Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 26 Września 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kaczka piżmowa - lęgi
Autor Wiadomość
noface 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2018-06-17, 20:30   Kaczka piżmowa - lęgi

Witam.
Moja kaczka piżmowa siedzi już ponad miesiąc na jajkach. Jedno młode wykluło się 4 dni temu. Dziś rano znalazłam jedno nie całkiem rozbite jajko z martwym kaczątkiem.
Teraz pojawia się pytanie:
Czy kaczka sama wyrzuci z gniazda jajka zepsute lub takie w których embrion obumarł? Czy muszę to kontrolować czy mogę pozwolić naturze "zadziałać" ?
Pozdrawiam

Arrow 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2018-06-18, 01:54   

Piżmowe wysiadują przez ok. 35 dni, więc by się zgadzało, że ponad miesiąc.
Możesz prześwietllić jajka, powinno być widać jakiś ruch, jeżeli są żywe. Może tej jednej akurat zabrakło sił, żeby się całkiem wydostać? Ja bym nie ingerował jeszcze z wyrzucaniem jajek.

noface 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2018-06-18, 18:36   

Udało mi się prześwietlić trzy, do reszty nie pozwoliła mi sięgnąć ;) W tym roku siadła tylko na 8 jajkach. Kaczka ma 2 lata, to jej drugie lęgi w życiu. Zeszłorocznych lęgów nie mogłam kontrolować, bo kaczucha niosła się w ciężko dostępnej kryjówce, wykluły się 3 maluchy. Teraz siedzi w kurniku.
W jednym z jajek są żyłki, drugie wydaje się całkiem puste, a trzecie jest ciemne w środku, jest widoczna komora powietrza, ale nie wiem czy to co jest w środku jest martwe czy jednak się wykluje.
Rozumiem, że najlepiej będzie po prostu czekać?

MojaPasja 

Województwo: Ślaskie
Wysłany: 2018-06-24, 19:16   

Jeśli wykluło się już jedno to już jest pewnie po terminie. W jajku gdzie są widoczne żyłki to albo embrion obumarł i zamarł bądź jest to jajko podrzucone (Zniesione kiedy już kaczka siedziała) do niej i po prostu rozwija się swoim tempem. Jeśli w jajku widać duży czerwony punkt i nic więcej to jajko jest puste. Co do jajka które jest ciemne w środku i widać tylko komorę powietrzna to tak wygląda jajko tuż przed kluciem, ale obawiam się że jeśli jedno wykluło się 4 dni temu to więcej już ich nie będzie ponieważ zwyczaj od wyklucia pierwszego młodego do ostatniego mija u mnie zazwyczaj około 24 godzin, a nawet często mniej (przynajmniej u mnie). Bo była też u mnie sytuacja że kaczkuszki nie wykluły się w 35 dniu tylko dopiero w 40 dniu najprawdopodobniej z winy kaczki, ale mimo wszystko wszystkie wykluły się w ciągu właśnie tych 24 godzin.
Podczas całej inkubacji warto prześwietlić jajka kilkukrotnie i odrzucić te które nie nadają się do dalszej inkubacji. U mnie w tym roku z pod kaczek wyszły z 16 jajek 13 młodych (wszystkie zalężone ale 3 w późnym etapie obumarły) i spod drugiej kaczki na 9 jajek 9 kaczuszek. Pozdrawiam i mam nadzieję że w jakiś sposób pomogłem.
https://www.youtube.com/c...ZIGiJRFA/videos

Odpowiedz do tematu