Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 22 Maja 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Smakołyki czyli proste oswajanie drobiu
Autor Wiadomość
karoloch
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-06, 08:29   Smakołyki czyli proste oswajanie drobiu

Nie wiem czy właściwie wybrałam dział jeśli nie to proszę moderatorów o przeniesienie.

Wiele osób pisze o tym, że ma oswojony drób. Może podzielicie się sposobami na oswojenie. Założyłam temat w odniesieniu do smakołyków bo jak wiadomo droga do serca często prowadzi przez żołądek i jest najkrótszą i najprostszą moim zdaniem drogą :)

Od kilku dni mam pisklaki i podaję im jako smakołyk białe - świeżo po wylince mączniaki. Kury i bażanty tak bardzo się uzależniają od nich że wskakują same na kolana aby być najbliżej źródła ulubionego jedzonka. Podobnie ma się sprawa z twarogiem. Na makaron i i owoce nie ma już takiego szału bo jedzą je dosyć często.

Do tego trzeba trochę pogłaskać po brodzie i za dziobem i już jest serducho kupione.

Na co wy oswajacie swoje zwierzaki? Jaki sposób wg was jest dobry?

W Polsce na wystawach zauważyłam wśród ptaków spory stres obcy często ptakom niemieckim. Ptaki niemieckie dają się wziąć w rękę bez żadnego problemu i nie trzeba pół dnia ganiać ich po kurniku. Na pewno takie oswojenie przydaje się chociażby przy aplikowaniu leków.
Podzielcie się swoimi sposobami :)

MarzenaP 

Województwo: małopolskie
Pomogła: 14 razy
Wysłany: 2013-02-06, 08:56   

Kury to łasuchy i faktycznie metoda "na smakołyk" jest dobra.
W moim przypadku skwarki, biały ser, czy kawałeczki mięsa to idealny wabik, do tego trzeba dodać ocean cierpliwości, żadnych gwałtownych ruchów, "pogaduchy" z kurami, częste branie na ręce, delikatne obchodzenie się od kurczaka do staruszki, a i tak nie wszystkie będą idealnie oswojone.
Z tego co zauważyłam, to kury łatwiej dają się brać na ręce w kurniku, niż na wybiegu. Im więcej moje mają wolności, tym trudniej o kontakt bezpośredni.
Wszystkie, bez wyjątku, moje kury, nawet zielononóżki, chętnie podejdą coś z ręki zjeść, ale już z głaskaniem, łapaniem, braniem na ręce nie jest tak łatwo. Dużo zalezy od rasy, ale i tu nie do końca. Mam 4 araucany i młodego koguta (nareszcie jestem pewna, że to kogut :taniec: ) Jedna araucana daje się brać na ręce zawsze i wszędzie, reszta - uciekają jak poparzone jak chcę je złapać, ale z ręki wyjadają wszystkie, a kogutek "śledzi" mnie na wybiegu, w kurniku z własnej woli podchodzi, daje się bez problemu głaskać (widać, że to lubi) i chętnie przysypia mi na rękach, a jako kurczątko był najbardziej dziki i zawsze chodził osobno, swoimi ścieżkami, a nie ze stadkiem.

magdaxt600 
magdaxt600

Województwo: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2013-02-06, 10:59   

Z moimi gąskami było podobnie, też od pisklaka brałam je na ręce i głaskałam a to sporo dało - teraz tylko mnie nie atakują :D
MarzenaP napisał/a:
kogutek (...) daje się bez problemu głaskać (widać, że to lubi) i chętnie przysypia mi na rękach
Bo faceci to straszne pieszczochy, mój gąsior tak samo się zachowuje. Biorę go na ręce a ten wtyka dziób gdzieś w mój kaptur bo tam ciepło i nadstawia się do głaskania :D A ze smakołyków teraz największego smaka mają na korzeń mniszka lekarskiego i liście rzepaku. Gąska kołudzka mało mi palców nie odgryzła jak się skończyły.

Agata40 
Agata

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2018-01-16, 21:38   

Fajny temat, szkoda, że porzucony. Napiszcie jeszcze o oswajaniu kur :)

Odpowiedz do tematu