Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 20 Stycznia 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Bawka
2017-05-31, 06:34
Gołębie zamojskie
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-03, 20:17   
   Nr Tel.: 660803277

To krótszy, pakistański typ kaftar irani, niektóre z tych ptaków mają domieszkę tipplera pakistańskiego. Na filmie rzeczywiście widać jednego osobnika z oczami żółtymi, u tej rasy jest to jednak rzadkość. https://www.youtube.com/watch?v=dkCke-d14UY na tym filmie widać pochodzące z Iranu teherańskie, są szczuplejsze i nieco dłuższe niż hodowane w Pakistanie. Mają dłuższe lotki i sterówki oraz szersze ogony, co szczególnie widoczne jest u osobników tarczowych. https://www.youtube.com/watch?v=xPTENHb1Nxw Na tym filmie też teherańskie czystych linii. Żółte oko też się czasami trafia, ale na pierwszy rzut oka widać różnice w budowie i postawie między tehereńskimi z hodowli irańskich, a pakistańskich.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-03, 20:23   

https://www.youtube.com/watch?v=rnnAPxoCBmo kolejny filmik przedstawiający czystych linii teherańskie z hodowli irańskiego hodowcy mieszkającego w Niemczech. Tutaj szczególnie widać, jak długie mają lotki i sterówki i jak te sterówki są szerokie, co czyni je podobnymi do naszych zamojskich i nikołajewskich.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2017-06-03, 20:27, w całości zmieniany 1 raz  

kieron 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2017-06-04, 07:46   

Porozmawiać trzeba ze starymi hodowcami zamojskich ale nie z handlarzami z giełdy tylko ludźmi którzy hodują zamojskie n lat wtedy się trochę rozjaśnia pogląd na tą rasę , bo żółte gołębie czy bursztyny niczym się nie różnią od siwych czy krasych

maniek86 

Województwo: Swietokrzyskie
Wysłany: 2017-06-04, 16:03   

kieron napisał/a:
Porozmawiać trzeba ze starymi hodowcami zamojskich ale nie z handlarzami z giełdy tylko ludźmi którzy hodują zamojskie n lat wtedy się trochę rozjaśnia pogląd na tą rasę , bo żółte gołębie czy bursztyny niczym się nie różnią od siwych czy krasych

Wszystko się zgadza, tylko jak to bywa z polskimi rasami ciężko ustalić ich pochodzenie.
Kieron po egzaminach obiecałaś zdjęcia młodzików.

kieron 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2017-06-04, 17:32   

maniek86 napisał/a:
kieron napisał/a:

Wszystko się zgadza, tylko jak to bywa z polskimi rasami ciężko ustalić ich pochodzenie.
Kieron po egzaminach obiecałaś zdjęcia młodzików.

Jutro wstawię bo część zrobiłem zdjęć , ale u mnie to z koloru jest tylko 2 białe a reszta to siwki

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-04, 19:43   Re: Gołębie zamojskie

Edek napisał/a:
Jednoznacznie żadnych wniosków z tego połączenia nie można wyciągnąć, jak się nie zna wcześniejszego pochodzenia owych gołębi. Zastanawia mnie ta żółta samica, kolor raczej nie występujący wśród zamojskich .

Edziu, przepraszam, ale skąd Ci się to wzięło, że kolor żółty nie występuje u zamojskich? Pierwsze zamojskie ( wtedy jeszcze perskie, bo tylko tak je wówczas tam nazywano) , widziałem na wystawie w Poznaniu pod koniec lat 80-tych. Przywieźli je hodowcy z Pomorza, wszystkie były jednobarwne i czubate. Były białe i czarne, ale najwięcej było właśnie żółtych i czerwonych. Identyczne przywozili wówczas także na wystawy we Wrocławiu. Krase i gładkogłowe spotkałem po raz pierwszy dopiero jakieś 10 lat później. Tamci hodowcy - repatrianci ze wschodu lub ich synowie, właśnie takie zamojskie hodowali od dziesięcioleci, nieraz od przed wojny. Z tego co wiem, kolor żółty nie występuje absolutnie u rollerów odeskich, ale znam dobrze hodowcę, jednego z pionierów tej rasy w Polsce, w którego hodowli ptaki w tym kolorze pojawiają się od lat i nie są wynikiem żadnej krzyżówki. Miałem od niego kilka żółtych odeskich, które co jakiś czas przekazywały ten kolor na potomstwo.

maniek86 

Wysłany: 2017-06-10, 10:46   

Jest jeszcze jedna ciekawa cecha u zamojskich mianowicie " korytkowy ogon". Jest kilka hodowli gdzie można znaleźć takie golebie a sądząc po ich budowie powinny pięknie pływać. https://ryszards.flog.pl i może jeszcze https://darko-75.flog.pl

