Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 13 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczepienia
Autor Wiadomość
lolek1 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2019-02-05, 19:23   Szczepienia

Witam wszystkich ;) ,
Chciałem kupić pisklęta kurek nieśnych jednodniowych oraz kogutki tak ok. 70 sztuk. Mam takie pytanie czy orientujecie się jakie i w jakim wieku trzeba podać im szczepienia. Przez ostatnie lata zawsze kupowałem odchowane kurczęta z pewnej spółdzielni i kurki bardzo dobrze się chowały nigdy nie chorowały, spółdzielnia zawsze gwarantowała że kurki miały wszystkie szczepienia i ogólnie że będą się dobrze chować ;) i tak było, niestety od dwóch lat zaprzestali odchowu kurcząt. Gdy kupiłem na targu dwa lata temu i w zeszłym roku kurki 14 tygodniowe od handlarzy, również gwarantowali mi że kurki będą się dobrze chowały, że miały wszystkie szczepienia. Niestety tak nie jest od dwóch lat cały czas jakieś problemy co jakiś czas kurka padnie albo ogólnie są jakieś w złej kondycji, gdy rozmawiałem z weterynarzem to powiedział że to brak szczepień powoduje u nich te choroby.
Dlatego chciałem w tym roku spróbować odchować takie pisklęta tylko nie wiem jakie szczepionki im trzeba podać i kiedy. Ktoś z Państwa może zajmuje się takim odchowem i chciałby podzielić się informacjami kiedy co i jak ?
Pozdrawim ;)

emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2019-02-09, 21:05   

Witaj
Nie wiem czy orientowałeś się już w temacie ale nie da się zaszczepić małej liczby kur. Przynajmniej tak to było w moim przypadku. Dowiedziałam się tylko tyle że najmniejsza możliwa ilość danej szczepionki to 1000 dawek (!). Więc jeśli ktoś hoduje kury na własne potrzeby nie da rady wykorzystać tej szczepionki bo trzeba ją zużyć "na raz". Co innego wylęgarnie które na raz klują bardzo dużo piskląt.
Co do samej umieralności kurcząt wg mnie to nie tylko wina braku szczepień. Chyba że nioski, inaczej jak ozdobne, bez szczepionki nie przeżyją. Ale tego nie wiem ;) . Bo praktyczna większość kur ozdobnych żyje bez szczepień i ma się dobrze.
Proponuję więc poszukać dobrej wylęgarni i tam zakupić pisklęta :)
Pozdrawiam.

jankow3000 

Wysłany: 2019-02-10, 17:51   

Witam wszystkich bardzo serdecznie. To jest mój pierwszy wpis na tym forum, które przestudiowałem w interesującym mnie zakresie (dużo cennej wiedzy tu nabyłem).
Mam prośbę do innych hodowców obecnych na forum aby wypowiedzieli się w temacie
Cytat:
większość kur ozdobnych żyje bez szczepień i ma się dobrze
. Jak to u nich wygląda. Szczepią, czy nie szczepią ? Jeżeli szczepią to w jaki sposób rozwiązują problem kupna szczepionek. Podobno różne szczepy wirusa powodującego MD są szeroko rozpowszechnione w środowisku i kury łatwo mogą się zarazić. Czy mieliście w swoich stadach IB lub ILT ?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez jankow3000 2019-02-10, 18:10, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2019-02-10, 18:51   
   Nr Tel.: 601 654 364

Zapewne niejeden hodowca miał i chorobę Mareka i zakaźne zapalenie krtani i tchawicy (ILT) i mykoplazmozę. Niestety znacznie częściej ma tylko podejrzenia, a nie zdiagnozowaną chorobę. Jest to związane z wieloma problemami: brak specjalisty - lek.wet. znającego się lepiej na chorobach drobiu, brak dostępu do laboratorium itd. Najczęściej jest tak, że ptaki chorują, padają, są leczone lub nie, właściwie (odpowiednie leki, dawkowanie) lub nie. I kończy to się różnie: ograniczenie stada, utrata wartościowych czy wręcz najlepszych ptaków, zmiana profilu hodowli.
Hodowcy radzą sobie różnie: nie szczepią, kupują duże opakowania, wchodzą w kontakt z kurnikami towarowymi i szczepią "przy okazji", starając się utrafić ze swoimi wylęgami, wreszcie: lęgną większe liczby kurcząt z inkubatorów, żeby maluchy były w jednym wieku do szczepień itd.
Warto zgłębić ten temat, szczególnie mając większą hodowlę, hodowlę nastawioną na większą liczbę młodzieży, bardziej wartościowe ptaki, stado stale uzupełniane lub prowadząc wymianę ptaków, w końcu mając na uwadze sezon wystawowy. Oczywiście trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami i zabiegami.

emiemi8 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2019-02-10, 19:56   

Tak, ja w swoim stadzie miałam i mykoplazmozę i paramyksowirozę. Dlatego też swego czasu chciałam uzyskać trochę informacji o szczepieniach dla kur. Niestety mając tylko kilka kurek jako hobby, nie mając olbrzymiego stada uzyskałam odpowiedź że tak małej liczby zaszczepić się nie da. Oczywiście kurki kupiłam jako dorosłe ale podejrzewam że jeśli cała procedura szczepienia była by prostsza to większość hodowców by szczepiło. Bo tych chorób dało by się uniknąć a ból po stracie ogromny.
Czy wie ktoś jak wygląda sytuacja w innych krajach?
Pozdrawiam

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2019-02-10, 20:57   
   Nr Tel.: 601 654 364

emiemi8 napisał/a:
Czy wie ktoś jak wygląda sytuacja w innych krajach?

Spójrzmy, jak to wygląda w krajach członkowskich EE (Europejskiej Federacji Hodowców Drobiu, Gołębi, Ptaków Ozdobnych, Królików i Kawii):
http://www.entente-ee.com...th-and-welfare/
http://www.entente-ee.com...EE-Laendern.pdf
Szczepienia jako element zachowania dobrostanu zwierząt.
W ramach wykazu widać, jak jest różnie w różnych krajach.

W Polsce dokonuje się szczepień w ramach hodowli królików, głównie zarodowych (pomór królików - wirusowa krwotoczna choroba królików (RHD), hodowli gołębi - głównie pocztowych, ale i ozdobnych (paramyksowiroza) oraz towarowego chowu i hodowli drobiu - głównie stada zarodowe, nioski, broilery - kury, indyki (rzekomy pomór drobiu ND).

Jeżeli nie są to choroby zwalczane z urzędu, to te podlegające obowiązkowi rejestracji. Obowiązek przeprowadzania szczepień dotyczy bezwzględnie chowu i hodowli przemysłowej. Niestety czasem ptaki z wylęgarni są sprzedawane (na targowiskach lub obwoźnie) z wątpliwymi świadectwami szczepień - brak poświadczenia lekarza wet.

jankow3000 

Wysłany: 2019-03-08, 13:10   

Dziękuję za odpowiedź. Fajnie, że ktoś na forum czuwa na stanowisku i odpowiada nowym :)

mr_oli 

Województwo: Śląsk
Wysłany: 2019-03-27, 22:15   

Gdzie w takim razie należy się zaopatrywać w pojedyncze szczepione kurki do hobbistycznej hodowli?
Czy należy wychodzić z założenia, że odchowalnie czy wylęgarnie, które mają mniej niż 1000 kur nie szczepią swoje drobiu?
Ostatnio zmieniony przez mr_oli 2019-03-27, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu