Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 15 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje wizje w temacie ryś polski.
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-09-26, 13:00   
   Nr Tel.: 660803277

Jestem jak najbardziej za tym, by prawdziwy ryś polski odzyskał należne mu miejsce i historyczną nazwę, czyli - by przestał być nazywany rysiem staropolskim. To tego właśnie rysia opisywał Stoch, a przed nim m.in. Trybulski i Terlecki. Nigdy nie pisali o żadnym "olbrzymim rysiu polskim", bo ten nigdy nie istniał. Petrerfi natomiast na temat rysia napisał dwa czy trzy ogólnikowe zdania, cały opis pozostawiając prawdziwemu znawcy, czyli J. Stochowi. Niestety, aby przywrócić rysiowi polskiemu należne mu miejsce i nazwę, trzeba przekonać silne związkowe lobby hodowców rysia NIEMIECKIEGO, którzy upierają się, by to właśnie ten wytwór niemieckiej hodowli , wbrew logice i rozsądkowi, ale w ich własnym interesie, zapewne także materialnym, nazywał się rysiem polskim.

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2019-09-26, 14:41   

Ja jeszcze dodam że przed rokiem 30-tym ubiegłego stulecia w Warszawie przy CKHD pod przewodnictwem M.Trybulskiego dość intensywnie pracowano nad wzorcem rysia polskiego.Przed tym wydarzeniem w Polskim Drobiu opublikowano kilka artykułów na ten temat. Jeden z nich pozwolę sobie wkleić bo dość dobrze mówi o modelu (pokroju) rysia różnych wypaczeniach tudzież zniekształceniach wynikających z pogoni za wielkoscią oraz o sposobie pomiarów obwodu piersi.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

zbigniewha 

Województwo: opolskie
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-09-26, 15:11   

kgrzelinski napisał/a:
Jestem jak najbardziej za tym, by prawdziwy ryś polski odzyskał należne mu miejsce i historyczną nazwę, czyli - by przestał być nazywany rysiem staropolskim. To tego właśnie rysia opisywał Stoch, a przed nim m.in. Trybulski i Terlecki. Nigdy nie pisali o żadnym "olbrzymim rysiu polskim", bo ten nigdy nie istniał. Petrerfi natomiast na temat rysia napisał dwa czy trzy ogólnikowe zdania, cały opis pozostawiając prawdziwemu znawcy, czyli J. Stochowi. Niestety, aby przywrócić rysiowi polskiemu należne mu miejsce i nazwę, trzeba przekonać silne związkowe lobby hodowców rysia NIEMIECKIEGO, którzy upierają się, by to właśnie ten wytwór niemieckiej hodowli , wbrew logice i rozsądkowi, ale w ich własnym interesie, zapewne także materialnym, nazywał się rysiem polskim.
O rysiu polskim nie potrzeba pisać, że to duży gołąb, o tym świadczą jego rozmiary, właśnie w oparciu o Stocha. Tylko i wyłącznie obmiary rysia polskiego świadczą o jego wielkości a nie jego kolor, czy postawa. Obmiary nie kłamią i właśnie z tych obmiarów jasno wynika, co potwierdzał również Stoch, że taki ryś musi mieć 800 g. i więcej, bo jego jeden młody może ważyć nawet 700 g. Twój błąd rozumowania tkwi w tym, że polscy hodowcy nie chcą hodować rysi małych, czemu się wcale nie dziwię. Tych przeciwników, jak ich nazwałeś, można jest oceną sędziowską sprowadzić na dobrą drogę, czyli zmusić do poprawienia pokroju rysia polskiego.....z zachowaniem jego ciężaru 800 g i więcej....gdy to zrozumiesz, będziesz cacany. :) Właśnie dlatego zaproponowałem wzorzec dużego rysia polskiego. Tam jest wszystko jak na dłoni.....:)

zbigniewha 

Województwo: opolskie
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-09-26, 15:27   

merx napisał/a:
Ja jeszcze dodam że przed rokiem 30-tym ubiegłego stulecia w Warszawie przy CKHD pod przewodnictwem M.Trybulskiego dość intensywnie pracowano nad wzorcem rysia polskiego.Przed tym wydarzeniem w Polskim Drobiu opublikowano kilka artykułów na ten temat. Jeden z nich pozwolę sobie wkleić bo dość dobrze mówi o modelu (pokroju) rysia różnych wypaczeniach tudzież zniekształceniach wynikających z pogoni za wielkoscią oraz o sposobie pomiarów obwodu piersi.
Widzisz merx, czytając jakis tekst trzeba go w sposób logiczny rozumieć całościowo a nie pojedynczymi zdaniami. :)
Z tych Twoich wklejek jasno wynika, że ryś polski musi, powtarzam raz jeszcze musi być gołębiem, masywnym krępym, w żadnym wypadku smukłym(lotnym). Obwód tułowia mierzony przez skrzydła, ma swoje minimum, tj. 30 cm, ale nie podany jest jego maksymalny obmiar, który może grubo przekraczać 33 cm, czyli podobnie jak z wagą, minimalna nie może być niższa niż 500 g, ale maksymalna może być 800 g. i więcej....skoro tak, to pomyśl aby przez chwilkę i zadaj sobie logiczne pytanie. Jakie rysie polskie będą Bardziej preferowane? Czy te z przedziału wagowego 500 g. i obwodzie tułowia 30 cm, czy takie gdzie obwód tułowia może grubo przekraczać 33 cm a waga takich rysi będzie w przedziale 800 g. i więcej.....gdy sobie na te pytania odpowiesz, to być może zrozumiesz o co chodzi w hodowli gołębi, które są dużymi gołębiami.:) Kwestia pokroju jest w mojej argumentacji sprawą bardzo istotną ale akurat tutaj nie o to mi chodziło
Dlatego bardzo dobrze, że powstała rasa mniejszego rysia staropolskiego....ja preferuję rysia polskiego o wadze 800 g. i więcej i obwodzie tułowia( nie piersi) grubo ponad 33 cm. Ryś mający obwód tułowia 30 cm, nigdy nie będzie ważył nawet 650 g. Standarty mają taki obwód i ważą maksymalnie 500 - 650 g.....
Nie zapominaj również o rzeczy chyba najbardziej istotnej a mianowicie o tzw postępie hodowlanym.....z zachowaniem cech pokrojowych, czego jestem gorącym zwolennikiem.
Mondainowskie rysie to nie mój świat i ja pierwszy w 1994 r. zwróciłem uwagę jednemu Niemcowi, że oszpecił rysia polskiego.:)
Ostatnio zmieniony przez zbigniewha 2019-09-26, 15:36, w całości zmieniany 3 razy  

Odpowiedz do tematu