Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 16 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kura traci pióra
Autor Wiadomość
emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2018-08-14, 17:48   Kura traci pióra

Witam
Kurka traci pióra w dość dużej ilości jak się ją np złapie. Niby powinnam przeszukiwać forum w temacie chorób albo pasożytów ale kryteriów wg mnie jest za dużo by od razu stwierdzić jaka jest przyczyna. Proszę więc bardziej doświadczone osoby o pomoc. Poniżej wymieniam kryteria które (tak myślę) mogą być kluczowe w ocenie przyczyn łysienia.
- raczej odrzucam pasozyty gdyż kurka była regularnie odrobaczana ponieważ w kurniku zalęgły się ptaszynce a ona cały czas kwoczyła a co za tym idzie miała więcej robaków na sobie. Dodatkowo ostatnie odrobaczenie było tydzień temu a wczoraj zaczęły wypadać jej pióra.
- odrobaczałam dość często +- co miesiąc niewielką dawkę a wszystko po to by Ptaszyńce nie gryzły jej dodatkowo. Czy zbyt częste odrobaczanie nie wywołało utraty piór?
- ostatnio było przemeblowanie w kurniku i zmienił się wygląd gniazd przez co przestała kwoczyć (po dość długim czasie) czy stres po kwoczeniu mógł spowodować utratę piór?
To chyba tyle
Pozdrawiam

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2018-08-14, 18:03   
   Nr Tel.: 601 654 364

Podejrzewam, że to po prostu pierzenie. Może bardziej intensywne po okresie przedłużonego siedzenia.
Jakiej rasy jest kurka?

emiemi8 

Wysłany: 2018-08-14, 18:41   

To silka
Siedziała ponad 2 m-ce pomimo intensywnego odkwaczania. Ze wszystkich jak do tej pory miała największe zacięcie :D
Zapomniałam dodać że kurki dostają witaminy więc niedobory także odpadają.
Czy w takim razie mam się martwić? Czy mogę cokolwiek mogę dla niej zrobić? W czwartek myślałam jechać z nią do weta ale skoro to nic poważnego.

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2018-08-14, 19:14   

Moja jedwabista, jak zaczęła wychodzić z maluchami na wybieg, siała piórami jakby coś ją napadło.
Przy normalnych warunkach - niedobry nie.
Jeżeli chodzi o odrobaczanie, to na pewno nie odrobaczamy w trakcie nakładania piór, bo doustne środki odrobaczające mogą powodować powstawanie śladów na piórach (poprzeczne paseczki). To raczej nie dotyczy jedwabistych, ale gładkich, szczególnie w ciemnych barwach.
Jeżeli podajemy środki odrobaczające zgodnie z zaleceniami, trudno przedobrzyć.
Można iść z ptakiem do lekarza, dla spokoju. Można też samemu dokładnie obejrzeć, czy nie ma łysin, zmian na skórze, nietypowych piór itp.
Przy gorszych warunkach, np. przy zakupie ptaka pochodzącego z przegęszczonej hodowli, można postarać się o dodatek witaminowo-mineralno-aminokwasowy (aminokwasy siarkowe).

emiemi8 

Wysłany: 2018-08-14, 19:29   

Odrobaczałam tylko na zewnątrz więc dlatego powiązałam to z utratą piór. A właśnie na opakowaniu nie pisze dawkowania więc nie byłam pewna. Kurka jest u mnie od lutego więc jednak trochę od zakupu minęło ;)
A jak miała by taka zmiana na skórze wyglądać?
Ostatnio zmieniony przez emiemi8 2018-08-14, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  

przemek511 

Województwo: małopolskie
Ostrzeżeń:
 1/6/9
Wysłany: 2018-08-14, 20:25   

emiemi8, moja jedwabista wodząc jeszcze młode perliczki zaczęła sie pierzyc i cały boks gdzie nocowała był w jej piórach, jak chodziła na zewnątrz tez ich dużo leciało, juz nie wspomnę o monecie łapania. Myśle, że nie masz sie czym a bardzo martwić. Moze wstawisz zdjęcie ptaka?

Mój temat w spisie hodowców:
http://www.forum.woliera....=asc&start=1350
http://www.garnek.pl/przmar8

emiemi8 

Wysłany: 2018-08-14, 20:43   

Właśnie mnie nie ma w domu i wszystkie informacje przekazuje telefonicznie. Dlatego też wyżej napisałam o te zmiany skórne. Bo o ile ja bym może coś tam dopatrzyła to przez telefon ciężko tak ogolnikowo mówić. Podobno łysin na razie nie ma a pióra właśnie wypadały przy łapaniu.
A kiedy tak naprawdę zaczyna się okres pierzenia u kur? Bo ja do tej pory myślałam że bardziej na jesień
Ostatnio zmieniony przez emiemi8 2018-08-14, 20:44, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2018-08-14, 20:47   

emiemi8 napisał/a:
A jak miała by taka zmiana na skórze wyglądać?

Cokolwiek innego niż normalna, zdrowa skóra :)

emiemi8 napisał/a:
A kiedy tak naprawdę zaczyna się okres pierzenia u kur? Bo ja do tej pory myślałam że bardziej na jesień

Właśnie o tej porze roku. Chociaż może to różnie przebiegać u ptaków w różnym wieku i różnej kondycji. Inaczej pierzenie wygląda u ras nieśnych, inaczej u cięższych.

http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=1660

Odpowiedz do tematu