Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 22 Czerwca 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietypowe jajka
Autor Wiadomość
ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2018-02-17, 21:59   Nietypowe jajka

Pytanie do specjalistów.
Od jakiegoś czasu w mojej niedużej hodowli kur chłopskich, jedna z kur niesie nietypowo wielkie jajka. Przeważnie niosą jajka w wadze 50-70 gramów. Od jakiegoś czasu jedna z kur niesie jajka przekraczające nawet 100 gramów jedno. Jajka są wielkie, ale mają tylko jedno żółtko, w dodatku normalnej wielkości. Reszta to białko. Skorupki są cieńsze, przez co jajka trzeba traktować ostrożniej niż pozostałe. Nie wspominając już o tym, że nie ma mowy o domknięciu wytłaczanki. Dodam jeszcze, że nigdy wcześniej kury nie niosły mi jajek wielkości kaczych jaj. Nie zauważyłem, żeby którejś z kur coś dolegało, stado jest bardzo żwawe i pełne energii. Pokarm stanowi w większości pszenica z niewielkim dodatkiem paszy. Poza tym warzywa i wszystko co znajdą na terenie podwórka i pola. Co może być przyczyną takiej anomalii?

Wolierka 

Województwo: Kujawsko-pomorskie
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2018-02-18, 21:19   

Kury starsze takie dwuletnie lubią takie duże znosić , przeważnie co drugi ,trzeci dzień.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2018-02-18, 22:00   

Dzięki za odpowiedź. Mam kury z zeszłorocznego lęgu, dwuletnie i trzyletnie też, ale nigdy wcześniej nie niosły tak wielkich jajek. Na pewno niesie je jedna kura, bo mają ten sam kolor skorupki i kształt. Zdarzają się malutkie jajka, zwłaszcza od młodych kur, zdarzają się większe, ale nigdy wcześniej nie były wielkości kaczych i to w dodatku tylko z jednym żółtkiem, z taką cienką skorupą. Myślałem że to przez paszę, ale dostają jej tylko jako niewielki dodatek i to niecodzienne. Poza tym reszta kur niesie normalnej wielkości jajka. Wiem, że zdarzają się różne anomalie w nieśności u drobiu, u gołębi też się to zdarza. Ale szczerze mówiąc prędzej spodziewalbym się dwóch żółtek, albo jajek bardzo małych, a tu jednak dużo ponad normę.

gęsifan 
tylko naturalne lęgi

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2018-02-19, 11:33   

Moim zdaniem to tylko się cieszyć z takiej wielkości. Możliwe że kura ta zje coś bardziej białkowego jakąś myszkę czy żabę. Nie mniej u starych kur, które znoszą się jaja rzadko, zdarza się nieraz coś takiego, bo jajo dłużej przebywa w jajniku, a skorupka cieńsza, bo po prostu nie starcza ilość wapnia na takie jajo. Zastanawia mnie natomiast po ile takie jajo sprzedać klientom.

robert wysocki 

Województwo: podlaskie
Wysłany: 2018-02-21, 07:12   

U mnie jedna kura regularnie znosi jaja o wadze 82 gr i to od roku mniej więcej, jest ono trochę pomarszczone na czubku i ma cieńszą skorupkę. natomiast ostatnio znalazłem w kurniku jajeczko o wadze 11gr. Wyglądało jak gołębie tylko było normalnie jak kurze czerwone. Białko było w nim takie jakby zmieszane, żółtko tak samo, za to skorupka bardzo twarda.
Ostatnio zmieniony przez robert wysocki 2018-02-21, 07:13, w całości zmieniany 1 raz  

blazek 
blazek

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2018-03-06, 18:47   

Robert to jajeczka może zniosła jakas młoda kokoszka i dlatego jest takie małe już nie raz takie widziałem u naszych kur (młodych kur)

Odpowiedz do tematu