Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 16 Sierpnia 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
czym odkażać jaja przed inkubacją i w jaki sposób? POMOCY
Autor Wiadomość
badyl221 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2013-03-17, 22:06   

Pod wodę i szuru buru aż będą lśnić :) :) nic się nie wciera, nic nie szkodzi, pisze z własnego doświadczenia nie ważne czy kura, kaczka, gęś. Widzę tylko same pozytywy i śmieszą mnie takie posty jak wyżej ;) ;) wylęgi z jaj mytych są u mnie super, choć sam kiedyś się bałem ze zaszkodzi :d

Wolierka 

Województwo: Kujawsko-pomorskie
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2013-03-17, 23:11   

Dużo osób pisze ,że nie można myć jajek , a ci co mają hodowle zarodowe na jajka do wylęgarni to co robią ? - myją ,bo brudnych jaj nie przyjmują i wyniki mają bardzo dobre ,gdyż płacą im za jajka od % jaj zalężonych ( tak przynajmniej jest przy jajkach kaczych i gęsich ).

MACIEJ591 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2013-03-18, 07:59   

ja myje jajka w letniej wodzie przed włożeniem do inkubatora ale nie odkażam,kwoka przecież nie odkaża jaj a w kurniku napewno nie jest czyściej niż inkubatorze.jeżeli jaja są zalężone i caly proces inkubacji przeprowadzisz prawidłowo to na pewno wykluja sie pisklęta

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2013-03-18, 09:32   

Dlaczego niektórzy piszą, że nie można myć jaj?

Na samym końcu tworzenia się jaja powstaje bialkowa błonka zwana kutykulą. Znajduje się ona już na skorupce. Błona ta, w początkowym okresie, zatyka część porów co ochrania jajo przed wnikaniem patogenów, ogranicza też parowanie wody. Jest najefektywniejszą osłoną przez pierwsze 100 godzin po zniesieniu jaja. Potem zaczyna wysychac i zanikać.

Mycie jaj, zwłaszcza jak się nie spłukuje tylko wodą, a pociera powierzchnię skorupki, usuwa kutykulę. Jeśli zrobi się to zaraz po zniesieniu jaja, to zlikwiduje się naturalną ochronę zarówno przed wnikaniem patogenów, jak i przed parowaniem wody. Czy bedzie to mialo jakiś wpływ na jaja? Jak będą przechowywane w srodowisku, w którym są patogeny, to łatwiej może dojść do zakażenia. Jak będą przechowywane w za małej wilgotności, to dojdzie do nadmiernego odparowania wody. W innych wypadkach nie będzie to miało znaczenia. Jak się umyje jajka później, już w czasie jak kutykula albo bedzie juz w zaniku, albo w ogóle jej nie będzie, to nie będzie to miało w ogóle znaczenia.

W wylęgarniach jaj się nie myje (nie wiem czy nawet nie ma zakazu mycia jaj - na pewno jest przy chowie ekologicznym), brudne sa eliminowane. Chyba można myć jaja drobiu wodnego.

Jak się dezynfekuje w wylęgarniach?

Najpowszechej formaliną, a w zasadzie parami formaliny. To jest sposób od dawna stosowany, ale ostatnio pojawiają się opinie, że nie jest on najlepszy i najbezpieczniejszy, opary formaliny są też szkodliwe dla ludzi.

Ostatnio stosje sie też UV. Też jest szkodlwie sla ludzi. Nie przenika przez skorupkę, nie wnika też w pory,nie odkaża więc dokładnie.

Jeśli chodzi o to o czm byla mowa w wątku. Wydaje mi się, że woda utleniona jest za słaba; spirytus się nie nadaje; ocet nie ma własciwości dezynfekcyjnych (przeciwdziała rozwojowi patogenów poprzez zakwaszanie). Chyba najlepszy jest Virkon. Jest też przez producenta przeznaczony do odkazania jaj. Nie jest taki drogi i jest powszechnie dostepny. Natomiast czy trzeba odkażać, to juz inny problem.

