Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 25 Kwietnia 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ilośc lęgów papużki falistej w ciągu jednego sezonu.
Autor Wiadomość
sylwekw 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2018-04-16, 13:21   Ilośc lęgów papużki falistej w ciągu jednego sezonu.

Tytuł może trochę dziwny i wyciągnąłem wątek specjalnie jako oddzielny (nie w głównym wątku o falistych) bo pytanie mam zaskakujące.

Mam faliste trzeci sezon. Uznałem, że w tym roku spróbuję doprowadzić do lęgów (czyli ptaki ponad jednoroczne i dwuletnie). Wcześniej nie chciałem bo uważam, że nie ma po co "pchać" młode ptaki w lęgi a nie robię tego dla kasy więc nie potrzebuję mnóstwa młodych.
Podobnie sądzę, że na jednym lęgu w tym roku chciałbym poprzestać bo również nie widzę powodu aby eksploatować organizmy samiczek a jest to dla nich na pewno obciążenie.

No i tutaj właśnie czas na pytanie. Podczas rozmowy z osobą hodującą faliste od iluś lat pojawiło się stwierdzenie, że nie powinienem "wyhamowywać" falistych po pierwszym lęgu. Bo natura, bo jak zacznie to organizm jest przystosowany do kolejnych itd itp. Że niby takie sztuczne powstrzymanie od kolejnych lęgów, może się skończyć jakimiś powikłaniami zdrowotnymi a nawet w konsekwencji śmiercią samiczek.
Trochę mi to zalatuje twierdzeniem, że "suka przynajmniej raz w życiu powinna mieć szczeniaki".
Wydaje mi się to trochę dziwne ale moja natura nie pozwala mi przejść obok takiej wątpliwości obojętnie i dlatego pytam.

Czy ktoś, mający wiedzę (być może nawet z zakresu weterynarii) może rozwiać moje wątpliwości? Czy faktycznie zabranie budek po pierwszym lęgu może spowodować kłopoty zdrowotne u samic?

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 167 razy
Wysłany: 2018-04-16, 16:54   

maja rację, 2-3 legi jeden za drugim i potem odpoczynek do nastepnego sezonu - tak się lęgną
we naturze . ptaki w cyklu lęgowym, po wyjsciu młodych z budki a nawet wczesniej, samiczka ma już jajka i je zniesie czy ma budkę czy nie ,ja moje przeniosłam do woliery zerw. i troche jajek na dnie woliery było, ale już się " wyniosły " i już jest spokój z jajkami
jezeli po pierwszym lęgu zabierasz budkę i wieszasz ja za 2 m-ce i pozwalasz na legi a po ich odbyciu, znowu zabierasz budkę i za następne 2 m-ce znowu ja wieszasz , to kiedy ta samiczka ma odpocząć ?
Dopuszczamy max. do 3 lęgów w sezonie, chyba, ze w legach było dużo młodych nap. 7-8, to wtedy ograniczamy sie do 2 lęgów, potem budki zabieramy, budki wieszamy dopiero w następntm roku

sylwekw 

Wysłany: 2018-04-16, 19:45   

Dziękuję za odpowiedź.

Ani mi przez myśl nie przeszło aby:
Cytat:
"....po pierwszym lęgu zabierasz budkę i wieszasz ja za 2 m-ce i pozwalasz na legi a po ich odbyciu, znowu zabierasz budkę i za następne 2 m-ce znowu ja wieszasz

Ja zamierzam po pierwszym lęgu zabrać budki i to już koniec na ten rok. Jakieś zapiski o młodych, może wnioski i kolejna próba w przyszłym roku.
A jeśli poznoszą mi jajeczka na dno woliery, no cóż, jajeczka się zmarnują.

Dla mnie najważniejsze, czy zabranie budek po pierwszym lęgu nie odbije się niekorzystnie na zdrowiu ptaszków.

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 167 razy
Wysłany: 2018-04-17, 13:43   

nie odbije się niekorzystnie, nie chcesz więcej lęgów to zabierasz budki , to o czym piszesz szybciej odnosi sie do lęgów zbyt młodych samiczek, bo takie legi faktycznie bardzo niekorzystnie odbijają się na jej zdrowiu - czasami jest to ich pierwszy i niestety jedyny leg w życiu , samiczka nie padnie ale istnieje duże prawdopodobieństwo, ze już nigdy jajek nie zniesie
Papugi mogą nigdy nie lęgowac, gdy właściciel tego nie chce i na pewno nie odbija sie to negatywnie na zdrowiu prtakow

sylwekw 

Wysłany: 2018-04-17, 13:50   

Dziękuję AL za odpowiedzi.

Odpowiedz do tematu