Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 19 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kurka z łysym wolem
Autor Wiadomość
emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2017-11-30, 20:15   Kurka z łysym wolem

Witam
Mam kurkę silkę od września tego roku. Z tego co wiem nie jest starą kurą. Od września już dwa razy chciała kwoczyć - teraz po raz drugi staram się ją oduczyć kwoczenia. Czy to może być przyczyna? Kurki, niestety, były bardzo chorowite i biała (czyli ta co opisuje) brała już wiele leków. Jej koleżanka i kolega nie mieli tyle szczęścia :( . Została tylko ona i druga czarna z katarem. Dostały lek ale choroba powraca :| . Kurki karmione są zborzami w całości (oprócz kukurydzy) + coś na wapń i od czasu do czasu witaminki od weterynarza. Tu pojawia się kolejne moje pytanie: oc może być przyczyną twardego wola które ma kurka po najedzeniu (bardzo twarde, ale czuć ziarna) i czy może to mieć bezpośredni związek jej brakiem piór? Na łysym wolu miała rankę ktora już się zagoiła. Korzystają z wolnego wybiegu. Ktoś ma pomysł co to może być? Dodam że ostatnio widziałam też u niej brak piór w okolicy mostka. Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Ostatnio zmieniony przez emiemi8 2017-11-30, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2017-11-30, 21:35   
   Nr Tel.: 601 654 364

Brak piór w okolicach mostka może być związany z przygotowaniem do wysiadywania - wyskubywanie piór dla odsłonięcia skóry na brzuchu - grzanie jaj.
Brak piór na skórze wola może być spowodowany uszkodzeniem brodawek skórnych (na skutek urazu), z których wyrastają pióra. Ewentualnie, jeżeli pióra są tylko połamane, nowe pojawią się po pierzeniu.
Czy to "twarde" wole jest twardsze niż u innych kur (po najedzeniu)?
Jeżeli ptaki dostawały antybiotyk, trzeba zadbać o ich florę bakteryjną. Można podać jakiś zasiedlacz lub coś, co zakwasi treść pokarmową - np. kwas mlekowy (zgodnie z zaleceniami) lub zsiadłe mleko (najlepiej własnej roboty).

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2017-12-01, 11:53   

Sprawdz na wszelki wypadek czy wole opróznia sie po nocy. Jesli nie , moze byc "korek"

emiemi8 

Wysłany: 2017-12-01, 15:30   

wieslawl59 napisał/a:
Sprawdz na wszelki wypadek czy wole opróznia sie po nocy. Jesli nie , moze byc "korek"
- na pewno nie, po nocy zawsze jest miękkie ewentualnie jeszcze kilka ziarenek da się wyczuć.
Bawka, co do braku piór z urazu to nie wiem czy mała ranka mogła spowodować brak piór na całym wolu 8)
Nie wiem też czy w przeszłości nie miała jakiś urazów
Fakt chce kwoczyć ale, jak powiedziałaś, kury wydziobują pióra tylko (tylko?) na mostku
Żadnego z wyżej wymienionych zasiedlaczy nie podawałam. (Skonsultować się z wetem, czy samemu podać któreś z przez Ciebie wymienionych?)
Chodzi mi bardziej o jej bezpieczeństwo niż wygląd. Jak chodzi po dworze to raczej tego nie widać z perspektywy człowieka ale jak sie ją podniesie to już pokazuje się łysa plama.

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2017-12-01, 15:52   

Tak, zapytaj lekarza o probiotyk.
Myślę, że sytuacja wyjaśni się po pierzeniu. Choć obawiam się, że pierzenie nastąpi w środku zimy, co może spowodować kolejne komplikacje zdrowotne.

emiemi8 

Wysłany: 2017-12-01, 15:58   

Bawka napisał/a:
Tak, zapytaj lekarza o probiotyk.
Myślę, że sytuacja wyjaśni się po pierzeniu. Choć obawiam się, że pierzenie nastąpi w środku zimy, co może spowodować kolejne komplikacje zdrowotne.

Da się jakoś zapobiec lub zmniejszyć te komplikacje?

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2017-12-01, 18:21   

W przypadku jedwabistej - w okresie pierzenia - przede wszystkim trzeba zapewnić ptakom zadaszone i suche schronienie, szczególnie w ciągu dni takich jak teraz - u nas dziś popadywał deszcz ze śniegiem. Nie można dopuścić do przemoknięcia, przemarznięcia ptaków. Najlepiej w ogóle nie wypuszczać. Na noc - oczywiście suchy kurnik z wygodnym, czystym miejscem do spania. Dodatek mineralno-witaminowy. Unikanie stresu.
Trzeba zadbać o kondycję ptaków, żeby uniknąć przeziębień.

Odpowiedz do tematu