Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 22 Lutego 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje wizje w temacie ryś polski.
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-09-26, 12:00   
   Nr Tel.: 660803277

Jestem jak najbardziej za tym, by prawdziwy ryś polski odzyskał należne mu miejsce i historyczną nazwę, czyli - by przestał być nazywany rysiem staropolskim. To tego właśnie rysia opisywał Stoch, a przed nim m.in. Trybulski i Terlecki. Nigdy nie pisali o żadnym "olbrzymim rysiu polskim", bo ten nigdy nie istniał. Petrerfi natomiast na temat rysia napisał dwa czy trzy ogólnikowe zdania, cały opis pozostawiając prawdziwemu znawcy, czyli J. Stochowi. Niestety, aby przywrócić rysiowi polskiemu należne mu miejsce i nazwę, trzeba przekonać silne związkowe lobby hodowców rysia NIEMIECKIEGO, którzy upierają się, by to właśnie ten wytwór niemieckiej hodowli , wbrew logice i rozsądkowi, ale w ich własnym interesie, zapewne także materialnym, nazywał się rysiem polskim.

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2019-09-26, 13:41   

Ja jeszcze dodam że przed rokiem 30-tym ubiegłego stulecia w Warszawie przy CKHD pod przewodnictwem M.Trybulskiego dość intensywnie pracowano nad wzorcem rysia polskiego.Przed tym wydarzeniem w Polskim Drobiu opublikowano kilka artykułów na ten temat. Jeden z nich pozwolę sobie wkleić bo dość dobrze mówi o modelu (pokroju) rysia różnych wypaczeniach tudzież zniekształceniach wynikających z pogoni za wielkoscią oraz o sposobie pomiarów obwodu piersi.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

zbigniewha 

Województwo: opolskie
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-09-26, 14:11   

kgrzelinski napisał/a:
Jestem jak najbardziej za tym, by prawdziwy ryś polski odzyskał należne mu miejsce i historyczną nazwę, czyli - by przestał być nazywany rysiem staropolskim. To tego właśnie rysia opisywał Stoch, a przed nim m.in. Trybulski i Terlecki. Nigdy nie pisali o żadnym "olbrzymim rysiu polskim", bo ten nigdy nie istniał. Petrerfi natomiast na temat rysia napisał dwa czy trzy ogólnikowe zdania, cały opis pozostawiając prawdziwemu znawcy, czyli J. Stochowi. Niestety, aby przywrócić rysiowi polskiemu należne mu miejsce i nazwę, trzeba przekonać silne związkowe lobby hodowców rysia NIEMIECKIEGO, którzy upierają się, by to właśnie ten wytwór niemieckiej hodowli , wbrew logice i rozsądkowi, ale w ich własnym interesie, zapewne także materialnym, nazywał się rysiem polskim.
O rysiu polskim nie potrzeba pisać, że to duży gołąb, o tym świadczą jego rozmiary, właśnie w oparciu o Stocha. Tylko i wyłącznie obmiary rysia polskiego świadczą o jego wielkości a nie jego kolor, czy postawa. Obmiary nie kłamią i właśnie z tych obmiarów jasno wynika, co potwierdzał również Stoch, że taki ryś musi mieć 800 g. i więcej, bo jego jeden młody może ważyć nawet 700 g. Twój błąd rozumowania tkwi w tym, że polscy hodowcy nie chcą hodować rysi małych, czemu się wcale nie dziwię. Tych przeciwników, jak ich nazwałeś, można jest oceną sędziowską sprowadzić na dobrą drogę, czyli zmusić do poprawienia pokroju rysia polskiego.....z zachowaniem jego ciężaru 800 g i więcej....gdy to zrozumiesz, będziesz cacany. :) Właśnie dlatego zaproponowałem wzorzec dużego rysia polskiego. Tam jest wszystko jak na dłoni.....:)

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-09-26, 14:27   

merx napisał/a:
Ja jeszcze dodam że przed rokiem 30-tym ubiegłego stulecia w Warszawie przy CKHD pod przewodnictwem M.Trybulskiego dość intensywnie pracowano nad wzorcem rysia polskiego.Przed tym wydarzeniem w Polskim Drobiu opublikowano kilka artykułów na ten temat. Jeden z nich pozwolę sobie wkleić bo dość dobrze mówi o modelu (pokroju) rysia różnych wypaczeniach tudzież zniekształceniach wynikających z pogoni za wielkoscią oraz o sposobie pomiarów obwodu piersi.
Widzisz merx, czytając jakis tekst trzeba go w sposób logiczny rozumieć całościowo a nie pojedynczymi zdaniami. :)
Z tych Twoich wklejek jasno wynika, że ryś polski musi, powtarzam raz jeszcze musi być gołębiem, masywnym krępym, w żadnym wypadku smukłym(lotnym). Obwód tułowia mierzony przez skrzydła, ma swoje minimum, tj. 30 cm, ale nie podany jest jego maksymalny obmiar, który może grubo przekraczać 33 cm, czyli podobnie jak z wagą, minimalna nie może być niższa niż 500 g, ale maksymalna może być 800 g. i więcej....skoro tak, to pomyśl aby przez chwilkę i zadaj sobie logiczne pytanie. Jakie rysie polskie będą Bardziej preferowane? Czy te z przedziału wagowego 500 g. i obwodzie tułowia 30 cm, czy takie gdzie obwód tułowia może grubo przekraczać 33 cm a waga takich rysi będzie w przedziale 800 g. i więcej.....gdy sobie na te pytania odpowiesz, to być może zrozumiesz o co chodzi w hodowli gołębi, które są dużymi gołębiami.:) Kwestia pokroju jest w mojej argumentacji sprawą bardzo istotną ale akurat tutaj nie o to mi chodziło
Dlatego bardzo dobrze, że powstała rasa mniejszego rysia staropolskiego....ja preferuję rysia polskiego o wadze 800 g. i więcej i obwodzie tułowia( nie piersi) grubo ponad 33 cm. Ryś mający obwód tułowia 30 cm, nigdy nie będzie ważył nawet 650 g. Standarty mają taki obwód i ważą maksymalnie 500 - 650 g.....
Nie zapominaj również o rzeczy chyba najbardziej istotnej a mianowicie o tzw postępie hodowlanym.....z zachowaniem cech pokrojowych, czego jestem gorącym zwolennikiem.
Mondainowskie rysie to nie mój świat i ja pierwszy w 1994 r. zwróciłem uwagę jednemu Niemcowi, że oszpecił rysia polskiego.:)
Ostatnio zmieniony przez zbigniewha 2019-09-26, 14:36, w całości zmieniany 3 razy  

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-07, 16:45   

Szanowni to czytający.
Eureka.....:)
Nie muszę przeprowadzać uznawania rasy ryś polski!
Ryś polski ma nadal obowiązujący tę rasę wzorzec, który opracowano w 2001 r.
Niepotrzebnie pisałem, że zlikwidowano tę rasę!
Nie ma żadnych sprzeczności, gdy hodowcy wystawiający duże rysie nazywają je rysiami polskimi. Jestem po tysiąckroć za takim stanem rzeczy.
Osobiście za tydzień także wystawię w Sosnowcu rysia polskiego, według wzorca z 2001 r.
Oto ten nadal obowiązujący wzorzec:

