Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 25 Kwietnia 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
pierwszy mały kurnik
Autor Wiadomość
mr_oli 

Województwo: Śląsk
Wysłany: 2018-03-29, 09:27   pierwszy mały kurnik

Dzień dobry!

Planuję zbudować mały kurnik dla 3 (maksymalnie 4) kur zielononóżek.
Jakie wymiary powinien mieć taki kurnik? Czy powinien posiadać jedno czy dwa gniazda?

Lepszym materiałem będzie płyta osb czy mdf? A może jeszcze inna płyta?
Wełna 5cm wystarczy?

Na forum widziałem, że na wełnę dajecie folię - w jakim celu?

Czy dwa otwory wentylacyjne 10cm wystarczą? Gdzieś przeczytałem, że jeden powinien być blisko podłogi a drugi blisko dachu

Czy pomalowanie lakierobejcą od środka zabezpieczy podłogę czy lepiej położyć linoleum i zrobić wysoki cokolik?

Z góry dziękuję wszystkim hodowcom za odpowiedzi i porady :)
Ostatnio zmieniony przez mr_oli 2018-03-29, 09:37, w całości zmieniany 1 raz  

emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2018-03-29, 16:39   

Witaj
Na m2 w kurniku powinno przypadać według pewnych źródeł około 3-4 kury. Ja z doświadczenia wiem że zawsze lepiej trochę więcej miejsca przeznaczyć na kurki. U mnie na 1m2 kurnika przypada 2 kury. Nie wiem jak w przypadku zielononóżek i ich temperamentu. Więc na 3-4 kurki conajmniej 1m2 ale im więcej tym lepiej.
Powinieneś mieć 2 gniazda.
Co do płyt się nie wypowiem bo nie mam kurnika z płyt.
Rozumiem że otwory wentylacyjne w formie prostokątnej? Ja mam okrągłe ale co do wentylacji stosuję trochę inny system.
Mianowicie prócz 4 okrągłych otworów wentylacyjnych (po 2 na każdej ścianie) mam w oknach wyjmowaną szybę więc jeśli jest zbyt duszno/gorąco/itp to po prostu wyjmuję szybę albo otwieram szerzej drzwi. Otwory służą bardziej wentylacji w nocy kiedy wszystko zamknięte. Ja nie znam się dokładnie na wentylacji więc niech bardziej doświadczone osoby się wypowiedzą. Pamiętaj że w kurniku nie może być przeciągu ale brak jakiejkolwiek wentylacji też jest zły w skutkach.
To tyle. Na inne pytania nie potrafię Ci odpowiedzieć.
Pozdrawiam
PS jeśli masz warunki to zrób troszkę większy kurniczek bo często tak jest że kupuje się tylko 3 kurki a później np spodobają się jakieś inne i nie ma gdzie ich umieścić ;) albo chciałoby się młode miec ale nie ma już miejsca w kurniku ~moje własne doświadczenie~

mr_oli 

Województwo: Śląsk
Wysłany: 2018-03-29, 19:44   

Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli chodzi o wentylację - chciałem wsadzić rurę 100mm, i po obu stronach kratki wentylacyjne z regulacją.

Jeden taki system po jednej stronie kurnika na górze, drugi na drugiej stronie na dole.

Co do materiałow - czy ktoś może mi powiedzieć czy wybrałem odpowiednie?

Z zewnątrz płyta MFP, np taka: click

A od wewnątrz biała HDF (bo wyczytałem na forum, że środek powinien być biały) - click

W środku wełna mineralna 5cm

Kurnik stanie na kantówkach, a kantówki będą w kotwach wbijanych w ziemię.

Czy podłoga również powinna być ocieplana? Jeśli tak to czy można użyć tej samej wełny?

Czy ktoś podpowie mi jak zrobić spadzisty dach? Oraz jak ładnie zakończyć dach? Chodzi mi o miejsce w którym kończy się papa czy tam blacha a zaczyna się krokiew

Odpowiedz do tematu