Na forach jednak spotkałem się z wieloma problemami związanymi z hodowlą garłaczy.
Jak wyglądają wasze doświadczenia z garłaczami chodzi mi o zawieszenie wola u pomorskich ? Czytałem w jednym ze starych tematów, że najlepiej karmić kilka razy małymi porcjami i nie owsem, jęczmieniem ani kukurydzą, niestety ze względu na pracę nie mam możliwości karmić kilka razy.
Poza tym spotkałem się z problemem u garłaczy górnośląskich, że trzeba je w odpowiednim czasie parować bo albo się nie będą nadymać albo tak się nadymają, że aż przewracają się na plecy. Czy jest to prawda i kiedy najlepiej parować?
Poza tym łączenie barwne garłaczy. Jak wygląda to u górnośląskich bo też są podobno jakieś specjalne zasady ? A u pomorskich barwne łączenie? Tak żeby przy zakupie dobrać od razu parę żeby dawała ładne młode a nie „brzydale”.
Są jeszcze jakieś inne problemy z garłaczami? Typowe dolegliwości?
Podobają mi się również stawaki polskie ale w mojej okolicy są nieosiągalne.
Wszystkich hodowców proszę o podzieleniem się swoimi doświadczeniami.
pozdrawiam Marek
Ostatnio zmieniony przez Alek 2014-08-10, 09:35, w całości zmieniany 3 razy
Tak jak napisał Edek, inaczej niż u większości ras - karmnik cały czas pełny, zero dużych ziaren, najlepsza jest drobna karma, taka sama jak dla ras krótkodziobych. To samo woda - zawsze czysta i pod dostatkiem. zawieszenia występują przeważnie gdy przegłodzony lub spragniony gołąb dopadnie do karmy lub wody i gwałtownie się zapcha. Innym czynnikiem sprzyjającym zapchaniu wola jest zanieczyszczona karma lub zakażenie rzęsistkami albo kokcydiami. Odnośnie wieku ptaków dobieranych do rozpłodu, za młodemu nie wyrośnie odpowiednio duże garło, natomiast nie istnieje pojęcia zbyt późnego wieku, chyba żeby to był osobnik niesprawny ze starości. Nie istnieje tez pojęcie zbyt dużego garła, im większe tym lepiej, chyba że było by zdeformowane, to byłoby wadą. Wielu hodowców rasy z największymi garłami, takie jak norwickie, heskie czy angielskie, nie dopuszcza do rozpłodu, podbierając im jajka i podkładając je pod mamki, ponieważ twierdzą oni, że wykarmianie młodych przez te gołębie może powodować deformacje garła lub zawieszanie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum