Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 28 Czerwca 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Woliera dla papug - budowa
Autor Wiadomość
sylwekw 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2017-05-12, 23:22   

Z poprzedniej klatki (jeszcze jest ale już tylko kilka dni) przez ponad rok tylko raz mi uciekła papużka falista.
Ale każde wchodzenie do klatki wymaga wiele uwagi, ostrożności i kosztuje "trochę nerwów" ... (zwłaszcza jak były w tej klatce jeszcze przepiórki) ... dlatego w wolierze, którą obecnie buduję, w wersji ostatecznej będzie "śluza", żeby mieć ten problem z głowy.

P.S. Najfajniejsze z tą falistą "uciekinierką" było to, że po około 40-60 minutach wróciła (nie do klatki ale wylądowała ostatecznie w thuji w ogrodzie i tam ją złapałem) a przez cały czas latała na działkami sąsiadów.
Ostatnio zmieniony przez sylwekw 2017-05-12, 23:24, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2017-05-13, 07:17   
   Nr Tel.: 601 654 364

Wydaje się, że śluza nie jest potrzebna np. w wolierach podłużnych - ptaki wycofują się w dalsze części.
Przy przepiórkach wystarczy pas siatki na wysokość 20-30 cm wzdłuż progu.
Jeżeli wchodząc do woliery, chcąc "zadać" do karmidła i poidła, wykonujemy skłon, ponad głową pozostaje wolna przestrzeń. Wtedy można osiatkować i górę wejścia, ale trzeba nadzwyczajnie uważać na głowę.
Śluzę można zrobić na zewnątrz woliery, jako taką "dostawkę", na tyle dużą, żeby zmieścił się człowiek z wiaderkiem :)
Może być prowizoryczna - bez podmurówki, zakotwiczenia, żeby można było łatwo ją zdemontować np. przy generalnym sprzątaniu.

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 160 razy
Wysłany: 2017-05-13, 07:34   

ja nie mam śluzy, ale drzwi wejściowe do woliery maja 1 m wys., w dobudowanej częsci, mam 1 drzwi zew. ale i tak zrobiłam w każdej wejście wew.też o wys. 1 m i przechodzę od środka z jednej do drugiej
1 % dla mojego wnuka http://www.forum.woliera....p=404453#404453

Gerardos 

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2017-05-13, 10:30   

Ja też nie mam śluzy , lecz mam wejście jak widać na zdjęciach około 1,5 m , i jeszcze nic nie uciekło ponieważ tak jak pisali poprzednicy papugi uciekają w tył woliery lub siedzą nad wejściem , uważać niestety trzeba , ja teraz będę rozbudowywał ten mój mały niewypał :d i na pewno będzie podwójne wejście , a to dlatego iż już dwa razy widziałem u znajomego a ma podobną jak wchodząc czmychneły mu ryżowce , a ja też w ogólnej mam zeberki które są szybkie i ruchliwe , zresztą kozy w wolierze w porównaniu z innymi to istne " f16" :D , nie wiesz skąd ,jak i gdzie .... :D

capricorn 

Wysłany: 2017-05-13, 22:20   

Bawka napisał/a:

Śluzę można zrobić na zewnątrz woliery, jako taką "dostawkę", na tyle dużą, żeby zmieścił się człowiek z wiaderkiem :)
Może być prowizoryczna - bez podmurówki, zakotwiczenia, żeby można było łatwo ją zdemontować np. przy generalnym sprzątaniu.

Właśnie o takiej zewnętrznej myślę. Żeby nawet z małą taczką i narzędziami dało się wejść i posprzątać, wymienić żerdzie, coś przebudować, itp.

capricorn 

Wysłany: 2017-05-13, 22:39   

AL napisał/a:
ja nie mam śluzy, ale drzwi wejściowe do woliery maja 1 m wys., w dobudowanej częsci, mam 1 drzwi zew. ale i tak zrobiłam w każdej wejście wew.też o wys. 1 m i przechodzę od środka z jednej do drugiej

Nie jest to uciążliwe dla Ciebie przechodzić przez tak niskie drzwi?
Bo zastanawiam się od pewnego czasu nad wielkością drzwi, ale chcę zachować w miarę komfortowe wejście dla własnej wygody. Przez to ukierunkowuję się na śluzę wejściową.
Kiedyś byłem u pewnego hodowcy po kury, jeszcze nie myślałem wtedy o innych ptakach. A Pan ten miał wolierę w ogrodzie z małymi ptakami, głównie kanarki z tego co pamiętam. I wejście do woliery miał maleńkimi drzwiami, miały chyba nawet nie cały metr wysokości i próg miały nad ziemią ponad pół metra. Więc nie dość, ze musiał się schylać, to jednocześnie zadzierać wysoko nogi żeby wejść. Dla zabezpieczenia się przed ucieczką ptaków pewnie było OK.
Ale pierwsze moje skojarzenie, ze jest to bardzo mało wygodne.
Jak jest się szczupłym, pięknym i młodym to pewnie nie ma znaczenia wielkość drzwi :d ale Pan był wysoki i brzuszkiem... nie było mu lekko.

fantas 

Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Wysłany: 2017-06-02, 17:24   

Woliera ostatecznie została wykonana z desek 15,5 cm x 2,5 cm. Aktualnie mam dylemat w jaki sposób podawać papugom jedzenie i wodę? Bo takie małe klatkowe karmidła chyba nie będą zbyt dobre...

sylwekw 

Wysłany: 2017-06-02, 17:42   

capricorn napisał/a:
....
Ale pierwsze moje skojarzenie, ze jest to bardzo mało wygodne.
Jak jest się szczupłym, pięknym i młodym to pewnie nie ma znaczenia wielkość drzwi :d ale Pan był wysoki i brzuszkiem... nie było mu lekko.

