Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 23 Stycznia 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Adaptacja pomieszczenia na kurnik - kilka porad
Autor Wiadomość
casanovva 

Województwo: lodzkie

Wysłany: 2018-01-05, 15:53   Adaptacja pomieszczenia na kurnik - kilka porad

Witam,
Przymierzam się do zaadoptowania pomieszczenia o wymiarach 325 cm x 600 cm. Czyli prawie 20 m2. Mam w związku z tym kilka pytań:
1. Ile maksymalnie sztuk kur może przybywać na 1 m2? Planuje zakup około 50 sztuk. Więc pytam z ciekawości.
2. Ile wykonać otwór wyjściowych z kurnika. Czy dla 50 sztuk kur wystarczy jeden? Czy będą się gniotły gdy wszystkie chciałyby rano wyjść jednocześnie?
3. Jakiej wielkości wykonać otwór? Czy warto robić standardową wysokość lecz np. szeroki tak aby mogły wyjść dwie kury na raz czy w zimie jednak generuje to za duże straty ciepła.
4. Chciałbym zrobić symulator świtu i zmierzchu z automatycznym włączaniem i wyłącznie. Posiada ktoś u Was takie udogodnienie? Są jakie gotowe rozwiązania?

kubakurak 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2018-01-07, 08:51   

1. Do 6 sztuk na m2, ale im mniej tym lepiej
2. Kury będą się pzrepychac, ale nic żadnej nie powinno się stać, lepiej zrobić dwa, trzy, a zimą otwierać tylko jeden
3. Polecałbym 30x45. I kilka takich, a na zimę otwierać tylko jeden. Otwory lepiej robić trochę mniejsze. Takie by kura sobie przeszła, a np. duży pies sąsiada już nie.
4. Takie urządzenie mozna kupić gotowe, tylko trzeba się rozejrzeć.

Jolek 
STARSZY REDAKTOR

Województwo: śląskie
Pomogła: 38 razy
Wysłany: 2018-01-07, 10:16   

Witaj, 50 szt spokojnie się zmieści. Mam mniej więcej ten sam metraż. Trzy długie grzędy są przy drzwiach. Naprzeciw są gniazda. W takim metrażu mam też oddzielony odchowalnik dla kwok. Problemowo jest trochę zimą przy karmieniu ale jest ustalona wśród kur hierarchia które mają pierwszeństwo :d . W zimie nie trzeba dogrzewać jak jest to pomieszczenie ,,murowane" jednak wilgoć osiada się na ścianie. Częściej trzeba sprzątać. Trzeba gdy jest + wietrzyć. Nie mam osobnych wejść dla kur tylko mam przymknięte drzwi. Zdarza się że wieczorem kogut stanie w drzwiach to kury nie są zdecydowane czy wchodzić.

casanovva 

Wysłany: 2018-01-07, 12:44   

kubakurak napisał/a:

2. Kury będą się pzrepychac, ale nic żadnej nie powinno się stać, lepiej zrobić dwa, trzy, a zimą otwierać tylko jeden
3. Polecałbym 30x45.

Chce zrobić automatyczne otwieranie i zamykanie, przy dwóch otworach koszty mi się podwoją dlatego chciałbym zostać przy jednym. 45 cm szerokości które podajesz to całkiem sporo. Jak myślisz jeśli zrobiłbym jeden np. 30cm wysokość, 50 szerokość to dwie jednocześnie wyjdą bez problemu?

kubakurak napisał/a:

4. Takie urządzenie mozna kupić gotowe, tylko trzeba się rozejrzeć.

Tylko pod jaką nazwą ich szukać? Oczywiście mowa o 230v

jmm 
Maciek

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2018-01-07, 21:46   

Mój największy kurnik ma około 30m2. Podzieliłem go na 6 przedziałów. Mam 6 okienek 35x 25cm. W bardzo zimne dni wypuszczam tylko po jednym stadzie żeby nie tracić ciepła.
Automatyczne otwieranie i zamykanie najlepiej zrobić na 1 dwukierunkowym silniku do rolet. Taki najmniejszy ma chyba udźwig 20 kg. Używam takich w mniejszych kurniczkach i nie ma problemu. Mam zamiar podpiąć do niego wszystkie 6 drzwiczek. I przydałaby ci się dobra wymuszona wentylacja. Ja mam wentylację automatyczną zrobioną przez elektryka ale muszę to zmienić bo nie mam włącznika ręcznego a załącza się kiedy wilgotność jest już naprawdę mega duża a możliwości regulacji nie mam.