Pozdrawiam,
Joanna

badyl221 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2013-03-18, 09:52   

Jaja kaczek i Gęsi są myte w wylęgarniach

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 116 razy
Wysłany: 2013-03-18, 17:53   
   Nr Tel.: 601 654 364

Uwielbiam takie posty!:
badyl221 napisał/a:
Pod wodę i szuru buru aż będą lśnić :) :) nic się nie wciera, nic nie szkodzi, pisze z własnego doświadczenia nie ważne czy kura, kaczka, gęś. Widzę tylko same pozytywy i śmieszą mnie takie posty jak wyżej ;) ;) wylęgi z jaj mytych są u mnie super, choć sam kiedyś się bałem ze zaszkodzi :d

Widać, że człowiek wie, co pisze! Rzecz przetestował i można go naśladować!
I fajnie. Ci, co myją - dobrze, Ci, co nie myją i wkładają naturalnie czyste - też dobrze.

barth0 

Województwo: Pomorskie
Wysłany: 2017-06-14, 20:02   

Witam, mam pytanko do wszystkich, przypadkiem źle przeczytałem instrukcje :ops: i zamiast kilka sekund jajka włożyć do Virkonu to ja włożyłem aż na 10 minut w Virkonie, potem przepłukałem w letniej czystej wodzie i wysuszyłem. Czy to zaszkodzi jaja czy nic im nie będzie?
Ostatnio zmieniony przez barth0 2017-06-14, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  

renuard 

Województwo: slaskie
Wysłany: 2017-06-14, 22:40   

Zależy jakie stężenie Virkonu. Wkładaj jaja do inkubatora i po pięciu dniach dowiesz sie wszystkiego. Będzie dobrze ;)

barth0 

Wysłany: 2017-06-15, 09:23   

Zrobiłem steżenie takie jak do dezyfekcji jaj czyli 10g na 1l wody.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 116 razy
Wysłany: 2017-06-15, 15:58   
   Nr Tel.: 601 654 364

Tak, jak napisał renuard - wyjaśni się w czasie inkubacji.
Zaleca się, co prawda nie zanurzanie, ale zamgławianie jaj lęgowych Virkonem przez 10 min, także jest szansa, że wszystko będzie dobrze :)

barth0 

Wysłany: 2017-06-15, 16:55   

Dzisiaj zauważyłem ze woda mi kwitnie w rurce do feederow i je blokuje przez co woda nie leci. Tak jak na zdjęciu widać mam dwie beczki podłączone wężem do feederow. Pytanko do was jak się pozbyć tych glonów czym można podnieść pH wody żeby im nie zaszkodzić albo może dać Virkon?
Ostatnio zmieniony przez barth0 2017-06-15, 17:07, w całości zmieniany 3 razy  

Nana 

Województwo: Świętokrzyskie
Wysłany: 2017-08-04, 07:21   

Bawka napisał/a:
Nie można jaj myć, szorować i "wycierać do sucha", bo niszczy się naturalną barierę ochronną skorupy.

Do mojej kwoki podsiadła się nioska i zniosła jej jajko które pękło i zabrudziło pozostałe.Zostawić je tak czy wytrzeć/umyć?

eloremro 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2017-08-05, 19:51   

Ja na twoim miejscu bym umył je z tego. Co prawda specjalistą nie jestem, ale postaram się pomóc.

Zrób odpowiedni roztwór virkonu z wodą. Ważne aby woda ta miała powyżej 41 stopni, ponieważ zapobiega to wchłanianiu/przedostaniu się przez skorupkę środku do dezynfekcji. Staraj się nie szorować zbytnio jaj. Przypuszczam, że jajko, które się rozlało zatyka pory w skorupie i uniemożliwia pełną wymianę gazową.

Jajka te silnie zabrudzone umyj na tyle ile możesz , a jeżeli są jakieś prawie nie zabrudzone to tylko przetrzyj delikatnie.
Ostatnio zmieniony przez eloremro 2017-08-05, 19:52, w całości zmieniany 1 raz  

Nana 

Województwo: Świętokrzyskie
Wysłany: 2017-08-07, 11:26   

eloremro czekałam trochę na odpowiedz i bałam się, że wszystko zaschnie i będzie gorzej.Delikatnie przetarłam wacikiem i ciepłą wodą.Trzy były bardziej zabrudzone a reszta niewiele.Mam nadzieje, że będzie wszystko dobrze :) Dzięki :)

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2017-08-07, 12:56   

Ja jaja z wlasnego obejscia myje letnia woda i przecieram delikatna gabka, te przybrudzone z mydlem lub ajaksem , po czym splukuje letnia woda z kranu. Schna polozone na bibule. Nie widze powodu by uzywac Virkonu do wlasnych jaj. Swoje wlasne mikroby znasz, tak czy inaczej masz je w obejsciu. Virkonu uzywam tylko do odkazania jaj obcych, tu nie wazne czy czyste czy brudne. Jaja zabrudzone trescia jaja zgniecionego przez kwoke nalezy jak najszybciej oczyscic.

Odpowiedz do tematu