Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 14 Sierpnia 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Cele zarobkowe kury rosa 1
Autor Wiadomość
Czapinson 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2017-07-22, 15:32   

sylwekw napisał/a:
Czapinson .. piszesz o koncentracie Sano .... a co to są te skąłdnikie w tym koncentracie:
Big Egg 1,25® - 1,25% w mieszance uzupełnionej kredą, soją, zbożem
Protamino QQRQ® - 30-35% w mieszance uzupełnionej zbożem
DJ-OVO® - 100% do stosowania w całym okresie odchowu

Pytam bo ja mam tylko 4-6 kurek na jajka dla siebie i staram się unikać jakichkolwiek "syntetycznych" pasz i cały czas szukam najlepszej mieszanki jak najbardziej naturalnej a te powyższe nazwy coś mi nie brzmią naturalnie??

Słusznie, że unikasz "syntetycznych" pasz, choć czasem to zwykłe mieszanki zbożowe w odpowiednich proporcjach. Najlepiej kup czystą pszenicę i kukurydzę, będziesz mieć bardzo smaczne i zdrowe jajka.

kubakurak 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2017-07-27, 08:47   

Czapinson, dziękuję za odpowiedź.

Moje ulubione rasy to: jedwabiste i czubatki polskie brodate kuropatwiane miniaturowe, no i inne też lubię...

Cieszę się, że mimo 14. lat i licznych sprzeciwności mogę spełniać swoją pasję.
Pozdrawiam Kuba

Czapinson 

Wysłany: 2017-08-31, 21:02   

Tak się zastanawiam, czy jest możliwość wpływu na kolor skorupki? Rosa ma jaśniejszą skorupkę od messy, no właśnie, co zrobić, żeby messa miała w miarę jasny kolor skorupki jajka. Intensywność barwy żółtka jest prosta do wysterowania, ale kolor skorupki?

Ktoś z Państwa wie? :)
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2017-08-31, 21:26, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 124 razy
Wysłany: 2017-08-31, 21:40   
   Nr Tel.: 601 654 364

Niestety, to w większości sprawa genetyki. Skorupki mogą być nieco jaśniejsze wraz ze zniesieniem kolejnych jaj.

Messa nie ma jasnej, kremowej skorupy? A rosa - brązowej?

Można przekrzyżować z leghornem - biała skorupa jaja - co, w kolejnych pokoleniach da rozjaśnienie skorupy. Ale to już nie będzie nioska wyjściowa ;)

Ulvhedin 
Junior admin
Mirosław Szwedor

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2017-09-03, 15:42   
   Nr Tel.: 502046599

Ale da też w jednym przypadku kury bardziej siodłate białe :P w drugim przypadku chyba nawet mix kolorów czerwieni z białym.
Trzódka Ulvhedina

Czapinson 

Wysłany: 2017-09-11, 12:38   

Messa ma brązową, a Rosa jasną, białą, to wszystko kwestia genetyki, być może wraz z kolejnymi jajkami skorupki będą jaśniejsze. :) co do krzyżówki z leghornem, wiem, ale mi chodzi o jasną skorupkę już teraz, od tych kur które mam. :)

morzedzungli 

Województwo: lubuskie
Wysłany: 2018-02-12, 15:22   

Witam serdecznie,

Czytam wszystkie tematy o leghornach bo już szykuję kurnik i na początku kwietnia chciałbym kupić 30 sztuk jednodniówek. Lecz mam pytanie do Was czy kredę pastewną dodaje się do pokarmu i od jakiego okresu zacząć ją dodawać?

Drugie pytanie do autora tematu, dlaczego tak tanio sprzedajesz jajka? przecież w markecie ( ja kupuję w netto ) są po 6 zł. za 10 sztuk

Karol

emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2018-02-13, 16:52   

morzedzungli powiem Ci na swoim przykładzie: ja kredę pastewną, w formie sypkiej, dodaje zarówno do mieszanki zbóż (zwykłe zboża zmieszane nie pasza kupna) ale też do innych pokarmów typu biały ser czy makaron od czasu do czasu - Kury chętnie je jedzą a kreda wręcz "przykleja" się do nich. I mam pewność że trochę jej zjadły ;) . Kiedy zacząć podawać? Myślę że przed okresem nieśności powinieneś zwiększyć jej udział w paszy. Wcześniej podawać w śladowych ilościach. Ale nie jestem pewna więc może poczekaj na wypowiedzi bardziej doświadczonych Forumowiczów. :D
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez emiemi8 2018-02-13, 16:55, w całości zmieniany 1 raz  

kubakurak 

Wysłany: 2018-02-13, 20:06   

morzedzungli, by uniknąć nadmiaru lub niedoboru węglanu wapnia w diecie kur nieśnych, kredę pastewną powinno podawać się w oddzielnym pojemniku. W ten sposób kura sama reguluje ten czynnik i pH.

Moje ulubione rasy to: jedwabiste i czubatki polskie brodate kuropatwiane miniaturowe, no i inne też lubię...

Pozdrawiam Kuba

morzedzungli 

Województwo: lubuskie
Wysłany: 2018-02-14, 13:11   

Dzięki za odp.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jeśli kupię w wylęgarni kurki i koguty Rosa 1 to czy dzieci po nich będą autoseksingowe?

Czy muszę kupić zestaw rodzicielski taki jak w opisie poniżej żeby mieć potomstwo autoseksingowe?

Opis:

Rosa 1 – to stado rodzicielskie w którym kura jest krzyżówką dwóch rodów Sussex S-11, S-55 jest to kura wydajna odznaczająca się dobrą zdrowotnością zarówno w odchowie jak i w produkcji. Sprzedawana w komplecie z kogutem Rhode Island Red ( R-55) zapewnia uzyskanie w sezonie wylęgowym dobrych parametrów wylęgowości. Pisklęta towarowe z tego zestawu rodzicielskiego są autoseksingowe: tzn. można u jednodniówek rozróżnić płeć po upierzeniu. Pisklęta kogutki mają puch kremowy, natomiast kurki mają upierzenie brązowe.

Karol

kubakurak 

Wysłany: 2018-02-15, 17:54   

morzedzungli, żeby otrzymać autoseksingowe potomstwo trzeba skompletować odpowiednie stado rodzicielskie. Czyli kurki sussex i koguty karmazyn. To taki przykład. Skrzyżujac potomstwo takich rodziców nie wyjdą nam młode o takich samych cechach.

Pozdrawiam Kuba

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 124 razy
Wysłany: 2018-02-15, 19:03   
   Nr Tel.: 601 654 364

Możliwość rozróżniania płci piskląt zaraz po wykluciu może dotyczyć:
1/. ras lub
2/. efektów krzyżowań międzyrasowych czy międzyliniowych (linie hodowlane określonych ras).
To są dwie różne sytuacje i nie należy ich mylić. Rasy to populacje z utrwalonym od pokoleń zestawem alleli. Mieszańce towarowe (tu nioski) to określony zestaw alleli, ale tylko w tym jednym pokoleniu - produkt jednorazowy, nieutrwalony.
Rasa przekazuje takie informacje z pokolenia na pokolenie, a mieszańce towarowe mają ją tylko w tym jednym pokoleniu, uzyskanym z połączeń w stadzie rodzicielskim. W kolejnych pokoleniach allele "rozchodzą się" i efektu nie ma.
Dlatego używanie określenia "autoseksingowe" w stosunku do mieszańców towarowych nie jest właściwe - to efekty krzyżowań płcioznacznych. Aby rasa była autoseksingową musi mieć taki zestaw alleli, żeby w każdym pokoleniu dała wymagany efekt ubarwienia puchu, umożliwiający rozróżnianie płci jednodniówek - koguty homozygotyczne, kury hemizygotyczne. W krzyżowaniach - płcioznacznych - towarowych - koguty są heterozygotyczne i nie przekazują takich samych informacji genetycznej wszystkim potomkom. Zestaw alleli odpowiedzialny za możliwość rozpoznania płci jest różny dla poszczególnych potomków, a nie - zawsze taki sam, jak w ustabilizowanych rasach. Tylko w rasach autoseksingowych - z pokolenia na pokolenie - każdy kogut ma taki sam zestaw alleli odpowiedzialnych za możliwość odróżnienia kogutków od kurek i każdy tak samo musi tę informację przekazać. Mieszańce dają mieszane potomstwo, gdzie ubarwienie puchu jest różne i jednoznaczne rozpoznanie płci nie jest możliwe.

Rasa autoseksingowa sama ujawnia płeć piskląt, mieszańce towarowe potrzebują odpowiednich zestawów rodzicielskich i nie są w stanie jednoznacznie "zaznaczyć" płci piskląt w kolejnych pokoleniach.

Odpowiedz do tematu