Pochodzenie:
Z podań wynika, że znane były już w XVIII wieku, jednak szczególny rozkwit rasy nastąpił w początkach XIX wieku, dzięki hodowcom z Krakowa, okolicznych miejscowości oraz całego Podkarpacia. W obecnym kształcie rasa ta hodowana jest przez miłośników gołębi w całym kraju i poza nim.
Wrażenie ogólne:
Gołąb o masywnej i zwartej budowie, robi wrażenie okazałego, dumnego i pięknie umaszczonego gołębia typu użytkowego. Jest pełen temperamentu i zawadiackiego usposobienia. Osiąga wagę 800g i więcej.
Wzorzec: cechy rasowości.
Głowa:
Dość duża, wydłużona, gładka, z szerokim i wysokim czołem.
Oczy:
Nie za duże, gałka oczna nie wystająca, barwy czerwono-pomarańczowej lub pomarańczowej – w zależności od barwy upierzenia.
Brew:
Wąska, pojedyncza, mało widoczna, szaro - niebieskawa, a u czerwonych i żółtych jasna.
Dziób:
Średniej długości i grubości, ciemny lub jasny w zależności od barwy upierzenia. Woskówki stosunkowo drobne, delikatne i dobrze przylegające.
Szyja:
Krótka, pełna, szeroka u podstawy, podgardle dobrze zaokrąglone, lekkie nadęcie szyi powietrzem.
Pierś:
Szeroka, pełna, doskonale umięśniona, brzuch pełny.
Plecy:
Krótkie, zaokrąglone, szerokie, w krzyżu węższe, ukośnie opadające.
Skrzydła:
Krótkie, szerokie, mocno przylegające, dobrze przykrywające plecy. Lotki mocne, zwarte, spoczywające na ogonie.
Ogon:
Krótki, zwarty, prawie poziomo noszony.
Nogi:
Krótkie, mocne, dość szeroko rozstawione, uda schowane w piórach podbrzusza, skoki i palce nieopierzone.
Upierzenie:
Dobrze rozwinięte i dobrze przylegające.

Rodzaje kolorów:
Niebieski, czarny, czerwony, żółty – jednobarwny lub łuskowany.

Kolor i rysunek:
Występują w kolorach: niebieskim, czarnym, czerwonym i żółtym – jednobarwne lub łuskowane – cętkowany rysunek na pokrywach skrzydeł, białolote i ciemnolote, u wszystkich obowiązkowo dwa białe pasy na skrzydłach. U niebieskich możliwie jasny, czysty i jednolity odcień. Szyja i częściowo pierś są ciemniejsze o zielonkawo-metalicznym blasku. Na końcu ogona ciemna wstęga. W poprzek skrzydła przechodzą dwa białe pasy, z delikatnym ciemnym obrzeżem. U białolotych 7 – 8 lotek I rzędu jest białych. Łuskowany rysunek u tarczowych powinien mieć czyste tło i być równomiernie rozmieszczony na całej pokrywie skrzydła. Przy prawidłowym rysunku każde piórko pokrywy skrzydła musi być nacechowane barwnym wzorkiem. Odmiany barwne: niebieska, czarna, czerwona i żółta powinny mieć zdecydowaną barwę o jednolitym odcieniu. U czarnych obowiązuje intensywna czerń z mieniącymi się zielonkawym blaskiem piórami na szyi.

Duże błędy:
Mała głowa, niskie i wąskie czoło, cienka szyja, płaska i wąska pierś, słaba budowa figury, obwisłe skrzydła, niepełny zamazany rysunek i nieczysty kolor, długi ogon, białe „portki”, opierzone skoki, długa figura, ciemny dziób przy czerwonych i żółtych, mniej niż 7 białych lotek w skrzydle u białolotych, lustrzane pióra w ogonie, rdzawy nalot przy białych pasach i łuskowanym rysunku, niedokładne pasy na skrzydłach i ich zanik, białe pióra wokół odbytu.

Uwagi do oceny:

Głowa – oko, dziób i ich kolor – kształt figury – kolor upierzenia – łuski na skrzydłach i pasy – ogólny wygląd.

