Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 19 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile kur na wybiegu aby pozostał on zielonym?
Autor Wiadomość
adas1731 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2017-12-08, 16:47   

betik63, jaką masz ilość drobiu i jak duży jest Twój wybieg?

betik63 

Województwo: warmińsko mazurskie
Wysłany: 2017-12-08, 19:02   

adas1731, Wybieg dla niosek nie jest duży, ma około 130m2 dla trzydziestu paru ptaków. Czubatki i jedwabiste, dwadzieścia sześć szt, mają około 3000m2 sadu i łąki.

adas1731 

Wysłany: 2017-12-08, 19:22   

betik63, i jak te 3000m2 wygląda przy 26 sztukach?

18marcinnn 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2017-12-08, 20:03   

adas1731 napisał/a:
Chciałbym z 30-40 sztuk drobiu na 1600m2.Podpowiedzcie proszę:zielononóżki,rodajlendy czy zwykłe towarówki.Liczę się z tym że wpłynie tyle sztuk na moją murawę ale żeby to nadal była jakaś tam zielonka na działce ale nie pustynia.

Myślę, że taka liczba jaką sobie zaplanowałeś będzie optymalna. Wybieg powinien pozostać zielony, wiadomo że kury wynajdą sobie pojedyncze miejsca w których będę z upodobaniem rozgrzebywać ziemię np na kąpieliska ale to tylko takie miejscowe łysinki. Rasą też się za bardzo nie przejmuj, wybierz tą która Ci najbardziej odpowiada, bo upodobania do grzebania mają podobne.

betik63 

Wysłany: 2017-12-09, 09:10   

adas1731, Wizualnie z perspektywy zieleń wygląda dobrze, darń nie jest udeptana ani zniszczona ale są i miejsca wydrapane z dziurami. Patrząc jednak jak gromada ptaszorów pomyka w sadzie sprawia taką radość, że na te drobne defekty nie zwraca się uwagi. Myślę, że teren jaki chcesz zaoferować swoim ptakom będzie długo zielony :d

adas1731 

Wysłany: 2017-12-09, 13:44   

Chciałbym żeby zawsze był zielony :) najwyżej nie będę trawy kosił często i na krótko tylko zapuszczę ją na dłuższą żeby kury miały trudniej

betik63 

Wysłany: 2017-12-09, 14:21   

Powodzenia w hodowli i trzymam kciuki za zielony dywan ;)

jerzy030349 
Specjalista

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2017-12-09, 16:03   

adas1731 napisał/a:
Chciałbym żeby zawsze był zielony

Będzie Tobie wdzięczny jak pomożesz jemu w przetrwaniu trudnego okresu zwłaszcza w okresie suszy i okresu letniego. Okres letni jest najbardziej trudny do przetrwania . Długi bardzo gorący dzień , brak wilgoci , intensywne żerowanie kur na wybiegu , czynniki te nie służą odrostom trawy.
Jest kilka sposobów od zniechęcenia kur od żerowania w zielonym proście trawy.
Można np wysypać na wybiegu worek owsa.Suchy owies jest niechętnie jedzony przez kury ze względu na zawartość w nim włókna ,rozsypany na wybiegu po kilku dniach zacznie kiełkować i kury w nim chętnie żerują aż do ostatniego skiełkowanego ziarnka. O zaletach skiełkowanego ziarna w tym momencie nie będę pisał.Czynność tą należy powtarzać w okresach uzależnionych od ilości kur na wybiegu , tak aby cały czas miały w czym żerować.
Na wybiegu pryzma zrobiona z ekologicznej zielonki jest doskonałym uzupełnieniem zielonki z wybiegu. Do tego celu można użyć wszelkiej zielonki pochodzącej z łąk pastwisk, warzywniaków .

emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2017-12-14, 13:00   

Zgadzam się z Forumowiczami powyżej. Fakt podają 10m2 na kurę albo nawet i więcej. Jednak według mnie nie u każdego to się sprawdzi. Pierwsze co zauważyłam: dużo zależy od ukorzenienia trawy. Sama obsiałam swój niewielki wybieg mieszanką na "pastwiska"- dużo trawy i do tego koniczyna. I mogę stwierdzić że już po tygodniu kury wygrzebały trawę z miejsc gdzie byłą słabo ukorzeniona. Po drugie. Zależy od gleby. Ja na slabej ziemi wysypałam żyzny torf. Już po pierwszych ulewnych jesiennych deszczach na wybiegu było błoto. Ziemia pod torfem (ubita ziemia, kamienie) nie przepuszczała wody i robiło się jezioro. W dodatku nie tylko na wybiegu ale na całym ogrodzie. Więc to nie była wina kur. Podsumowując: według mnie aby mieć zielony wybieg trzeba nie tylko zachować ilość kur na m2 ale też zastanowić się czy trawa dobrze już się ukorzeniła, bo u mnie w miejscu gdzie trawa była mocna, dobrze ukorzeniona utrzymała się wręcz do końca jesieni. Mam nadzieję że przydadzą Ci się te wiadomości ;)

zibi1789 
zibi1890

Województwo: warm-maz
Wysłany: 2018-12-16, 12:40   

Według mnie ważniejszym problemem jak ilość kur na m2 jest jakość gleby i trawy. Ja mam 60 kur na 1200m2 i w miarę zielono, ale trawy prawie nie ma tylko jakieś chaszcze. Słaba gleba, dużo kamieni. Tak jak u wszystkich wydeptane koło kurnika i pod brzozami - kury lubią latem kryć się w cieniu brzóz i "kąpać" w piasku. Tak, że na dobrej glebie może być 10 więcej kur na 100 m2, na słabej glebie to i 5 może być za dużo.

Kuna620 
Taki se hodowca

Województwo: Pomorskie
Wysłany: 2019-01-02, 16:53   

Ciężko utrzymać zielony wybieg chyba że powierzchnia jest spora a kur nie ma zbyt wiele. Dobra opcja jest dzielenie wybiegu. Na jednym kurki sobie skubia trawke a na drugim już sobie rośnie. Jest trochę zabawy ale kury będą zadowolone. Ważne jest żeby na wybiegu były też jakieś krzewy czy dzewa, jeżeli to możliwe owocowe kurki chętnie sobie skubna owoce kture już spadły.

Suri 

Województwo: śląskie
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2019-02-01, 12:27   

Wybieg możnaby także podzielić i wypuszczać kury na wyznaczone poletka rotacyjnie, żeby trawa zdążyła się zregenerować, lub w jednej części stworzyć im duży kompostownik (składować tam liście, zrębki, resztki z jedzenia. Zależy w jakim miejscu masz te pole dla kur, bo możesz nawet dać znać sąsiadom żeby składowali lub dawali Ci swoje zielone odpady), w ten sposób kury więcej czasu będą spędzać grzebiąc w odpadach, zamiast dewastować trawę w poszukiwaniu robali ;) .

Odpowiedz do tematu