Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 09 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w rozpoznaniu choroby
Autor Wiadomość
Ania434 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2018-07-20, 15:59   Pomoc w rozpoznaniu choroby

Witam. Ponad dwa tygodnie temu dokupiłam pięć nowych kurek do stada, liczącego w tamtym momencie 6 sztuk niosek plus kogut. Tego samego dnia jedna ze starszych kur zaczęła wyglądać na chorą, stała w jednym miejscu, miała schowaną głowę w tułów. Zauważyłam wyciek z nosa i jakby bąbelki powietrza w oku. Kura została odizolowana od pozostałych, jakis czas potem zdechła. Na początku tygodnia najstarsza z niosek zaczęła wydawać dziwne dźwięki przy oddychaniu, trochę podobne do charczenia, trochę jakby ktoś wciągał przez słomkę resztki napoju ze szklanki. Wieczorem znalazłam ją martwą, a rano zauważyłam, że jedna z młódek wydaje podobne dźwięki. Zawiozłam ją do weterynarza, który obejrzał ją niezbyt dokładnie i dał jakiś proszek do wody dla innych kur, ale najpierw powiedział, żeby odrobaczyć nioski i proszek dać dopiero gdy wypiją one wodę ze środkiem na odrobaczanie.
Dzisiaj zobaczyłam, że wyżej wspomniana młódka przymyka jedno oko, jest ono jakby spuchnięte, ale nie ma żadnego wycieku z dzioba czy oczu. Tymczasem inna młódka też przymyka jedno oko od ponad tygodnia, tyle tylko, że u niej na dolnej powiece była rana, którą przemywałam regularnie, teraz już się podgoiła, ale kurka nadal często przymyka oko i kryje się po kątach (jednak gdy wczoraj została sama na wybiegu to zachowywała się normalnie i myślę, że bardziej boi się starszych kur).
I tutaj pytania:
Sporo czytałam o mykoplazmozie, czy możliwe, że przy tej chorobie tylko jedno oko będzie spuchnięte?
Czy tamta druga kurka, ze zranionym okiem też może być już chora, choć zachowuje się normalnie, prócz tego strachu i oka właśnie?
Co byście poradzili do podania kurom, nie mam możliwości konaultacji z innym lekarzem, w moim mieście tylko w jednym miejscu zajmują się drobiem. I ogólnie co robić? Jechać z kurą raz jeszcze i pokazać, że oko podpuchło?
Z góry dziękuję i proszę o wyrozumiałość, gdyż nie jestem doswiadczonym hodowcą :)

adamoo2005 

Województwo: Podkarpackie
Wysłany: 2018-08-21, 16:24   

U mnie 3 lata temu było podobnie. Przywlokłem 4 kury z bazaru i zaczęła sie walka z chorobą. U weterynarza byłem tylko po antybiotyk bo po mojej skromnej wiedzy była to mykoplazma. Po 2 tygodniach i kilku padniętych kurkach wszystko powróciło do normy. Po antybiotyku odrobaczyłem no i zakupiłem kredę dla kur.Od kilku lat kury zdrowe i dobrze sie niosą.Podaje witaminy jesień do wiosny, pokarm maja jaki tylko wpadnie do wiadra. Robię im mieszankę ( ześrutowana kukurydza, owies, pszenica) . Mają pszenice pod dostatkiem i spory wybieg.Dostają sporo zieleniny, owoców , warzyw. No i staram sie dużo czytać o kurach by troszkę sie doszkolić bo wiedzy nigdy nie za mało . Pozdrawiam .

Odpowiedz do tematu