Grupa I Uformowane
Obrączka numer 9
Wydanie 2001

Sebastian 17 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2019-12-08, 17:45   

Zwłaszcza na wsiach takie kury hodowano :P

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-08, 21:08   

To że obok wzorca prawdziwego rysia polskiego, nazywanego niestety staropolskim, istnieje wzorzec rysia niemieckiego i że ten wzorzec podpisany jest jako wzorzec rysia polskiego, to tragedia i hańba dla polskiej hodowli. Hańbę tą powodują hodowcy i sędziowie, rysie niemieckie pod tą nazwą wystawiający i jako rysie polskie je oceniający. To nie Niemcom zależy na tym, by ich ryś był nazywany rysiem polskim. To pazerność jego polskich hodowców, chcących dorobić się na naiwniakach, którym wmawiają, że sprzedają im "prawdziwe rysie polskie", jest przyczyna tej tragedii. Dodam tylko, że nieprawdą jest , jakoby wzorzec z roku 2001 był nadal obowiązujący. Jedynym wzorcem dla polskiego rysia jest wzorzec rysia staropolskiego, natomiast skandaliczny fakt, że ryś niemiecki ma wzorzec, w którym napisano, że jest rysiem polskim, jest czymś wprost niewytłumaczalnym.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2019-12-08, 21:11, w całości zmieniany 1 raz  

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2019-12-08, 23:42   

Czyli na śląskiej wystawie będą trzy typy rysi. Ryś staropolski EE 71,ryś EE 24 zwany w Niemczech luchstauben i ryś polski bez EE?
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 00:10   

merx, jeszcze tak nie będzie, gdyż wystawiane tam duże rysie będą miały cechy rysia polskiego i rysia tzw niemieckiego, mimo,że będą występować pod wspólnym nazewnictwem, jako ryś polski. :)
Jest to dla mnie naprawdę mały problem, gdyż nasz cięższy ryś ma we wzorcu wyraźnie napisane różnice w stosunku do rysia którego uznano Niemcom.
Grzelińskiemu nie odpowiadam, bo on niewiele z tego wszystkiego rozumie .
Krótko i zwięźle. W Polsce mamy dwie pokrojowo różniące się rasy, o wspólnym nazewnictwie ryś.....jestem za tym i niech tak już zostanie. :)
Mnie interesuje ryś polski opisany we nadal obowiązującym wzorcu z 2001 r.
Ryś staroposki pozostaje poza moim zaintertesowaniem....

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 07:37   

Wzorzec z 2001 roku nie obowiązuje, ponieważ zastąpił go wzorzec Luchstaube - EE 24, z jedną zmianą, mówiącą nieprawdę - jakoby był to ryś polski. Jedynym wzorcem dla rysia polskiego jest wzorzec rysia staropolskiego.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2019-12-09, 07:37, w całości zmieniany 1 raz  

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 14:57   

merx.
Na wystawach w Polsce nie widziałem jeszcze rysi opisanych jako EE 24.
Natomiast widziałem gołębie opisane na kartach jako rysie polskie a skoro tak, to aby takie ptaki można było wystawić, to trzeba mieć na tak konkretnie opisaną rasę, odpowiedni wzorzec.
Taki wzorzec istnieje, jako wzorzec krajowy, na co zezwala regulamin EE.
Ryś polski ma nadal obowiązujący wzorzec z 2001 r.
Gdyby było inaczej, to nie mógłby być wystawiany pod nazwą ryś polski, tylko ryś.
Nie doczytałem nigdzie, aby jakakolwiek Komisja Standaryzacyjna Polskiego Związku, anulowała ten wzorzec.....a skoro nie, to ryś polski ma wzorzec. Wyżej tego dowód. :)
Ostatnio zmieniony przez zbigniewha 2019-12-09, 14:58, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 18:17   

Powtarzam jeszcze raz : istnieje znowelizowany wzorzec - którego pojawienie się jednocześnie uczyniło nieważnym wzorzec z roku 2001. jego fragment przedstawił niedawno w galerii Zbigniewha, jako RZEKOMY "dowód" na swoje 'wizje". Pełny wzorzec znajduje się w najnowszym wykazie wzorców PZHGRiDI i jest to wzorzec niemieckiego rysia Luchstaube EE24. Jedynym odstępstwem od niemieckiego oryginału jest wymuszone przez lobby polskich hodowców rysia NIEMIECKIEGO i niektórych sędziów nazewnictwo, nazywające go niezgodnie z prawdą "rysiem polskim". Natomiast jedyny obowiązujący wzorzec rysia polskiego, podpisany jest jako wzorzec rysia staropolskiego. To że prawdziwy i jedyny ryś polski nie może być prezentowany pod jego prawdziwą , należną mu nazwą, ma miejsce z winy szkodzących rasie hodowców i sędziów- handlarzy, robiących biznes na sprzedawaniu naiwnym niemieckiej rasy jako rysi polskich.

