Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 15 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kura zagrodowa (chłopska)
Autor Wiadomość
Krzysiek 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2019-03-21, 22:47   

Goniec, Sebastian 17, bardzo trafnie ujęliście sedno sprawy.

BARciak 

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2019-03-30, 18:57   

A jak z kwoczeniem u kur zagrodowych? Słyszałem, że te kury nie kwoczą wcale. Od innych słyszałem, że czasem się zdarza i są filmiki na YouTube. To jak w końcu? :)
Ostatnio zmieniony przez BARciak 2019-03-30, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  

Sebastian 17 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2019-03-30, 21:16   

BARciak, to źle słyszałeś to typowa kura użytkowa więc u niej kwokanie jest bardzo częste

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-03-30, 22:39   

W kwesti wyjasnienia.
Kury zagrodowej (chłopskiej) nigdy nie było, bo nikt nie podjął się planowej hodowli tej (przyszłej rasy), nie wyselekcjonował z tych tysięcy a może nawet milionów miksów, jakie latają po polskich podwórkach jednego określonego typu i go nie zarejestrował.

Nie można ukraść czegoś czego nie ma.

Tak jak nie było jeszcze dziesięc lat temu czubatki dworskiej i karzełka polskiego. Nie było ich a są. bo znalazło się kilka osób, które zamiast smędzić po kątach, bić pianę, wiecznie dyskutować (czy ta kura ma być taka, śmiaka czy owaka) zakasały rękawy i wzięły się do roboty.
Tyle i aż tyle.
Dlatego, Przemek, nie oglada się na tych recenzentów, którzy cię będą dopadać z tyłu, z boku, z zza węgła, tylko określ w głowie to co chcesz robić, przelej tę swoją wizję na papier (nazywa się to wzorzec), i... selekcjonuj, selekcjonuj, selekcjonuj... aż uda Ci się uzyskać powtarzalność.
A ta chmara recenzentów niech nadal gada, gada, gada...

Appenzeller 
Maciej M.

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2019-03-30, 22:40   
   Nr Tel.: 570-096-813

BARciak, jeżeli by nie kwoczyły to jak by przetrwały?

BARciak 

Wysłany: 2019-03-30, 23:03   

Sebastian 17 napisał/a:
BARciak, to źle słyszałeś to typowa kura użytkowa więc u niej kwokanie jest bardzo częste

Czyli ktoś walnął głupotę. Nigdy nie miałem kur w typie zagrodowym i nie zauważyłem żeby ktoś w mojej okolicy takowe trzymał.

Appenzeller napisał/a:
BARciak, jeżeli by nie kwoczyły to jak by przetrwały?

A jak rozmnażany jest leghorn czy inne pozbawione instynktu kwoczenia? Kwoka innej rasy, lub coraz częściej inkubator. Leghorn podany tylko jako przykład kury pozbawionej instynktu więc proszę się nie czepiać.
Ostatnio zmieniony przez BARciak 2019-03-30, 23:04, w całości zmieniany 1 raz  

Appenzeller 
Maciej M.

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2019-03-31, 11:43   
   Nr Tel.: 570-096-813

BARciak, gospodynie nie miały inkubatorów ani nasiadek. Kury rozmnażały się naturalnie, często w ukryciu. I większość zagrodówek do dziś ukazuje instynkt kwoczenia.

BARciak 

Wysłany: 2019-03-31, 11:50   

Appenzeller, już wiem, że mają. Widziałem filmiki na YT :) W realu w swojej okolicy nie spotkałem tych kur. Widocznie moje 21 lat to za mało żeby takowe pamiętać ;)

Dlaczego nie miały by mieć nasiadek? Dawniej nie tylko zagrodowe kury trzymano.
Ostatnio zmieniony przez BARciak 2019-03-31, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-04-01, 14:48   

Cytat:
Nie można ukraść czegoś czego nie ma.

Za to można czyjąś pracę hodowlana zaprezentować na wystawie jako swoją.

Jeszcze raz zapytam bo do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi.. jaki problem macie z tym by wpaść na pomysł od początku do końca swojej własnej rasy?
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2019-04-01, 14:57, w całości zmieniany 4 razy  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2019-04-01, 15:23   
   Nr Tel.: 601 654 364

albertoo napisał/a:
Jeszcze raz zapytam bo do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi.. jaki problem macie z tym by wpaść na pomysł od początku do końca swojej własnej rasy?

