Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 24 Września 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Bawka
2015-10-06, 07:43
Jedwabista (silka)
Autor Wiadomość
emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2018-06-28, 19:39   

Witaj na forum.
Czy przez hodowlę na jajka rozumiesz pozyskiwanie jajek na własne potrzeby czy na większą skalę? W tym pierwszym przypadku jak najbardziej jest to możliwe po prostu musisz mieć trochę więcej silek niż zwykłych niosek bo niosą się rzadziej. Fakt że w zimie prawie nie ma jajek ale podejrzewam że nioski bez dogrzewania nieśnością w zimie też nie zachwycają. Wracając do kwoczenia w niedużej hodowli jest to jak najbardziej do "opanowania" natomiast przy bardzo dużej wg mnie chyba to nie ma sensu. W takim wypadku kiedy kura zakwoczy masz kilka opcji odkwaczania do wyboru o czym możesz na forum poczytać.
Płot w wolierze? Woliery są z reguły zabezpieczone też od góry więc domyślam się że chodziło Ci o płot na wybiegu (bez urazy) ;)
Bezpieczna wysokość płotu to 1 m (!nie wiem jak to się ma przy miniaturach!). U mnie o wiele częściej wybierają bardziej przyziemną formę ucieczki np. potrafią się podkopać. :D

Wigi 

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2018-06-28, 21:56   

Chodzi oczywiście o mała a nawet bardzo mała hodowla tylko dla 3 osobowej rodziny żeby wystarczyło jajek. Ile bym musial ich mieć? Tak chodziło mi oczywiście o wybieg, mój błąd. Jeżeli ogarnąłbym wszystko to miały by do dyspozycji wybieg o wymiarach około 8 na 25m, jest to młody sąd. A jak z grzebaniem w ziemi? Jest szansa na trawę na takiej powierzchni czy po jakimś czasie zostanie goła ziemia? Bardzo dziękuję za odpowiedź i czekam na kolejne ;) )

emiemi8 

Wysłany: 2018-06-29, 10:41   

To ile silek powinieneś mieć to najlepiej samemu obliczyć bo wiadomo że kazda rodzina różni się ilością zapotrzebowania na jajka. Przyjmijmy że jedna silka niesie się co 2-3 dni czyli jedna kurka w ciagu tygodnia zniesie 2-3 jajka (nie licząc okresu kwoczenia oraz zimy). Na takiej powierzchni kilka kurek nigdy nie zrobi klepiska z błotem. Silki na większym terenie trzymają się zwykle w pobliżu kurnika więc jedynie tam mogły by powstać jakieś nieduże dziury bez trawy lub co najwyżej również wokół drzew bo tam zawsze trawa jest trochę słabiej ukorzeniona. Nawet jeśli w jakimś miejscu trawa by nie utrzymywała sie to zawsze możesz podzielić wybieg i na zmianę wypuszczać tam kury. Jeśli kupisz w miarę rasowe silki (z opierzonymi nogami) to problemu grzebania praktycznie nie będzie

Wigi 

Wysłany: 2018-06-29, 13:11   

Czyli teoretycznie wystarczyły by mi 3 silki, więc pewnie będzie stadko 5 sztuk. A co do drzewek owocowych, muszę być osłonięte siatka czy kury im nic nie zrobią? Drzewka sadzone w zeszłym roku jesienią. A co do kwoczenie, to z tego co czytałem trochę to trafiają się kury których nie idzie odkwoczyć,tak? A jeśli idzie to ile mniej więcej to trwa? I ostatnie pytanie odnośnie koguta, teoretycznie na jajka nie musi być ale czy stado nie jest wtedy spokojniejsze?
Ostatnio zmieniony przez Wigi 2018-06-29, 13:12, w całości zmieniany 1 raz  

inspektor 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2018-06-29, 14:40   

Mój sposób na "odkwoczenie" sprawdzony od paru lat. Kwokę zamykam w klatce o pow ok. 1 m kwadratowy i karmię wyłącznie mieszanką dla niosek, 3 dni wystarczą i kwoka wraca do stada. Chociaż zdarzają się wyjątki, moja czarna brahma siedzi w klatce dwa tygodnie i chyba jeszcze parę dni posiedzi. A tak nawiasem mówiąc, czy wybór silki jest trafiony? Co prawda według opisu rasy, znoszą 80-100 jajek rocznie, ale ja miałem jedwabiste, które znosiły po 30 jajek w ciągu roku. Jeżeli to mają być małe kurki, to osobiście polecałbym araukany bezogoniaste znoszące dużą ilość zdrowych, zielonych jajek lub karzełki kochiny.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-06-29, 19:03, w całości zmieniany 2 razy  

Wigi 

Wysłany: 2018-06-29, 14:50   

Jedwabiste ze względu tylko i wyłącznie na to że podobają mi się najbardziej;) ale tymi 30 jajkami to mnie zmartwiłeś, najwyżej jak będzie tak słabo to się dokupi z dwie nioski i tyle ale wolałbym mieć same silki
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-06-29, 19:04, w całości zmieniany 1 raz  

emiemi8 

Wysłany: 2018-06-29, 15:16   

Tak to fakt tak jak napisał inspektor zależy od kury. Jedna zniesie 30 jajek i koniec a jedna ponad 100. Ja mam taką kurkę co niesie się prawie codziennie nawet w zimie co kilka dni jest jajko. Tak samo szybko się odkwacza choć jako kwoka bardzo sumienna. Więc wszystko zależy na jakie trafisz. Co do koguta różnie. Ja np trzymam silki bez koguta na razie ale są bardzo spokojne i oswojone. Wydaje mi się że jeśli ktoś często do nich zagląda to człowieka traktują troszkę jak koguta i wtedy są bardzo spokojne ;) Jeśli masz możliwość to kogucik też mógłby się w stadku znaleźć.

Wigi 

Wysłany: 2018-06-29, 15:38   

Ok wiem już trochę więcej a odnośnie tych drzewek owocowych o które pytałem? Trzeba je osłaniać jakąś siatka czy nic im nie zrobią? A tu emi jak odkwaczasz swoje kury?

emiemi8 

Wysłany: 2018-06-29, 15:59   

Generalnie jeśli oslaniać to bardziej korzenie niż pień bo u mnie taki dołek pod porzeczką wykopały chociaż np orzecha nie tknęły. Ja też mam tylko kilka kurek więc jak któraś zakwoczy to albo do skutku wynosze ją z kurnika albo jak pozostałe się zniosą ten kurnik do wieczora z małymi przerwami zamykam lub zaslaniam same gniazda kiedy np zbiera się na deszcz. Teram mam taką upartą kwokę co nawet plandekę która gniazda zasłania potrafi przewrócić byle siąść :D

Wigi 

Wysłany: 2018-06-29, 16:39   

A ma Pan zrobiona woliere czy wybieg? Można prosić o zdjęcia?
A gdybym chciał do nich kilka niosek dołożyć to wtedy płot 1m by nie wystarczył, nie? Do jakich ras poza silkami wystarcza taki niski płot?

emiemi8 

Wysłany: 2018-06-29, 18:10   

Ja mam zrobioną i wolierę i wybieg. (na dole wybieg u góry woliera). Woliera ma chronić kury, kiedy nie ma nas w domu, przed kotami które chodzą u nas po osiedlu.można ją zrobić zadaszoną wtedy kury podczas deszczu nie zmokną. Jako siatkę na wolierę używam siatki na krety, dostępna w wielu sklepach i bardzo wytrzymała. Jedyny minus to śnieg który czasami zbiera się na górze. A wybieg typowo trawiasty ze ścieżką. Prawdopodobnie na zimę będzie co pewien czas zamykany by kury nie wydeptały całej trawy. Co do niosek - nie podpowiem nigdy nie miałam. Podejrzewam że na tak dużym wybiegu nie uciekały by co chwilę ale różnie to bywa. Jedne uciekają drugie nie. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Ostatnio właśnie strasznie się zdziwiłam kiedy na ogródkach działkowych spytałam pewnego pana który miał liliputy (czyli kury bardzo małe) i mając bardzo niewielki wybieg i 1m ogrodzenie podobno nigdy nie przelatywały 8)
Taki niski płot sprawdzi się na pewno przy rasach ciężkich ale wtedy trzeba uważać na silki bo wiadomo te kilka kilo różnicy robi swoje, zwłaszcza kiedy kogut jest z tej cięższej rasy. Mogą być też chyba karzełki kochin które są podobnej wielkości ale spokojny charakter robi swoje.
Ostatnio zmieniony przez emiemi8 2018-06-29, 18:11, w całości zmieniany 1 raz  

Wigi 

Wysłany: 2018-06-29, 18:32   

Piękny kurnik i woliera ;) A jakiej wielkości masz kurnik? Na ile kur?

emiemi8 

Wysłany: 2018-06-30, 10:34   

Kurnik ma wymiary 170x150 cm. Na razie mieszkają w nim 3 kury choć na upartego nawet z 7 by się zmieściło. :)

Odpowiedz do tematu