Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 22 Maja 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Allele na grzebienie
Autor Wiadomość
emitt 
Michał

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2013-07-01, 08:22   

Zgadza sie, ale albo jesteśmy profesjonalistami w każdym calu albo nie. Prawda??
A jak będą sprzężone... zresztą sam Pan wie...

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2013-07-09, 01:57   

Witam Panie Michale. Specjalnie dla Pana: gen grzebienia podwójnego zostal znaleziony na chromosomie nr 2. Locus tego genu lezy w odleglosci 27 cM od locus genu ostrogi wielokrotnej.

emitt 
Michał

Wysłany: 2013-07-29, 10:41   

Czytając ten post zastanowiła mnie bardzo jedna rzecz,
mianowicie w jaki sposób dziedziczy się ilość ząbków na grzebieniu pojednawczym?

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Wysłany: 2013-07-29, 12:17   

Nie przypominam, zeby ktos opublikowal jakies szczególowe badania na ten temat.
Z obserwacji dotyczacych ilosci zabków pamietam, ze grzebienie idace "w kierunku nieba"(jak u zielononózki) maja tendencje do wiekszej ilosc zabków , niz idace wzdluz linii szyi

emitt 
Michał

Wysłany: 2013-07-30, 09:17   

tak, tylko co wyjdzie krzyżując rożne warianty grzebienie prostego?
przykładowo:
grzebień z 5 ząbkami kochina x grzebień 7 ząbkami zielononóżki =
grzebień idący "w kierunku nieba x idące wzdłuż linii szyi =
czy większa ilość dominuje nad mniejsza ilością ząbków ?? Jeśli tak to w jaki sposób?
czy w ogóle jest jakaś zależność w tym aspekcie??

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Wysłany: 2013-07-30, 13:25   

emitt napisał/a:
tak, tylko co wyjdzie krzyżując rożne warianty grzebienie prostego?
przykładowo:
grzebień z 5 ząbkami kochina x grzebień 7 ząbkami zielononóżki =
grzebień idący "w kierunku nieba x idące wzdłuż linii szyi =
czy większa ilość dominuje nad mniejsza ilością ząbków ?? Jeśli tak to w jaki sposób?
czy w ogóle jest jakaś zależność w tym aspekcie??

Nic nie dzieje sie bez przyczyny. Ale nie wszystko zostalo jeszcze zbadane, widocznie ilosc zabków nie byla az tak wazna, zeby ktos poswiecil czas i pieniadze na badanie tego.(chyba ze gdzies ktos cos napisal czego nie widzialem). Nic nie stoi na przeszkodzie , zeby Pan takie krzyzówki wykonal i nam wszystkim powiedzial, jakie sa zaleznosci miedzy wymienionymi zjawiskami. Im wiecej ludzi bierze udzial w badaniu, tym wieksze prawdopodobienstwo, ze obserwacje a zwlaszcza wnioski z tych obserwacji moga okazac sie prawdziwe. Jest to tylko kwestia wziecia byka za rogi i trzymania otwartych oczu oraz robienia zapisków i dokumentacji fotograficznej.

Moze Pan oglosic tez akcje "Liczmy zabki", moze sie ktos przylaczy?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez wieslawl59 2013-07-30, 13:35, w całości zmieniany 3 razy  

tonsil 
Adam

Województwo: Łódzkie
Wysłany: 2013-08-11, 20:00   

Czy kierunek skrzywienia grzebienia jest dziedziczony? Kura A ma skrzywiony na prawo, kura B na lewo, a kogut ma grzebień prosty czy kurczaki z skrzywionym grzebykiem na prawo mogą być tylko po kurze A?

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2013-08-14, 09:38   

To jest kwestia ganetyczna. Gdyby było to przypadkowe, to mniej wiecej połowa miałaby grzebień opadający na prawą stronę, a połowa na lewą. Jednak więcej kur ma grzebień opadający na prawą stronę. Nie jest to jednak zapewne proste jednogenowe dziedziczenie, zwłaszcza dominujace. Gdyby tak było, to byłoby to opisane, a nic takiego nie znalazłam.

Pozdrawiam,
Joanna

lolek9898 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2013-08-14, 19:09   
   Nr Tel.: 786963108

Napewno kurczęta bedą miały grzebień na prawą strone, ponieważ tak jak pisze Joanna, większość kur z dużym grzebieniem pojedynczym ma pochylone na prawą strone.

darekiwan 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2014-01-01, 15:28   Dziedziczenie wielkości grzebienia u kur

Witam wszystkich!
Interesuje mnie genetyka drobiu. Mam pytanie: Jak dziedziczy się wielkość grzebienia u kur. Bardzo proszę o informacje.

darekiwan 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2014-01-01, 17:03   

Chciałbym doprecyzować moje pytanie, chodziło mi o grzebień pojedynczy i o informację, który gen jest dominujący; małego, czy dużego grzebienia? Czy to jest sprzężone z płcią? Z góry dziękuję.

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Wysłany: 2014-01-05, 13:10   

darekiwan napisał/a:
Chciałbym doprecyzować moje pytanie, chodziło mi o grzebień pojedynczy i o informację, który gen jest dominujący; małego, czy dużego grzebienia? Czy to jest sprzężone z płcią? Z góry dziękuję.

Nie pamietam aby byly prowadzone jakies konkretne badania w tym kierunku. Biorac pod uwage wiele rozmiarów grzebienia pojedynczego, genów wplywajacych na wielkosc jest na pewno wiecej niz 1 para. Poza tym , na rozmiar moga miec wplyw nie tylko geny ale i warunki chowania. Ja kupilem kiedys kilka "zuzytych" bialych leghornów z chowu klatkowego w budynku zamknietym. Mialy duze grzebienie . Po przepierzeniu u mnie ich grzebienie skurczyly sie znacznie.

Kiedys sprzedalem kilka mlodych kur jednemu, co trzymal je w klatkach w cieplej i ciemnej oborze razem z krowami. Jego kury mialy znacznie wieksze grzebienie niz ich siostry u mnie.

Ci co chca miec duze grzebienie i im nie wychodzi, pisza ze maly rozmiar jest dominujacy. Ci co chca miec maly, pisza odwrotnie. Tak ze jest to temat otwarty do indywidualnych badan.
Ostatnio zmieniony przez wieslawl59 2014-01-05, 13:20, w całości zmieniany 2 razy  

Goniec 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2019-02-16, 18:41   

Witam, odgrzebię trochę temat aby nie zakładać nowego.
Czy ktoś spotkał się z takim grzebieniem? Zastanawiam się nad kupnem tego koguta ze względu na grzebień. Chciałbym wprowadzić ten typ do swojego stada. Czy jest to grzebień różyczkowy czy jakaś inna kombinacja np. dwóch typów? Boję się, że może być trudno odziedziczalny i nie wiem czy w ogóle powtarzalny.

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Wysłany: 2019-02-19, 20:04   

U mnie bardzo podobny grzebien pojawil sie u krzyzówki czubatki dworskiej o grzebieniu rózyczkowym z leghornem o grzebieniu pojedynczym. Córka tej kury powrócila do normalnego rózyczkowego. Tak ze moze byc mowa o jakims dotychczas nieopisanym genie modyfikujacym grzebien rózyczkowy

Odpowiedz do tematu