Jeszcze raz napiszę: nie można rościć praw do niezarejestrowanej tak ogólnej nazwy jak zagrodowa, polna, polska czy czubata. Natomiast o pokroju też nie ma co rozprawiać, bo ten opisany - tym bardziej dokładnie - nie był. I nie jest to kwestia "wpadania na pomysł od początku do końca swojej własnej rasy", bo nie ma mowy o rasie, ale o kurach w typie. Nie chodzi też o tworzenie czegoś nowego, ale o utrwalenie przynajmniej fragmentu populacji, która już jest. I nie kłóci się to w żaden sposób z utrzymywaniem różnorodnych wariantów zagrodówki w terenie. Tak, jak to jest do tej pory. Koniec na tym.

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-04-02, 14:08   

Jak to? Przecież tych kur nie ma?! Nie istnieją przeciez?! Więc co tu utrwalać. A pisanie ze nie można sobie rościć praw do bazy niezarejestrowanej jest owszem zgodne z prawem ale to zachowanie chamskie i prostackie tak jak wystawianie na wystawie ptaków których się samemu nie wyhodowała ale to już jest widać normą w tym półświatku.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2019-04-02, 16:50   
   Nr Tel.: 601 654 364

albertoo, to w końcu chodzi Ci o ptaki, rasę, nazwę czy ludzi?
O wystawianie ptaków niewyhodowanych przez siebie? To chyba nie dotyczy zagrodówki?

Ciekawa jest Twoja zajadłość, skrzywdził Cię ktoś?
To się zdarza... w naszym półświatku, że ktoś czuje się skrzywdzony.
Powiedz, przyjadę i dołożę mu ;)

przemo-196 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2019-04-02, 18:53   
   Nr Tel.: 605-884-444

Mam pierwsze kurczęta, już zaszczepione ;) 81 sztuk. Część to zagrodówki, ale po ostatnich dopingach :) stwierdziłem ze zmieniam koncepcje i już próbuje wyciągnąć dwa kolory, może 3. Pewne skończy się na jednym, ale od czegoś trzeba zacząć. 05.04.2019 klują się następne.
Na zdjęciach te kurczęta z przewagą złotego puchu to zagrodówki.
Juz nie wiem w którym temacie pisać:D

przemo-196 

Wysłany: 2019-04-20, 16:08   

No i już coś widać, tylko niech nikt nie mówi, że to jest ustabilizowane, bo chyba nie wie co to słowo znaczy! Ja tu widzę minimum 5 lat roboty. Kurczaki na zdjęciach z tego lęgu są po jednym kogucie i 5 kurach (2 z jednego koloru, 2 z drugiego koloru i 1 innego koloru). Wydawałoby się, że można się spodziewać jakiejś minimalnej powtarzalności. Nic z tego. Na razie mam kolorowe „wszystko”, to znaczy różne kolory skoków, ogonki jedne mają dłuższe, inne krótsze, budowa ciała to też od małych do dużych, a kolor upierzenia wszelaki. Mam już 3 lęgi zawodówek jedna kwoka siedzi zobaczymy co wysiedzi . Ile to karmy zje, to aż się boję pomyśleć i gdzie ja to pomieszczę? Muszę szybko jakieś kolory wybrać. Nie wspomnę, że mam jeszcze kurczaki zielononóżki karzełka polskiego i podkarpackie.
Tu link do filmu z https://www.youtube.com/watch?v=2y9xRK3z0Ts zobaczcie sami ;)

przemo-196 

Wysłany: 2019-04-22, 11:56   

Czwarty lęg zagrodówek i w końcu jakieś światełko w tunelu, bo już zniechęcenie przychodziło. 3 poprzednie lęgi = kolorowe kurki każda inna. Teraz trochę podszedłem inaczej do sprawy i są rezultaty.
Oczywiście różnią się między sobą, ale jak na ten etap prac to jestem zadowolony. Skąd te łapcie? ale to tylko pokazuje jakie to mixy są.

Odpowiedz do tematu