Nie tylko dla wysokich i nieszczupłych to może być niewygodne. Jest jeszcze jeden aspekt czasami trzeba coś wnosić do woliery (wiaderko, miska, drabinka) i wtedy takie malutkie drzwi mogą być prawdziwym utrapieniem.
Ja właśnie swoją wolierę skończyłem z tego typu powodów zrobiłem drzwi na tyle wysokie, że mogę wchodzić bez schylania się. Próg jest trochę podwyższony żeby nie zachęcać przepiórek do ucieczki podczas wejścia bo ona jak kury jak mnie widzą to pędzą do mnie. :-)

Zatem w moim odczuciu o ile to możliwe w danym przypadku to wejście wygodne ale "śluza" (czy w jakikolwiek sposób zrealizowane podwójne drzwi jak najbardziej).

fantas napisał/a:
Woliera ostatecznie została wykonana z desek 15,5 cm x 2,5 cm. Aktualnie mam dylemat w jaki sposób podawać papugom jedzenie i wodę? Bo takie małe klatkowe karmidła chyba nie będą zbyt dobre...

One w niczym nie są gorsze od jakichś większych. Musisz tylko jakieś sprytne mocowanie dla nich wymyślić.
Ostatnio zmieniony przez sylwekw 2017-06-02, 17:45, w całości zmieniany 1 raz  

capricorn 

Wysłany: 2017-06-18, 16:13   

Dobudowałem już śluzę wejściową, jak zrobię fotki to postaram się wstawić gdyby ktoś nowy szukał informacji na ten temat. Jestem w trakcie wykańczania, to znaczy zakładanie siatki i robienie drzwi. Otwory na drzwi zrobiłem normalnej wielkości i dosyć szerokie bo około 90cm. Śluza ma długość koło 1,5 metra, jest możliwość wejścia nawet z taczką i zamknięcia za sobą drzwi, żeby przejść dalej kolejnymi drzwiami do woliery.

Prace wykończeniowe postępują bardzo powoli z braku czasu. Ale już niedługo zamierzam robić "podłogę".
I zwracam się z zapytaniem- jaki materiał wybrać na "podłogę" w wolierze zewnętrznej? czy zwykły piasek rzeczny? czy żwir? jeżeli żwir to jakiej grubości? a może podłoga z innych materiałów? np drewno? a może normalnie trawka, czy jakieś roślinki?
Proszę o podpowiedzi co u kogo się sprawdziło i jest wygodne w późniejszym czasie do serwisowania woliery i sprzątania.

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 160 razy
Wysłany: 2017-06-18, 16:22   

najlepszy do sprzątania i do utrzymania czystości jest piasek, nie musi byc rzeczny, wystarczy zwykły z piaskowni
1 % dla mojego wnuka http://www.forum.woliera....p=404453#404453

sylwekw 

Wysłany: 2017-06-18, 17:25   

Trawa na dno odpada - nie wyobrażam sobie wygrabiania z niej ptasich odchodów czy resztek jedzenia.

Tak jak pisze Al piasek jest chyba najlepszy.

capricorn 

Wysłany: 2017-06-18, 21:15   

AL napisał/a:
najlepszy do sprzątania i do utrzymania czystości jest piasek, nie musi byc rzeczny, wystarczy zwykły z piaskowni

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź :)

Dołączam fotkę "śluzy" wejściowej do woliery. Taki stan na razie. Drzwi jeszcze nie zrobiłem, materiał już przygotowałem i myślę, że w krótkim czasie będą :)
Niebawem będę się zabierał za robienie dna woliery i chciałem się przygotować do tego tematu. Wiec jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź. Muszę zorganizować trochę piasku :)

sylwekw 

Wysłany: 2017-06-24, 05:41   

Bardzo elegancko i solidnie to wygląda.

capricorn 

Wysłany: 2017-06-24, 21:49   

sylwekw napisał/a:
Bardzo elegancko i solidnie to wygląda.

Dzięki bardzo, ale u Ciebie widziałem perfekcyjne wykonie w każdym detalu.
Ja muszę pomyśleć jeszcze o karmnikach, poidłach i całej reszcie drążków, żeby zaaranżować wolierę miłą dla oka i łatwą w obsłudze, a przede wszystkim wygodną dla papug.

capricorn 

Wysłany: 2017-06-24, 21:56   

Dno zrobione z piasku, dzięki wielkie AL i sylwekw za podpowiedzi :)
Drzwi dzisiaj udało mi się zrobić i od razu zamontowałem, więc woliera teoretycznie gotowa do przyjęcia mieszkańców :)
Teraz czas na wizytę na giełdzie i poszperanie w ogłoszeniach internetowych już bardziej konkretnie :)

Odpowiedz do tematu