casanovva 

Wysłany: 2018-01-09, 14:04   

jmm napisał/a:
Mój największy kurnik ma około 30m2. Podzieliłem go na 6 przedziałów. Mam 6 okienek 35x 25cm. W bardzo zimne dni wypuszczam tylko po jednym stadzie żeby nie tracić ciepła.
Automatyczne otwieranie i zamykanie najlepiej zrobić na 1 dwukierunkowym silniku do rolet. Taki najmniejszy ma chyba udźwig 20 kg. Używam takich w mniejszych kurniczkach i nie ma problemu. Mam zamiar podpiąć do niego wszystkie 6 drzwiczek. I przydałaby ci się dobra wymuszona wentylacja. Ja mam wentylację automatyczną zrobioną przez elektryka ale muszę to zmienić bo nie mam włącznika ręcznego a załącza się kiedy wilgotność jest już naprawdę mega duża a możliwości regulacji nie mam.

Napisałem priv do Ciebie.

casanovva 

Wysłany: 2018-01-15, 20:01   

Mam kolejne pytania, zmieniłem nieco koncepcję, chce wykorzystać roletę zewnętrzną elektryczną.

Roleta ma wymiary: 91 szerokość, 70 wysokość.

Zastanawiam się nad wielkością otworów. Czy wykonać jeden o szerokości około 50cm (nie wiem czy zimną nie będzie wlatywało za dużo zimna). Czy wykonać np. dwa otwory o szerokości 35cm i między nimi 20cm przerwy. Latem będą czynne dwa a zimną jeden zastawię i kury będą wychodziły jednym.

Planuje około 50 sztuk kur dlatego zależy mi na jedenym szerokim otworzy lub dwóch małych ponieważ nie chce aby kury sie gniotły.

betik63 

Województwo: warmińsko mazurskie
Wysłany: 2018-01-16, 14:07   

Mam podobną obsadę w kurniku. Wyjście dla ptaków jest jedno o wym 40x40. Nie zauważam żeby kury się tratowały przy wychodzeniu z pomieszczenia. U mnie jest pewna hierarchia. Po otwarciu rano kurnika najpierw wychodzą "gęsiego" koguty a za nimi kury. Całą operacja trwa około 2-3 minut. Wiadomo w lecie w upalne dni, każde dodatkowe okno to większa wentylacja. W lecie zmieniam drzwi drewniane na ramę metalową z wspawaną grubą siatką. Przy jednym wyjściu, górnym otworze wentylacyjnym, i otwartych drzwiach kurnik jest porządnie wentylowany.

casanovva 

Wysłany: 2018-01-16, 15:13   

betik63 napisał/a:
Mam podobną obsadę w kurniku. Wyjście dla ptaków jest jedno o wym 40x40. Nie zauważam żeby kury się tratowały przy wychodzeniu z pomieszczenia. U mnie jest pewna hierarchia. Po otwarciu rano kurnika najpierw wychodzą "gęsiego" koguty a za nimi kury. Całą operacja trwa około 2-3 minut. Wiadomo w lecie w upalne dni, każde dodatkowe okno to większa wentylacja. W lecie zmieniam drzwi drewniane na ramę metalową z wspawaną grubą siatką. Przy jednym wyjściu, górnym otworze wentylacyjnym, i otwartych drzwiach kurnik jest porządnie wentylowany.

A zimną przy takim otworze temperatura jest odpowiednia w kurniku? Masz murowany kurnik?

betik63 

Województwo: warmińsko mazurskie
Wysłany: 2018-01-16, 16:28   

Cytat:
A zimną przy takim otworze temperatura jest odpowiednia w kurniku? Masz murowany kurnik?
Kurnik mam murowany nieocieplony. Przy minusach i otwartym wybiegu zdażała sie temperatura minusowa zwłaszcza przy wietrznych dniach. W pomieszczeniu przedkurnikowym mam wstawiona małą kozę i przy dużych mrozach popołudniami podgrzewamy, żeby w nocy ptakom było ciepło. Po zeszłorocznym zakazie wypuszczania ptaków, dobudowaliśmy zimowy wybieg dla kur żeby wychodziły nawet w mroźne dni. Wiata obita plandeką osłonową. Przy minusach wybieg też na lekkim minusie, ale bez wiatru, deszczu i śniegu. Chetnie z niego korzystają. Do kurnika nie nawiewa i temperatura jest wyższa przy otwartym oknie. Przy temperaturze od -6,-7 podgrzewamy pomieszczenia wspomniana kozą.

Odpowiedz do tematu