Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 24 Października 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Bawka
2017-05-31, 07:34
Gołębie zamojskie
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-03, 21:17   
   Nr Tel.: 660803277

To krótszy, pakistański typ kaftar irani, niektóre z tych ptaków mają domieszkę tipplera pakistańskiego. Na filmie rzeczywiście widać jednego osobnika z oczami żółtymi, u tej rasy jest to jednak rzadkość. https://www.youtube.com/watch?v=dkCke-d14UY na tym filmie widać pochodzące z Iranu teherańskie, są szczuplejsze i nieco dłuższe niż hodowane w Pakistanie. Mają dłuższe lotki i sterówki oraz szersze ogony, co szczególnie widoczne jest u osobników tarczowych. https://www.youtube.com/watch?v=xPTENHb1Nxw Na tym filmie też teherańskie czystych linii. Żółte oko też się czasami trafia, ale na pierwszy rzut oka widać różnice w budowie i postawie między tehereńskimi z hodowli irańskich, a pakistańskich.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-03, 21:23   

https://www.youtube.com/watch?v=rnnAPxoCBmo kolejny filmik przedstawiający czystych linii teherańskie z hodowli irańskiego hodowcy mieszkającego w Niemczech. Tutaj szczególnie widać, jak długie mają lotki i sterówki i jak te sterówki są szerokie, co czyni je podobnymi do naszych zamojskich i nikołajewskich.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2017-06-03, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

kieron 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2017-06-04, 08:46   

Porozmawiać trzeba ze starymi hodowcami zamojskich ale nie z handlarzami z giełdy tylko ludźmi którzy hodują zamojskie n lat wtedy się trochę rozjaśnia pogląd na tą rasę , bo żółte gołębie czy bursztyny niczym się nie różnią od siwych czy krasych

maniek86 

Województwo: Swietokrzyskie
Wysłany: 2017-06-04, 17:03   

kieron napisał/a:
Porozmawiać trzeba ze starymi hodowcami zamojskich ale nie z handlarzami z giełdy tylko ludźmi którzy hodują zamojskie n lat wtedy się trochę rozjaśnia pogląd na tą rasę , bo żółte gołębie czy bursztyny niczym się nie różnią od siwych czy krasych

Wszystko się zgadza, tylko jak to bywa z polskimi rasami ciężko ustalić ich pochodzenie.
Kieron po egzaminach obiecałaś zdjęcia młodzików.

kieron 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2017-06-04, 18:32   

maniek86 napisał/a:
kieron napisał/a:

Wszystko się zgadza, tylko jak to bywa z polskimi rasami ciężko ustalić ich pochodzenie.
Kieron po egzaminach obiecałaś zdjęcia młodzików.

Jutro wstawię bo część zrobiłem zdjęć , ale u mnie to z koloru jest tylko 2 białe a reszta to siwki

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-04, 20:43   Re: Gołębie zamojskie

Edek napisał/a:
Jednoznacznie żadnych wniosków z tego połączenia nie można wyciągnąć, jak się nie zna wcześniejszego pochodzenia owych gołębi. Zastanawia mnie ta żółta samica, kolor raczej nie występujący wśród zamojskich .

Edziu, przepraszam, ale skąd Ci się to wzięło, że kolor żółty nie występuje u zamojskich? Pierwsze zamojskie ( wtedy jeszcze perskie, bo tylko tak je wówczas tam nazywano) , widziałem na wystawie w Poznaniu pod koniec lat 80-tych. Przywieźli je hodowcy z Pomorza, wszystkie były jednobarwne i czubate. Były białe i czarne, ale najwięcej było właśnie żółtych i czerwonych. Identyczne przywozili wówczas także na wystawy we Wrocławiu. Krase i gładkogłowe spotkałem po raz pierwszy dopiero jakieś 10 lat później. Tamci hodowcy - repatrianci ze wschodu lub ich synowie, właśnie takie zamojskie hodowali od dziesięcioleci, nieraz od przed wojny. Z tego co wiem, kolor żółty nie występuje absolutnie u rollerów odeskich, ale znam dobrze hodowcę, jednego z pionierów tej rasy w Polsce, w którego hodowli ptaki w tym kolorze pojawiają się od lat i nie są wynikiem żadnej krzyżówki. Miałem od niego kilka żółtych odeskich, które co jakiś czas przekazywały ten kolor na potomstwo.

maniek86 

Wysłany: 2017-06-10, 11:46   

Jest jeszcze jedna ciekawa cecha u zamojskich mianowicie " korytkowy ogon". Jest kilka hodowli gdzie można znaleźć takie golebie a sądząc po ich budowie powinny pięknie pływać. https://ryszards.flog.pl i może jeszcze https://darko-75.flog.pl

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2017-06-10, 16:40   Gołębie zamojskie

Tak maniek86 u mnie są takie z korytkowym ogonem jest większość ale nie wszystkie , właśnie tak pływają ,czasem na moment się zatrzymują, odnoszę wrażenie jak by we krwi miały krew orlików, właśnie wróciłem z dworu aż do uprzykrzenia patrzyłem jak zamojskie pływają na wielkiej wysokości .

maniek86 

Wysłany: 2017-06-10, 21:03   Re: Gołębie zamojskie

Edek napisał/a:
Tak maniek86 u mnie są takie z korytkowym ogonem jest większość ale nie wszystkie , właśnie tak pływają ,czasem na moment się zatrzymują, odnoszę wrażenie jak by we krwi miały krew orlików, właśnie wróciłem z dworu aż do uprzykrzenia patrzyłem jak zamojskie pływają na wielkiej wysokości .

Ty to wiesz ja to wiem ale osoby które zaczynają przygodę z zamojskimi mogą uznać je za badziew a szkoda bo warte uwagi choć wyglądają troche inaczej.
Myślę że te orliki i zamojskie są blisko spokrewnione, świadczy o tym choćby tzw " puszczanie ogona" rozkładają go. Te wolno pływające czy " zatrzymujące sie" widziałem pierwsze i to one utkwiły mi w głowie. Mam wrażenie że te gołębie bardziej bawią się lotem niż latają. Taki lot trzeba zobaczyć bo chyba ciężko ubrać to w słowa.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-11, 19:44   

Moim zdaniem nie tyle są spokrewnione , co miały wspólnego przodka - bija irańskiego kaftar tehrani. W tej rasie jest wiele odmian barwnych, podobnych do występujących u zamojskich, jak i u nikołajewskich, bo nie czarujmy się, nasz orlik to wyhodowana przed wojną lokalna - polska forma nikołajewskich. Z kolei taki kształt ogona potwierdzać może prawdziwość starych przekazów, mówiących że od gołębi zamojskich wywodzą się sokoły gdańskie. Miałem okazję hodować dawne lotne gdańskie, mające takie właśnie ogony i ptaki te także "pływały " w powietrzu. Długością lotu może dawnym zamojskim nie dorównywały, ale bez problemu szły w zakrycie i latały po kilka godzin .

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2017-06-11, 20:33   Gołębie zamojskie

Jeśli jest poruszany temat gołębi zamojskich na forum jakie by to nie było ,rasa ta wyzwala wiele nie udokumentowanych kontrowersji , co do jej istnienia ,powstania,pochodzenia.

Jeżeli chodzi o sokoła gdańskiego .W starej literaturze są najbardziej przytaczane wersje iż do powstania jegoż przyczynił się gołąb przywieziony z Kalkuty.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-11, 20:51   

Tak, JEDEN, dosłownie jeden, który miał mieć wpływ przez dodanie jakiejś tam pożądanej cechy na dość utrwaloną dotychczas populację, hodowaną od dawna w Gdańsku i okolicach, o której z tego samego źródła wiadomo, że gołębie te pochodziły od dawnych gołębi perskich, które flisacy spławiający Wisłą zboże z Lubelszczyzny do Gdańska mieli tam zawieźć już pod koniec XVI w. O ile się nie mylę, chodziło o koronę, której, jak wiadomo zamojskie, a o nich właśnie, jako o głównych przodkach sokołów gdańskich jest mowa, nie posiadają. Że o zamojskie właśnie chodzi, potwierdzać może fakt, iż pomorscy hodowcy do dzisiaj gołębie zamojskie nazywają perskimi. Tego mitycznego gołębia , który dał gdańskim koronę, mieli przywieźć z Kalkuty francuscy marynarze na przełomie XVIII i XIX w. , o ile się nie mylę i z opisów podanych w dawnej literaturze wynika, że był to koroniasty pstrokaty pawik syryjski - karakand.

Odpowiedz do tematu