Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 24 Kwietnia 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Koroniarz polski-odmiany barwne,odmiany rasowe
Autor Wiadomość
radek.g 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2018-01-08, 10:36   

Panowie a co byście powiedzieli na temat głowy tego ptaka. Wydaje się mi całkiem fajna. Tylko czy warto w ogóle brać coś takiego pod uwagę. Ponownie praca nad brwią i rysunkiem.
https://photos.app.goo.gl/6FP05lte7zKcvjIG2
Ostatnio zmieniony przez radek.g 2018-01-08, 10:41, w całości zmieniany 1 raz  

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2018-01-08, 16:11   

Zależy do czego chciałbyś go wykorzystać. Do którego rodzaju koroniarza. Bo z braku laku nadawałby się tylko i wyłącznie do krzyżówki z barwnoogoniastym. Pod warunkiem, że owy barwnoogoniasty miałby dobrą głowę, ale oprócz tego miałby np żabot. Wtedy taka krzyżówka byłaby w konkretnym celu - pozbycia się żabotu.
W innym przypadku nie miałoby to sensu. Pomijając już kolor brwi i rysunek u tego gołębia, to czoło jakby zbyt przeciągnięte, co sprawia wrażenie, że oko jest dość daleko osadzone. Nie wiem co to za rasa, zgadywać nie będę, ale powiem inaczej. Gdybym spotkał takiego gołębia jeszcze z 10 lat temu, to może bym się skusił na kombinacje z barwnoogoniastym.
Obecnie na pewno nie. Dobrych barwnoogoniastych jest dziś sporo, kosztują grosze, a jedynym ich problemem jest brak chętnych do ich hodowli. Przed 2010 rokiem był kłopot, bo przeważały ptaki słabej jakości, z jasną brwią i mewkowatą głową z wysokim czołem. Praktycznie każdy lepszy ptak był bardzo cenny w hodowli.
Niestety prawda jest taka, że nie ma zapalonych wielbicieli tej rasy ( poza kilkuosobową grupką) i nie ma komu ich hodować. A hodować stado, żeby pozbyć się później po 10 zł za sztukę ( pod warunkiem, że trafi się kupiec) to mija się z celem. Niestety hodowla kosztuje, a hodowcy chcą mieć gołębie, które w razie czego - sprzedadzą bez problemu za miłe pieniądze. Czego niestety nie da się powiedzieć o tej rasie. Końcate i sercate jeszcze jakoś się trzymają, choć też spadły z cen. Ale z barwnoogoniastym jest problem od samego początku. Jeszcze jakby dodać to, że większość hodowców nie widzi różnic pomiędzy koroniarzem barwnoogoniastym, a sztołsem/ dryjerem / strzałkusem, to już w ogóle szkoda gadać. Rasa jest bardzo łatwa w hodowli, bardzo plenna, świetnie pasą młode. W ciągu roku od jednej pary można uchować nawet 12 młodych. Tylko później nie ma co z nimi robić.
Sprzedałem w zeszłym sezonie spore stadko, w tym kilkanaście sztuk w okolice Lublina. Praktycznie za pół darmo. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu każdą sztukę wartą hodowli zdobywałem z trudem. ;)
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2018-01-08, 16:12, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-01-09, 21:18   
   Nr Tel.: 660803277

Tak w ogóle , to ptak wygląda na szegedyńskiego, lub coś w tym rodzaju.

radek.g 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2018-01-30, 09:09   

Dla urozmaicenia tematu koroniarze z wystawy w Kielcach.
https://photos.app.goo.gl/iMx2ZrzZYJJWUy7p2

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2018-01-30, 12:08   

Czarny świetny. Nie ma się do czego przyczepić. Czerwony też niezły choć nie w moim guście. Zbyt okrągła głowa i nierówna, nisko osadzona korona. Rzuca się w oczy złamanie na linii przejścia czoła w dziób. Mimo wszystko i tak naprawdę niezły.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2018-02-20, 16:37   

https://m.olx.pl/oferta/golebie-ozdobne-fajfry-zamowienia-na-mlode-2018magajace-CID103-IDsar1L.html
Ciekawe ptaki. Jeśli rzeczywiście wywracają, to są bardzo cenne. Można by się pokusić o krzyżówkę z dobrej jakości sercatymi. Chodzi mi nie tylko o zdolność wywracania, ale również barwę niebieską. A właśnie niebieskie w tym ogłoszeniu są moim zdaniem najcenniejsze, ze względu na barwę i zdolność wywracania. Te ptaki to prawdziwe żywe wykopalisko.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2018-02-20, 19:47   Koroniarz polski-odmiany barwne,odmiany rasowe

