Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 15 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tomek83
2011-08-10, 00:04
Czubatka staropolska
Autor Wiadomość
heska 
akagera.pl

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 18 razy
Wysłany: 2019-02-15, 17:13   
   Nr Tel.: 508-298-307

Sebastian, tak, ale teraz trwają lęgi, także później.

Staszku, dokumentuję każdy lęg, takie zboczenie zawodowe. Każdy kurczak ma foto od dnia klucia przez kolejne tygodnie aż do dorosłości.

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-02-15, 19:24   

Magdziu, nie słuchaj róźnych głupot zarówno na swój jak i na mój temat.
Ja naprawdę się cieszę z Twojej pracy.
Tym bardziej, że ta całą czubatkę staropolską sam maczałem swoje wredne paluchy.
Czasami jest tak, że zostajemy wplatani w coś na co nie mamy wpływu.

Denerwowała mnie nie sama czubatka staropolska, co takt ciągłego gadania o niej, bo w gruncie rzeczy w hodowli liczą się fakty dokonane, a mówiąc wprost - skuteczność.

Szkoda, że nie udało nam się pogadać w Kielcach, ale widziałem jak otoczona byłaś wianuszkiem adoratorów, więc nie chciałem się narzucać.

Fakt, że selekcję prowadzisz nie w kierunku lury lekkiej lecz - nazwijmy to - mocniejszej budowy jest bardzo dobre.

Sam miałem ten problem przy czubatce dworskiej. Selekcję prowadzę w kierunku kury średnio-ciężkiej - u koguta tak circa 3.000 - 3.500 gram. No i obecnie odpuszczam sobie "wygląd". Nakładam do inkubatora jajka o masie co najmniej 55 gram.

My za bardzo podmniecamy się wzorcem, choć on też jest ważny.

Kluczem do sukcesu będą parametry użytkowe..

heska 
akagera.pl

Wysłany: 2019-02-16, 13:15   

Staszku, taki los już mój, że obok zawsze gwardia najlepszych ludzi, którzy dbają o moje dobre samopoczucie ;)
BTW sporo osób trzymało dystans, ale moi przyjaciele nie gryzą.

Odnoście Cs. Jak wiadomo od zawsze, jestem radykałem, konserwą, zwał jak zwał, i daleko mi do mieszania ras, już pominę te nieszczęsne towarowe, które nie mają dla mnie żadnego znaczenia w hodowli, nie mieszam też z żadnymi ustabilizowanymi, bo jak wszyscy wiemy, potem wychodzi z tego kupa, a ja naprawdę mam jeszcze co selekcjonować w samych Cs a co dopiero selekcja przy mieszaniu. Życia by nie starczyło na wyczyszczenie nieprawidłowości. Obecnie idę w barwę ekhm "wielobarwną" czyli pstrokatą. Powtarzalność rysunku idzie, powoli ale idzie.
Czy słucham plotek? Nie, zwykle wyrabiam sobie zdanie na temat osób tylko, jeśli w jakiś sposób jest mi to do czegoś potrzebne.

heska 
akagera.pl

Wysłany: 2019-02-16, 13:33   

I tak jeszcze na marginesie. Ostatnio widzę dziwną tendencję, że poszukiwane są kury "idealne", są telefony o kropki, idealne Czuby. Żenada do kwadratu. Jeśli ktoś nie pamięta, to zaczynałam od rodzeństwa, gdzie kura była świetna anatomicznie ale miała opierzone skoki a jej brat był paskudnie rudy z niebieskim ogonem na cielistych skokach. Niosący gen zielonych jaj.
Polecam pobawić się w barwach zaczynając tak jak ja, od zera, a nie kupując gotowce. Bo te wg wielu gotowce, to nadal półprodukty do dalszej pracy, gdzie brak wiedzy co z czym połączyć nie da większych efektów.

Już raz była taka historia, gdzie jedna pani kupiła ode mnie kurczaki, do hodowli zostawiła jednego koguta, idealnego pod każdym względem. Jednak nabyła kury nijak w barwie i anatomii od kogoś innego. Prosiłam o sprzedaż koguta, wypożyczenie, zamianę. Nie, pani myślała, że zbije majątek na jajach i że sama mając takiego koguta, zrobi sobie linie. Wyjaśnilam jej, że kogut ten będzie pasował (do poniesienia barwy) tylko z moimi kurami w mocnym inbreedzie, u niej NIE DA NIC wartościowego. Obiecanki cacanki, koguta jednak nie otrzymałam a ona przez kolejny rok nie otrzymała nic, co by jakkolwiek pasowało do wzorca. Pomijając genetykę, czasem trzeba mieć intuicję i odrobinę farta.
Śmieszą mnie dywagacje na temat moich Cs, że są zbyt tłuste jak towarowe. To świetnie! To poniekąd są towarowe. Niosą niemal cały rok, mają odpowiednią masę mięsną i przyciągają oko, w dodatku kwoczą. Wielkość jaja nam nieco wzrosła. Ostatnio średnia to 70 gr.

Co do wzorca. Hm moje zboczenie zawodowe trzyma mnie w ryzach i anatomia ponad wszystko ma być idealna.

BARciak 

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2019-05-25, 14:27   

A co wy na takie kurki? Przepraszam za jakość zdjęcia ale kurki są u mnie od niedawna i jeszcze się boją więc ciężko było fotkę zrobić. Mam je od jednego z kolegów z naszego forum.

BARciak 

Wysłany: 2019-06-30, 13:44   

Kurki z powyższego zdjęcia mają dużo domieszek innych ras ale myślę, że coś z ich potomków się wyciągnie choćbym miał zostawiać tylko po 1 czy 2 kurki z każdego lęgu. Szczerze mówiąc kupiłem je z myślą o kwokach ale "pobawić" się można w hodowlę. Mam zamiar dokupić jeszcze coś bardziej ustabilizowanego. Wyjdzie w praniu jak to niektórzy mówią.

BARciak 

Wysłany: 2019-09-23, 22:44   

Sezon powoli dobiega końca. Jak tak w hodowli czubatek staropolskich? :) Temat troszkę ucichł...

Jestem tu na forum kilka miesięcy i tak patrząc na pojawiające się posty widzę, że w tematach gołębiarskich posty pojawiają się praktycznie codziennie, a w tematach o kurach cisza przez niekiedy ponad pół roku. Nikt nie ma nic do pokazania ani do napisania? Starsze projekty sprzed kilku lat(2-4) dotyczące polskich ras umarły? To takie luźne przemyślenia, które nie mają na celu nikogo obrazić, a wręcz przeciwnie - ruszenie dyskusji w niektórych ważnych tematach :)

Odpowiedz do tematu