Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 24 Października 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-17, 20:23
Kaczka staropolska (krajowa).
Autor Wiadomość
grigori397 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2017-06-05, 17:54   

Nareszcie mam rasowe kaczki staropolskie trzy barwy dzikiej dwie sarnie i jedną srebrzystą
przemo-196 wielkie dzięki za jajka

grigori397 

Wysłany: 2017-06-06, 07:15   

Dziś oglądłem każde kaczątko z bliska i jest dwie dzikie, dwie sarnie i dwie srebrzyste

Stako 

Wysłany: 2017-06-07, 13:53   
   Nr Tel.: 518-997-219

grigori397, gratulacje!!! To teraz już pójdzie z górki. Żeby tylko im się nic nie stało i żeby dorosły. Masz strasznie pomieszane sdadko, będziesz miał problemy jak będzą np. dwa kaczory dzikie. Najwyżej przemo-196 dowiezie parę ptaków 8-) ja znowu takich problemów nie mam, najwyżej że sarnimi, bo mam tylko dwie sarnie :/ życzę powodzenia i rozkwitu hodowli!

Pozdrawiam, Stako

Zapraszam tu...
Aaa... i jeszcze tu!
Mój temat w Spisie Hodowców

przemo-196 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2017-06-07, 16:08   
   Nr Tel.: 605-884-444

No Grigori397 gratuluje, w końcu się udało. Będziesz miał sporo pracy, bo Ty dostałeś jaja od ptaków jak były wszystkie razem. Jestem ciekawy co wyrośnie z tego malucha co go tak widać dobrze wydaje się sarni, ale bardzo jasny. Na Twoim miejscu skupiłbym się na jednej barwie.

Stako teraz bez problemu powinieneś rozpoznać płeć, po miesiącu samice zaczynają kwakać.

To teraz czekamy aż się przepierzą i wybieramy.

Na zdjęciu kaczka piżmowa z kaczętami staropolskimi.

grigori397 

Wysłany: 2017-06-07, 17:26   

przemo-196, też myśle żeby zająć się jedną barwą ale jaką to zobaczymy co z nich wyrośnie :)
Ostatnio zmieniony przez grigori397 2017-06-07, 17:29, w całości zmieniany 2 razy  

Stako 

Wysłany: 2017-06-07, 19:39   

Coś się on ostatni post powielił 3 razy :/ możliwe bo skrypt phpBB jest dość stary...
Przemo-196, no kwaczą już niektóre dość głośno, zaczynam się już zastanawiać, co wybrać :D zostawię te najtłuściejsze żeby miały smaczne potomstwo :D i oczywiście te najbardziej wzorcowe. Dziękuję Przemo-196 za tak cenne porady, bez nich mógłbym sobie nie poradzić. Czasem zadawałem w miarę sensowne pytania, a czasem po prostu głupie i oczywiste, ale czego się tu spodziewać po takim młodym, amatorskim hodowcy... Dziękuję jeszcze raz za wszystko, również Bawka i Grigori byli pomocni. Wielkie dzięki wszystkim. Teraz czekamy co z tego wyrośnie...
Ale chyba tak mądrych kaczek, jak staropolskie, jeszcze nie widzialem. Pójdą gdzieś na łąkę do wysokiej trawy, porozdzielają się​ na mniejsze grupki, aż wreszcie każda zniknie gdzieś w trawie. Szukam ich wszędzie, a tych nie ma, siedzą gdzieś cicho w trawie, a jak się zrobi wieczor, to wszystkie grzecznie czekają pod wejściem do kacznika. Targówki to by poszły w trawę, ale o powrocie nawet by nie pomyślały, musiałbym je łapać...

Pozdrawiam, Stako

Zapraszam tu...
Aaa... i jeszcze tu!

przemo-196 

Wysłany: 2017-06-07, 20:18   

Dokładnie Grigori397 niech urosną masz sporo czasu do zastanowienia się, która barwa Ci się najbardziej podoba oczywiście możesz wszystkie hodować, ale wiem z doświadczenia że lepiej od jednej zacząć.

No widzę Stako, że się spodobały, Ty masz barwę dziką zobaczysz jak się przepierzą jakie są ładne i do tego mądre. Za smakołyki wszystko zrobią. Stako Ty się pochwal jakimiś fotkami taśków.

To ja wam chłopaki dziękuję, że ten wózek ze mną pchacie. Mogę powiedzieć, że te nasze wpisy sporo osób czyta, bo co rusz ktoś pisze, że chce dołączyć.

grigori397 

Wysłany: 2017-06-08, 06:20   

przemo-196, to znaczy mam zamiar zacząć od jednej barwy ale w dalekiej przyszłości chciał bym mieć każdą barwę kaczki staropolskiej :P

Stako 

Wysłany: 2017-06-08, 20:22   

Ciężko było zrobić im zdjęcia na trawie, są za bardzo płochliwe, więc są niestety tylko zdjęcia na zabłoconej wolierze dziennej.

Sorry za jakość, ale robiłem im zdjęcia na maksymalnym przybliżeniu, żeby się nie spłoszyły.

Też chętnie hodowałbym wszystkie barwy, lecz nie mam ich gdzie za bardzo trzymać :( ale może coś się za kilka lat znajdzie. Mam nadzieję, że od hodowli Kaczek Staropolskich za szybko nie odejdę ;)

Pozdrawiam, Stako

Zapraszam tu...
Aaa... i jeszcze tu!
Ostatnio zmieniony przez Stako 2017-06-08, 20:31, w całości zmieniany 2 razy  

przemo-196 

Wysłany: 2017-06-12, 19:16   

Stako super rosną. Dzikie wzorcowe:) jeden to sarni, a ten drugi z jasnym brzuchem to był z zielonego jaja i był żółty jako kaczątko?
Grigori397 trzymam kciuki, 4 barwy to ogrom pracy. Ja chciałbym zostać docelowo przy dzikich i sarnich.
Na zdjęciu młode ptaki z 2017 dzikie, sarnie i srokate. Selekcja na jesień jak się przepierzą, ale już teraz pomału usuwam z hodowli ptaki ewidentnie nie wzorcowe.

grigori397 

Wysłany: 2017-06-16, 17:50   

przemo-196, ja też bym chciał w przyszłości zająć sie sarnimi i może srokatymi a reszta to tylko po to żeby je mieć

przemo-196 

Wysłany: 2017-06-17, 19:19   

Super trzymam kciuki Grigori397, moje maluchy coraz większe. Zdjęcie pod spodem to kaczęta po ptakach od Karola Chmielewskiego, coraz bardziej myślę, że lepiej do nich pasuje nazwa „sarnia jasna” niż srebrzyste (to chyba inne geny nie srebrzyste, bo kaczęta mają na głowie ciemny pasek w kształcie irokeza zamiast brązowych główek). Dexter ma te same ptaki i po 3 latach selekcji ni jak się nie zbliżył do wzorca z upierzeniem głowy. Rozjaśnił ptaki, ale głowy nie mógł ruszyć. Powiem coś więcej za rok jak sam zacznę je selekcjonować -testuje.
Na drugim zdjęciu kaczka sarnia w kąpieli i po.
Coraz bardziej mnie wciąga ta hodowla, brakuje mi miejsca a chciałbym jeszcze trochę ptaków na „testy genetyczne” przygarnąć (to jest rozmnożyć je i zobaczyć co wyjdzie).

Dexter 

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2017-06-19, 20:23   

Mogę jedynie potwierdzić słowa Przemka, w trakcie selekcji na rozjaśnienie, nie wychodziły ptaki jasne z ciemnymi głowami, barwa głowy zawsze była jasna- z pręgą, dokładnie jak u kacząt Przemka. Także u mocno rozjaśnionych kaczorów pojawiała się biała "maska zorro", zas ciemne znaczenia na ogonie oraz głowie u kacząt zanikały u najjaśniejszych osobników. Kaczki te pochodzą z bardzo dobrego źródła, od dawna utrzymywane w czystości rasy, ich praprzodków można zobaczyć zarówno w tym temacie jak i w niektórych artykułach nt. kaczek staropolskich.

Relacja fotograficzna moich kaczek pojawi się po przepierzeniu młodzieży.

przemo-196 

Wysłany: 2017-07-04, 06:25   

Parę dni temu powinienem pochwalić się kaczką staropolską z kaczętami, ale dzisiaj już wiem, że nic z tego nie będzie. W tym roku siadły 3 kaczki, dwie dzikie i jedna sarnia (samica z mojego wpisu wyżej ze zdjęć podczas kąpieli, wtedy miała przerwę na kąpiel i jedzenie ps. dlatego podczas sztucznych lęgów należy spryskiwać jaja wodą). Kupiłem specjalne budki dla kotów trochę je zmodyfikowałem i porozstawiałem po ogrodzie. Kaczkom przypadły do gustu. Niestety dzika barwa jakaś nietrwała jest w wysiadywaniu. Cokolwiek się wydarzyło zaraz schodziły z jaj. A po 2 tygodniach porzuciły obie gniazda. Za to kaczka sarnia jednoroczna siedziała bardzo wytrwale. Nawet kurom nie pozwalała donosić jaj i nie uciekała przed nimi z gniazda. Termin miała 28.06 ale nic nie wyszło pomyślałem, że mogą być spóźnione, ale dzisiaj już wiem, że zaziębiła jaja. Trudno, za rok znowu spróbujemy, ta samica zostaje, ma sporo córek z sztucznych lęgów może któraś z nich też ma instynkt macierzyński. Co ciekawe kaczka sarnia sama poznosiła patyków, słomy i narwała trochę pierza, dzika tylko wysiadywała w przygotowanym gnieździe przez człowieka.

Sporo osób pyta się jak rozróżnić kaczora dzikiego od sarniego. Najłatwiej i z daleka można to zrobić po bokówkach, dziki ma pierś ciemnokasztanową, czyli brązową, a bokówki jasnoszare, a sarni ma pierś kasztanową, bokówki perłowoszare, przechodzące w kasztanowe z jasnym obrzeżaniem piór (tak po ludzku -barkówki też brązowe) ps. bokówki to ta część ciała jak patrzymy na ptaka z profilu tam, gdzie kończy się pierś i pod skrzydłem.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 117 razy
Wysłany: 2017-07-04, 06:32   
   Nr Tel.: 601 654 364

Piękne gniazdo. Jest nadzieja :)

Odpowiedz do tematu