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 19:54   

Niemiecki rysi EE 24, nie jest rysiem polskim!
Ryś polski ma tylko i wyłącznie wzorzec krajowy z 2001 r.
Między rysiem EE 24 a rysiem polskim, istnieje parę "ważnych różnic widocznych gołym okiem".
Wystarczą 2 aby mówić o nowej rasie.
Oczywiście, że musi być uznany wzorzec EE 24 zapodany przez Niemców i rysie EE 24 mogą być oceniane na polskich wystawach.
Jednak nikt i nigdzie nie napisał, że wzorzec rysia polskiego z 2001 r. przestał obowiązywać, lub, że został zastąpiony wzorcem EE 24.
Po raz pierwszy słyszę i uznaję to za kuriozalne aby nazwa jakiejś rasy była ukryta pod inną nazwą....nigdy tego nie było, i być nie może, gdyż wystawiających obowiązuje nazewnictwo zatwierdzone przez EE lub nazewnictwo krajowe.
Gdyby tak to rozumować, to polscy hodowcy jako sprzeciw, powinni rysie staropolskie wystawiać pod nazwą ryś polski......ciekawe dlaczego tak się nie dzieje...
Ryś staropolski ma swoje przetłumaczone nazewnictwo, podobnie jak ryś z Niemiec....ryś polski pozostał jako ryś polski. Posiada obowiązujący wzorzec i mi to wystarczy aby pod kątem tego wzorca hodować i wystawiać. Długo to trwało, zanim to zrozumiałem. Obecnie nie mam z tym żadnych problemów. Hoduję rysia polskiego według wzorca z 2001 r. i tak już zostanie i tak go będę nazywał na poszczególnych wystawach.
Ryś staropolski nie leży w zasięgu moich hodowlanych dążeń.

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 20:03   

Czesi już zrozumieli to, co poniektórym Polakom przychodzi z trudem.
Potrafią odróżnić rysia polskiego od rysia staropolskiego.
Nie piszą także, że są zainteresowani rysiem niemieckim EE 24.

Oto dowód z czeskiego ogłoszenia.
Cytuję:
"Hledám Chovatele původních Polských Rysů nyní Rys Staropolský, mám 3 páry, potřebuji jinou krev těchto holubů"

Czyli:

Poszukuję hodowców oryginalnych rysi polskich, nie rysi staropolskich.....itd....
Ostatnio zmieniony przez zbigniewha 2019-12-09, 20:15, w całości zmieniany 2 razy  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 20:56   

Znów oszukujesz, Zbigniewie-ha. W tłumaczeniu na język polski anons brzmi: poszukuję hodowców prawdziwych polskich rysi, obecnie - ryś staropolski. Mam 3 pary. Potrzebuję nabyć nową krew tych gołębi. Poza tym - powtarzam jeszcze raz : wzorzec rysia polskiego z roku 2001 nie obowiązuje, obecnie jest aktualny wzorzec rysia STAROPOLSKIEGO. Natomiast na stronie Polskiego Związku jest wyraźnie zaprezentowany pod nazwą rysia polskiego najnowszy wzorzec rysia niemieckiego - EE 24 : http://www.pzhgridi.pl/ra..._zarejestrowane Jak widać - w przeciwieństwie do Zbigniewa-ha Czesi wiedzą, czym jest prawdziwy polski ryś. Nie wstyd Ci , Zbigniewie-ha?
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2019-12-09, 21:03, w całości zmieniany 3 razy  

Odpowiedz do tematu