Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 06 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Gęsi kartuskie gniotą jajka i młode
Autor Wiadomość
zprowincji 

Województwo: Pomorskie
Wysłany: 2017-04-25, 11:54   Gęsi kartuskie gniotą jajka i młode

Cześć,

Otóż mam problem z gęsiami; wcześniej jednej "zaginęła" połowa jajek (zapewne potłukła, a kury się obsłużyły). Druga natomiast od wczoraj do dziś, podczas klucia, pogniotła okrutnie jajka, miarka się przebrała kiedyrano zagniotła młode. Zabrałem jej jaja i pisklęta. Co może być tego przyczyną?

Dodam, że gęsi są z 2016 (przynajmniej tak zapewniał sprzedający). Stado składa się z 4 gęsi i 2 gęsiorów. Każdej gęsi zbudowałem gniazdo 60x60cm, na podwyższeniu z podwójnym dnem, w którym znajduje się 10cm wełny. Gniazda wyścielone słomą z sianem. Chętnie składały w nich i wysiadują jaja. Kurnik ma 44m, gniazda są porozstawiane co 2-3m. Oprócz wspomnianych gęsi chodzi w nim luźno (mając stałą możliwość wyjścia na ogród) 60szt 10tyg zielononóżek i kilka dorosłych karzełków łapciatych.

To moje pierwsze lęgi gęsi, w dodatku naturalne. Bilans jest słaby. Pierwsza dostała 15szt, swoich i koleżanek. Połowa zniknęła, druga połowa obumarła w 2-3tyg, lub była niezalężona. Dostała 16szt 21dniowych kaczek staropolskich, co by matyczyny instynky się nie zmarnował. W 3 dni rozgniotła 10 jajek, 4tego zabrałem co zostało, wszystkie martwe, na chwile przeed kluciem... Druga miała 12 swoich. 2 obumarły. 1 zniknęło, kilka zgniecionych i 1 piskle zagniecione. Trzecia ma 9 jajek, powinny kluć się za tydzień, czwarta ma 3 i podobny termin.

W sumie 4szt. zniosły 37jajek, a w najlepszym przypadku (zakładając, że w pozostawionych pod dwoma gęsiami jajach nie będzie żadnych strat...) będzie 20 piskląt. Nie znam się zbytnio, ale wydaje mi się to być bardzo słabym wynikiem.

B. proszę doświadczonych hodowców o opinie.

repcak 

Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2017-04-25, 12:01   

zprowincji, wydaję mi się że gniazda mogą być za wysokie , gęsi przecież są ciężkie, połóż pod siano coś miękkiego jak np wełna taka sklepowa i na to siano to wtedy będzie lepsza amortyzacja i może nie będą gnieść jaj.

zprowincji 

Wysłany: 2017-04-25, 12:05   

repcak, gniazda mają ok 20cm ścianki, wejście 5cm. Przy czym dno jest twarde, myślisz, że słoma z sianem to za mało?

repcak 

Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2017-04-25, 12:59   

zprowincji, muszą mieć jak najmiększe , ja sadzam na takich gniazdach jak napisałem powyżej , na takim gnieździe nawet towarówka nie rozgniotła choćby jednego jaja chabo

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2017-04-25, 13:31   
   Nr Tel.: 601 654 364

Co prawda nie lęgnę gęsi, ale wydaje mi się, że coś niepokoi ptaki. Albo gąsiory robią jakieś zamieszanie, albo są szczury i wykradają jaja, albo są pasożyty w gniazdach. Oczywiście trudno ocenić sytuację na odległość, ale warto sprawdzić różne możliwości. Szkoda, bo gęsi są dobrymi nasiadkami, coś im musi porządnie przeszkadzać, że się tak porobiło.

Endriu35 

Województwo: kujawsko pomorskie
Wysłany: 2017-04-25, 14:17   

Witam ja hoduje gesi 30 lat i nigdy w zyciu gesi nie mialy w gniazdach welny siana czy podwojnego dna.
Gniazdo dla gesi powinno byc zbite z 4 desek 60 na 60 bez dna najlepiej jak by ta skrzynka stala na golej ziemi a jesli jest to nie mozliwe wycinamy na dno i ukladamy darn nastepnie wrzucamy slome a reszta zajmie sie ges. Przypuszczam tak jak Bawka ze cos je niepokoi i na pewno nie sa to gasiory one raczej bronia gasek na jajach,mysle ze moga byc szczury lub jakies pasozyty w gniazdach przez co gesi sa niespokojne i niszcza jaja oraz zadeptuja male.

aslain798 
aslain798

Województwo: podlaskie
Wysłany: 2017-04-25, 16:12   
   Nr Tel.: 857164349

W zeszłym roku po raz pierwszy rozmnażałem gęsi i dopiero przy drugim lęgu w czerwcu gęś wysiedziała młode oddzieliłem ją od kur i kaczek bo ją niepokoiły a wysiadywała w plastikiwej skrzynce wypełnionej słomą. 2 gęsiory na 4 gęsi to trochę za dużo i to właśnie walki między nimi mogą niepokoić nasadki

zprowincji 

Wysłany: 2017-04-26, 09:41   

Dziękuję za odpowiedzi.

1 szczury - na 100% nie ma ich w okolicy, ostatnie widziane kilka lat temu, w sporym gospodarstwie, 2km ode mnie. Mam 4 b. łowne koty, nawet w schowku na zboże nie ma śladów ucztowania myszy. Kupując działkę i dom w którym mieszkam, miałem ich kilka. Zbiegło się to z przypałętaniem się do nas naszego pierwszego kota. Po kilku dniach myszy nie było :)

2 pasożyty - sprawdzałem i sprawdzam, nic nie widzę. Na marginesie kurnik jest nowy, postawiłem go w zeszłym roku, a zwierzaki wprowadziły się trochę ponad 3 miesiące temu.

3 2+4 polecił mi sprzedający (z tego forum), faktycznie walk było na tyke dużo, że musiałem odseparować jednego z gęsiorów. Po 2tyg w innym miejscu obydwa spotkały się na wybiegu i od tamtej pory było bez walk.

4 Nie widziałem, żeby gęsi skakały czy wierciły się na jajkach. Natomiast schodząc/wchodząc/wietrząc/poprawiając jajka łażą po nich pisklętach nie uważając. Widziałem jak gęś zeszła z jajek napić się wody, wróciła, weszła do gniazda i stanęła akurat na pisklaku, podeptała po nim po czym usiadła ponownie.

5 mam wspomniane młodziki zielononóżki, natomiast po kilku szczypnięciach przez gęsi nie zbliżają się nawet do gniazd.

6 Podwójne dno, w którym jest wełna mineralna dałem po to, aby odizolować termicznie jajka od podłogi (12cm zbrojona płyta pomalowana pilbetem).

Generalnie nie przejmują się co mają pod nogami...

Odpowiedz do tematu