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2017-06-10, 15:40   Gołębie zamojskie

Tak maniek86 u mnie są takie z korytkowym ogonem jest większość ale nie wszystkie , właśnie tak pływają ,czasem na moment się zatrzymują, odnoszę wrażenie jak by we krwi miały krew orlików, właśnie wróciłem z dworu aż do uprzykrzenia patrzyłem jak zamojskie pływają na wielkiej wysokości .

maniek86 

Wysłany: 2017-06-10, 20:03   Re: Gołębie zamojskie

Edek napisał/a:
Tak maniek86 u mnie są takie z korytkowym ogonem jest większość ale nie wszystkie , właśnie tak pływają ,czasem na moment się zatrzymują, odnoszę wrażenie jak by we krwi miały krew orlików, właśnie wróciłem z dworu aż do uprzykrzenia patrzyłem jak zamojskie pływają na wielkiej wysokości .

Ty to wiesz ja to wiem ale osoby które zaczynają przygodę z zamojskimi mogą uznać je za badziew a szkoda bo warte uwagi choć wyglądają troche inaczej.
Myślę że te orliki i zamojskie są blisko spokrewnione, świadczy o tym choćby tzw " puszczanie ogona" rozkładają go. Te wolno pływające czy " zatrzymujące sie" widziałem pierwsze i to one utkwiły mi w głowie. Mam wrażenie że te gołębie bardziej bawią się lotem niż latają. Taki lot trzeba zobaczyć bo chyba ciężko ubrać to w słowa.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-11, 18:44   

Moim zdaniem nie tyle są spokrewnione , co miały wspólnego przodka - bija irańskiego kaftar tehrani. W tej rasie jest wiele odmian barwnych, podobnych do występujących u zamojskich, jak i u nikołajewskich, bo nie czarujmy się, nasz orlik to wyhodowana przed wojną lokalna - polska forma nikołajewskich. Z kolei taki kształt ogona potwierdzać może prawdziwość starych przekazów, mówiących że od gołębi zamojskich wywodzą się sokoły gdańskie. Miałem okazję hodować dawne lotne gdańskie, mające takie właśnie ogony i ptaki te także "pływały " w powietrzu. Długością lotu może dawnym zamojskim nie dorównywały, ale bez problemu szły w zakrycie i latały po kilka godzin .

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2017-06-11, 19:33   Gołębie zamojskie

Jeśli jest poruszany temat gołębi zamojskich na forum jakie by to nie było ,rasa ta wyzwala wiele nie udokumentowanych kontrowersji , co do jej istnienia ,powstania,pochodzenia.

Jeżeli chodzi o sokoła gdańskiego .W starej literaturze są najbardziej przytaczane wersje iż do powstania jegoż przyczynił się gołąb przywieziony z Kalkuty.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-06-11, 19:51   

Tak, JEDEN, dosłownie jeden, który miał mieć wpływ przez dodanie jakiejś tam pożądanej cechy na dość utrwaloną dotychczas populację, hodowaną od dawna w Gdańsku i okolicach, o której z tego samego źródła wiadomo, że gołębie te pochodziły od dawnych gołębi perskich, które flisacy spławiający Wisłą zboże z Lubelszczyzny do Gdańska mieli tam zawieźć już pod koniec XVI w. O ile się nie mylę, chodziło o koronę, której, jak wiadomo zamojskie, a o nich właśnie, jako o głównych przodkach sokołów gdańskich jest mowa, nie posiadają. Że o zamojskie właśnie chodzi, potwierdzać może fakt, iż pomorscy hodowcy do dzisiaj gołębie zamojskie nazywają perskimi. Tego mitycznego gołębia , który dał gdańskim koronę, mieli przywieźć z Kalkuty francuscy marynarze na przełomie XVIII i XIX w. , o ile się nie mylę i z opisów podanych w dawnej literaturze wynika, że był to koroniasty pstrokaty pawik syryjski - karakand.

SuperHodowca 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2017-12-26, 15:51   

Witam :) W tym roku sprawiłem sobie gołębie zamojskie :D Poniżej zdjęcia, co o nich sądzicie? Jest jeszcze jeden, ale nie chciał zdjęć :hmm:

SuperHodowca 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2017-12-26, 15:52   

cd.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-12-26, 21:05   

Cóż, zamojski to rasa lotna, więc co hodowca, to nieco inne ptaki, ale te wyglądają zachęcająco. czarny na trzecim zdjęciu mi się podoba. Szkoda że nie masz lepszych zdjęć, bo domyślam się, że pozować to raczej nie chciały.

Odpowiedz do tematu