Dla mnie te gołębie o sroczym rysunku z linku Mańka , identycznie przypominają ,, rollery sikarskie " a podpisane że fajfry, nie bardzo mi to pasuje.

columbus53 

Województwo: Europa środkowa
Wysłany: 2018-02-20, 21:58   

SISAK PREVRTAČ / Sisaker Roller
https://www.youtube.com/watch?v=06FxS1nKaNQ

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 123 razy
Wysłany: 2018-02-20, 22:15   
   Nr Tel.: 601 654 364

EE 938 Sisaker Roller / Rouleur de Sisak / Sisak Roller
- Sisački prevrtač - roler sisak - wywrotek sisacki (miasto Sisak/Chorwacja)

http://www.cro-golub.com/...id=64&Itemid=73

bywają w Nitrze ;)

momo1351 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2018-02-21, 08:34   

Tak samo uważam ze to sisaker :)

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2018-02-21, 09:19   

Jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach.
Ilu jest w Polsce oficjalnych hodowców tych "sisakierów"? Szukałem informacji na temat polskich hodowli, ale nic nie znalazłem. Jak ktoś dysponuje POTWIERDZONĄ informacją kto i gdzie to niech się podzieli. Same konkrety, bez ściemniania, że ktoś tam gdzieś coś słyszał. Nie twierdzę, że gołębie z linku nimi nie są, ale jak na polskie "warunki" jestem raczej ostrożny w określaniu rasy jedynie na podstawie zbliżonego wyglądu. Nawet pomimo tego, że w ostatnich latach pojawiają się w kraju rasy, które do niedawna uważane były za "egzotyczne" jak na polskie "warunki".
Tak jak wspominałem - diabeł tkwi w szczegółach. Wiele ras gołębi jest do siebie podobnych a nimi nie są. Weźmy choćby nasze winerki i trawnickie. Bardzo podobne, a jednak co innego. Uważam że w takiej ocenie kluczowe jest rzeczywiste występowanie danej rasy na danym obszarze, w tym przypadku występowanie tych "sisakierów" na terenie Polski.
Dla mnie, tak jak już wcześniej napisałem - zwłaszcza niebieskie z linku są najbardziej zbliżone budową do słabych sercatych, i w porównaniu do innych mają krótsze dzioby, ładniejszą głowę szerszy kąt osadzenia dzioba. Gdybym hodował sercate to ze względu na kolor i zdolność wywracania (którą to koroniarze posiadały) - bez wątpienia pokusiłbym się o krzyżówki z dobrymi sercatymi. Mając już rysunek i zbliżoną budowę, to prosta droga. Myślę, że już pokolenie F2 byłoby przyzwoite jak na polskiego sercatego. Może jeszcze nie na wystawę, ale i raczej nie byłoby się czego wstydzić.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2018-02-21, 09:38, w całości zmieniany 2 razy  

columbus53 

Województwo: Europa środkowa
Wysłany: 2018-02-21, 11:58   fajfer kontra koroniarz sercaty

Jak zwykle najciemniej jest pod latarnią.
Gołębie na OLX posiadają wyraźnie czerwoną brew. Natomiast sisaker ma brew raczej jasną.
Z porównania cech zewnętrznych te tzw. fajfry to raczej słabej jakości koroniarze sercate.
Ponadto tzw. fajfry świetnie wywracają , czyli mogą być pierwotnym typem koroniarza sercatego.
Na załączonym porównaniu wyraźnie różnice rasowe.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2018-02-21, 14:07   Koroniarz polski-odmiany barwne,odmiany rasowe

Panie Gilarski to tylko przypuszczenia, tak do końca nikt nie wie, mogą być również w jakimś stopniu mieszańcami. W okolicach Siedlec są takie dość często spotykane jak i na czysto białych ogonach również, dobrze wywracające. zwią je tam fajframi. W lubelskim obecnie już spotyka się te doskonałe wywrotki mniej , nazywając je kamizelczakami.

momo1351 

Wysłany: 2018-02-21, 18:36   

w sumie maja teraz zauwazylem ...i tak na prawde nie wiemy co to jest ..rowniez moze byc krzyzowka udana powiedzmy to sobie . a odnosnie wrzorca sisaker...wystraczy popatrzec jak u nas rozne sa wrzorce a to co kudzie trzymaja ;)

momo1351 

Wysłany: 2018-02-21, 18:41   

ManiekP jeszcze bys sie zdziwil jakie w polsce sa rasy gołebie tylko hodowcy czesto maja gdzies to zeby sie chwalic tym na internecie

Odpowiedz do tematu