Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 21 Października 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-14, 21:10
Leghorn
Autor Wiadomość
kurzela 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2017-12-25, 21:37   
   Nr Tel.: 663679753

Wiem, że kiedyś można było zamówić starsze kurki a jednodniówki były seksowane lub nie do wyboru. Teraz się nie orientuję. Ale wiele wylęgarni oferuje kurczaki z linii chorzelowskiej, wystarczy popytać.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-01-05, 09:56, w całości zmieniany 2 razy  

Ugrassal 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2018-01-04, 17:38   

Witam. Jest jakiś sposób rozróżnienia leghorna G-99 od H-22? Jest w ogóle jakaś różnica w nieśności i cechach przydatnych w produkcji nieśnej czy to tylko różnica pochodzenia/rodu?
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-01-05, 19:55, w całości zmieniany 2 razy  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 125 razy
Wysłany: 2018-01-04, 18:03   
   Nr Tel.: 601 654 364

Różnice są zapewne tak niewielkie, że wychodzą dopiero w szczegółowych badaniach. Badaniach naukowych.
Np. takich:
http://yadda.icm.edu.pl/y...61-218c68d536e7
"Kury G-99 i H-22 znoszą jaja o dużej masie (zwłaszcza H-22), zbliżonej do masy jaj mieszańców towarowych, oraz grubej i gęstej skorupie, wytrzymałej na zgniecenie."

Ugrassal 

Wysłany: 2018-01-04, 22:52   

Dziękuję za odpowiedź, Bawko. Nie wiem czym mogę w tym temacie zapytać, ale przynajmniej spróbuję ;) Jaka kura nieśna, która niesie jajka inne niż kolor biały, jest w stanie dorównać leghornom na wolnym wybiegu i nie kwoczy (jak niestety rosy...)? W moich okolicach nadal panuje przeświadczenie, że białe jaja są „gorsze”.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-01-05, 19:56, w całości zmieniany 2 razy  

szymon11 
szymon11

Województwo: świętokrzyskie
Wysłany: 2018-01-05, 02:30   

Kury leghorn nie kwoczą?
ja zawsze mojej siostrze wybieram białe. Bo sądzi że tam nie ma zarodków :D
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-01-05, 09:58, w całości zmieniany 2 razy  

Ugrassal 

Wysłany: 2018-01-05, 13:10   

Szymon, podobno ich instynkt jest eliminowany podczas selekcji. Moje leghorny niosły od Wigilii i coś zmniejszyły produkcję. Mam zamiar kupić kilkanaście sztuk z Chorzelowa, ale chciałem dowiedzieć się, która nioska jest w stanie dorównać leghornom jeśli chodzi o nieśność w chowie przydomowym. Myślałem nad rosą, ale te które posiadam potrafiły nieść 3 miesiące, 3 miesiące siedzieć na pustym gnieździe i 3 miesiące odpoczywać...
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-01-05, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  

RAFAL.M 

Województwo: MAZOWIECKIE
Wysłany: 2018-01-05, 18:20   

Kilka lat temu trafiła mi się kura leghorna, która kwoczyła kilka razy w roku. Super, ale jednak problem był w tym ze już po 3 - 4 tygodniach kura ruszała z kolejnym niesieniem jaj i zostawiała nieopierzone maluchy na pastwę losu.
Kurczaki po niej też miały silny instynkt kwoczenia.
W swoim ptasim archiwum znalazłem jej zdjęcia:

Ugrassal 

Wysłany: 2018-01-06, 11:59   

RAFAL.M, kupowałeś kiedyś Leghorny w Chorzelowie? Ja kupiłem 15 sztuk niby z wylęgarni; zaczęły się nieść po 10 sztuk, teraz nieśność spadła do 7 jajek w niespełna dwa tygodnie od rozpoczęcia nieśności. Szukam jakiejś sprawdzonej towarówki lub rasy, która dorówna leghornom. W identyfikacji kur stwierdzono, że to leghorn, ewentualnie dominant leghorn, ale nieśność niczego nie urywa...
Ostatnio zmieniony przez Ugrassal 2018-01-06, 12:02, w całości zmieniany 1 raz  

kurzela 

Wysłany: 2018-01-06, 19:36   

RAFAL.M wydaje mi się, że ta Twoja kura ma białe skoki. Może to był mieszaniec lub jeden z pierwszych dominantów, które nie zawsze trzymały wszystkie cechy leghornów. Generalnie wszystkie kury śródziemnomorskie mają słaby instynkt kwoczenia, ale wyjątki się jak najbardziej zdarzają ;) .

UHD 
dopiero zaczynam

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2018-01-24, 23:41   

Witam
Pierwszy raz tu pisze.
Mam pytanie na niemieckich stronach znalazłem kury "leghorn exchequer" ( leghorn skarbiec) na polskich stronach nic nie mogę znaleźć chciał bym zamówić od nich jajka tylko czy to nie jest to ta sama kura co teczanka lub któraś z wloszek dostępnych u nas w kraju

kubakurak 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2018-01-25, 08:43   

Wydaje mi się, że leghorn, a ankona to inne rasy. Przeglądając spisy ras leghorn i ankona są wyodrębnione.
Co do tęczanki to jest to kura podobno pochodzenia polskiego. Podobno do jej wytworzenia użyto leghornów exhequer.
Ugrassal, polecam kury lohman Brown lub nowogen, nie kwoczą, a przy dobrej paszy znoszą mnóstwo ciemnych jaj. U mnie się nie sprawdzily bo ja karmie kurki bardziej ekologicznie.

Moje ulubione rasy to: jedwabiste i czubatki polskie brodate kuropatwiane miniaturowe, no i inne też lubię...

Cieszę się, że mimo 14. lat i licznych sprzeciwności mogę spełniać swoją pasję.
Pozdrawiam Kuba

kurzela 

Wysłany: 2018-01-25, 09:06   

kubakurak, w niektórych krajach leghorny obejmują ankonę jako barwę czarną biało nakrapianą a w innych jest to odmienna rasa, to tak jak u nas z leghornem i włoszką. Bo wg polskich norm leghorn to tylko i wyłącznie biały ptak, wszystkie odmiany barwne to już włoszki.
UHD, leghorn exchequer w niczym nie przypomina tęczanki, włoszki to kury lekkie a tęczanka to kura ogólnoużytkowa , mają zupełnie inny pokrój.
Włoszki exchequer niektórzy nazywają białe czarno nakrapiane, są u nas hodowane.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 125 razy
Wysłany: 2018-01-25, 09:50   
   Nr Tel.: 601 654 364

Mają Panowie rację: barwa to jedno, trzeba również zwrócić uwagę na pokrój :)

Uporządkujmy:
leghorn (amerykański) - rasa lekka - barwa srokata - tu nazywana exchequer
włoszka - rasa średnia - czarna biało nakrapiana
tęczanka - rasa średnia (czasem w kierunku ciężkiej) - również srokata

Na forum pokazywał kiedyś leghorny srokate (exchequer) użytkownik apostrophos:

http://www.forum.woliera....er=asc&start=15

UHD 
dopiero zaczynam

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2018-01-25, 11:27   

Dziękuję bardzo za pomoc wiem już na czym stoję
Pozdrawiam

robert wysocki 

Województwo: podlaskie
Wysłany: 2018-02-20, 22:31   

Witam. Przeczytałem dokładnie cały temat i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy te wszystkie kolorowe wersje leghorna (włoszki) np.stąd http://www.kippenencyclop...p?title=Leghorn bardzo ustępują nieśnośnią temu "oryginalnemu" leghornowi?
I jeszcze jedno pytanie. Pan Wiesław gdzieś w środku tematu napisał iż krzyżówka koguta leghorna exchequer z kurą leghorna białą da w pierwszym pokoleniu tylko białe kurczęta dopiero w następnym mogą pojawić się białe, czarne i właśnie exchequer.
Czy tak jest również w przypadku innych odmian kolorystycznych?
A co będzie jak do kolorowej kurki włoszki damy białego koguta leghorna, kurczaki będą tylko kolorowe czy mogą wyjść też białe? A jeśli trafi się powiedzmy biała kurka to czy będzie różnić się od oryginalnej kurki leghorna?
Może ktoś miał taki przypadek?
Mam niestety tylko jedną kurkę leghorna, bo w zeszłym roku 14 zagryzł mi pies i to mój własny. I się zastanawiam czy szukać oryginałów czy też wejść w kolory. U mnie w regionie niestety wielka susza jeśli chodzi o leghorny o włoszki zresztą też ( w zasadzie to o wszystkie kury oprócz towarówek) potrzebuję więc informacji zanim ruszę gdzieś dalej.
Ostatnio zmieniony przez robert wysocki 2018-02-20, 22:42, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu