Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 24 Października 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak długo trwa wylęg?
Autor Wiadomość
Edixona 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2017-10-09, 17:10   Jak długo trwa wylęg?

Jestem kompletną nowicjuszką w temacie kwoczenia ... wróciłam po urlopie do domu a tu niespodzianka, kwoka na jajkach :) . Przecztałam sporą część postów, które mogły, tak mi się wydawało, zawierać odpowiedź na moje pytania, ponieważ nie trafiłam na te informacje to pozwoliłam sobie napisać/ zapytać. Chodzi o to, że w sobotę wylęgło się jedno pisklę z 16 jaj. Dziś mamy poniedziałek i cisza, nic więcej się nie wyluło :( . Czy pozostałe jajka mam wyrzucić? Kwoka sama odsuneła dziś na bok 5 jaj i kiedy wróciłam z pracy to były już zimne, więc je wyjęłam z gniazda. Nie wiem czy słusznie i czy jest jeszcze szansa, że z pozostałych coś się wykluje? Kwoka nadal je ogrzewa. Będę wdzięczna za pomoc i podpowiedzi, co dalej?
Ostatnio zmieniony przez Edixona 2017-10-09, 17:23, w całości zmieniany 1 raz  

grzesiek13 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2017-10-09, 18:50   

Jeżeli masz pewność, w czasie wysiadywania inne kury nie podrzucały jajek to jutro możesz je wyrzucić jeżeli nie masz tej pewności to poczytaj o prześwietlaniu i spławianiu jajek

Edixona 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2017-10-10, 18:40   

Niestety nie mam tej pewności, ponieważ kurka usiadła na jajkach kiedy nie było mnie w domu (ponad dwa tyg/ urlop), a opiekująca się wówczas moim stadkiem osoba nie zaobserwowała tego o czym piszesz grzesiek13. Dziękuję za podpowiedź, prześwietliłam i spławiłam dziś popołudniu kilka, które udało mi się sięgnąć. W większości widać było sporą ciemną plamę na ściance bocznej i przestrzeń powietrzną od dołu. Nie mam wprawy, więc niezbyt pewnie potrafię je ocenić. Te które tonęły odrzuciłam, a te utrzymujące się na powierzchni ani drgnęły. Taak więc z duszą na ramieniu zaczełam powolutku je przebijać. Kurczaczki były martwe, choć widać że w różnych stadiach rozwoju. Nie wiem co im mogło zaszkodzić, ale podejrzewam że może było ich za dużo i zmarzły, może kwoka wszystkich nie mogła "objąć" ... :-/ No ale jakie bylo moje zdziwienie, kiedy spostrzegłam że w jednym jajku pod kwoką jest taka dziórka malutka, no i w końcu wyklół się drugi pisklak. Musiały więc chyba donosić jej inne kury jajka skoro taki rozrzut czasowy pomiędzy jednym (sobota), a dzisiejszym kluciem (wtorek wieczorem). To może jeszcze nie będę wyrzucać tych pozostałych, które nadal są ciepłe pod kwoką ... ?
Ostatnio zmieniony przez Edixona 2017-10-10, 18:43, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 117 razy
Wysłany: 2017-10-10, 19:22   
   Nr Tel.: 601 654 364

Możesz zostawić kurę na jajach, ale jak będzie miała jednocześnie i kurczęta, prawdopodobnie zejdzie z gniazda w ciągu 2-3 dni. Będzie chciała zadbać o maluchy. Póki będzie chciała i mogła zachęcać je do jedzenia i picia siedząc na gnieździe, będzie siedziała, musi mieć tylko pod dziobem jedzenie i picie. Kiedy zechce wykąpać się lub pogrzebać - zostawi gniazdo.
Możesz dać jej jeść i pić jak najbliżej dzioba. Możesz też zabrać maluchy pod lampę na kilka dni, aż sprawa się wyjaśni. O wszystkich wariantach jest sporo informacji na forum. A, jak będziesz miała wątpliwości - pisz :)

Odpowiedz do tematu