Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 14 Grudnia 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego kury śpią w gniazdach?
Autor Wiadomość
sylwekw 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2017-05-04, 06:00   Dlaczego kury śpią w gniazdach?

Mój "kurnik" to wizualnie wielka prowizorka (dlatego nie pokazuję fotek) ale funkcjonalnie jest co być powinno.
Mam tylko 6 kurek. Dwie kochinki miniaturowe - w zamyśle na wysiadywanie jajek przepiórki - oraz cztery młode (w tej chwili około 16 tygodni) Rosy.

W "kurniku" jest grzęda - dwa poziomy (wszystkie 6 kurek spokojnie się na nich mieści) oraz trzy gniazda (miały być tylko na znoszenie jajek - choć zanim Rosy zaczną nieść to jeszcze kilka tygodni minie).

Jestem zupełnie nowy w kwestii kur ale sądziłem, że kury spać będą na grzędach a do gniazd będą wchodziły tylko aby znieść jajka.

Tymczasem wszystkie 6 całą noc śpi w tych gniazdach (w układzie 1 + 2 + 3 - jak te trzy rosy się upychają w jedno gniazdo to sam nie rozumiem ale tak jest).

Proszę powiedzcie mi czy to normalne? Jeśli nie to z czego może to wynikać? Co muszę zmienić lub poprawić aby jednak spały na grzędach?

A może w tej sytuacji powinienem dorobić jeszcze trzy gniazda?
Ostatnio zmieniony przez sylwekw 2017-05-04, 06:03, w całości zmieniany 1 raz  

Suri 

Województwo: śląskie
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2017-10-15, 13:05   

Stare pytanie ale odpowiem na nie, kury śpią w gniazdach bo nikt ich nie nauczył spać na grzędach, jeśli żerdzie na grzędzie są odpowiedniego kształtu to nie ma tu problemu, jest tak że ciężkie kury jak wolą spać niżej bo ciężej im się wspinać, ale zwykłe nioski potrafią wejść nawet i na drzewo aby tam spać, jeśli nie uczyłeś kur siedzenia na grzędzie po zmroku to same nie będą tego robić (mimo że mają to w genach, to idą zwykle na łatwiznę), także po ok tygodniu wsadzania ich wieczorem na żerdzie powinny zaskoczyć co i jak (tak samo się robi przy każdej nowej partii która śpi po kątach).

sylwekw 

Wysłany: 2017-10-19, 17:15   

Faktycznie pytanie było trochę dawno zadane ale dzięki za odpowiedź. Co prawda w międzyczasie sprawa już się trochę wyjaśniła. Do tej pory czasami same wchodzą do "kurnika" spać na grzędzie a czasami podfruwają na szczyt "komody", która jest ich gniazdami na wybiegu i tam zasypiają. Jak je parę razy "zrzucę" z tej komody to idą do kurnika ale jak nie dopilnuję to tam zasypiają. A w niektóre dni same od razu idą do kurnika ?? :-(

Nie wiem od czego to zależy.
Ostatnio zmieniony przez sylwekw 2017-10-19, 17:15, w całości zmieniany 1 raz  

Suri 

Województwo: śląskie
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2017-10-20, 16:10   

I te które wskakują na gniazda zapewne są to zwykle te same kury czy się zamieniają? komoda jest wyższa od wysokości górnych żerdzi? (kury przewodzące zawsze pchają się wyżej, a chore lub obolałe sztuki omijają grzędy i śpią na płaskim), jest wiele drobnych powodów które decydują o tym jak kury się zachowują.

Jeśli zastawisz tą ich miejscówkę nad gniazdami czym na co się nie drapią to powinny się oduczyć, bo przy kurzych przyzwyczajeniach trzeba być systematycznym aby zmienić ich nawyki ;) .

sylwekw 

Wysłany: 2017-10-31, 12:26   

Dalszych "testów" nie będzie bo kurki oddane w dobre ręce. Nie mam dla nich odpowiednich warunków na zimę więc niech sobie żyją w lepszych warunkach.

Odpowiedz do tematu