Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 10 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-14, 22:08
Cemani (ayam cemani)
Autor Wiadomość
Robi_Robson 
Robi_Robson

Województwo: warmińsko-Mazurskie
Wysłany: 2019-01-19, 21:39   
   Nr Tel.: 516-474-612

tasman napisał/a:
Wysoko latają cemani ?

Są dosyć skoczne i skutecznie wspomagają się skrzydłami.
Już kilkudniowe potrafiły dosięgnąć łozy ponad metr nad ziemią .
Wysokość 1,7 m. osiągają bez kłopotu .

tasman 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2019-02-09, 09:37   

Czy wasze cemani też tak wyrzucają ziarno z karmnika zasypowego ? Bo u mnie wyrzuca olbrzymią ilość pokarmu jakby czegoś szukały a poprzedni właściciel powiedział że wyinkubowal je z jajek i już tak robily

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2019-11-26, 17:45   
   Nr Tel.: 601 654 364

Europejski wzorzec cemani:
http://www.pzhgridi.pl/magazyn.php
magazyn "Gołębie i drobny inwentarz", nr 85 (str. 33)

ayam cemani czyli kurczak cemani, a dokładnie kurczak kruczoczarny :)

W większości krajów świata o kurach nie mówi się ,,kury,, - rodzaj żeński ani ,,koguty,, - rodzaj męski, ale taki bardziej (rodzaj) nijaki - kurczak. Stąd ,,kurczak cemani,,

dodane:
Warto wiedzieć, że mówiąc kury ayam cemani, trochę się powtarzamy - mówimy: kury kurczaki cemani. Są zwolennicy używania pełnych oryginalnych nazw ras. I czasem ,,przemyci się,, taka pełna nazwa np. ga dong tao (ga - ... kurczak).

Ale zawsze warto wiedzieć, o czym mówimy i sobie wybrać ;)

Krzysiek 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2019-11-26, 21:56   

Małgosiu, pewnie wszystkich nurtowało, ale nikt nie spytał, czemu używam nazwy kurczaki a nie kury. Choć właściwie spytał, sędzia, J Wartacz i to dzisiaj, ale odpowiedź dałem trochę w stylu zagadki. Zresztą uważam, że to forum jest lepsze do odpowiadania na takie pytania a nie facebook, na który zaglądam bardzo rzadko. No właśnie, jeśli spojrzymy na PWN to definicja jest szczątkowa, ale oczywista - KURY. Ale to tak, gdybyśmy powiedzieli, za np. Wikipedią, że przodkiem kurczaków jest dziki kur bankiwa - bzdura. Nie będę się tu bawił w genealogię i słowotwórstwo nazwy '' kurczak'', ale dla mnie właśnie ona jest prawidłowa, bo jeśli nawet odmienimy słowo ''kury'' to ni jak ma się to w dopełniaczu, gdyż równorzędnym ''kurze'' jest słowo ''kur'' a nie kogut , ale oznaczają one płeć, nie gatunek. Istnieje także inna równorzędna staropolska nazwa czyli kokot i kokosz. Obie, zarówno kur jak i kokosz posiadają rdzeń ze słowiańskiego. Co do znaczenia pierwotnego rdzenia słowa kura, to sobie odpuszczę w tym miejscu, bo czytają to także bardzo młode osoby. Jak zwykle wszystko ci mędrcy z ubiegłego wieku pomieszali. Co do ''ga'', czy ''ayam'' to tak jak napisałaś. W tłumaczeniu wychodzi masło maślane. Niech sobie na zachodzie tego używają w odpowiedzi np. na kołtuna. Ja bym tylko zmienił te kruczoczarne na czarne czarnokostne, gdyż jak wiadomo czrnokostne mogą być białe jak jedwabiste. Jeśli są jakieś wahania w zabarwieniu tkanki łącznej, to kurczaki jak cemani nie będą miały całkiem czarnych kości. Zresztą ten termin jest używany w kontekście badań nad kurczakami. Gdybym pisał o Azji to pewnie te czarnokostne już by były ''przerobione''
.
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek 2019-11-26, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-11-26, 23:47   

Pozwolę sobie wnieść pewną uwagę co do genezy Ga Dong Tao.

Tę nazwę ja spopularyzowałem w Europie. Wcześniej tego typu kury nazywano w różny sposób. Jest tam chyba wyjasnienie na tym forum. Jest też dyży mój reportaż w Wolierze.

Po prostu podczas moich podróży po Wietnamie poszukiwałem tej kury w całym Wietnamie. Okazało się, że jeden z moich przewodników ma kontakty z jedną z wiosek, gdzie hoduje się tego typu kury. Ta wioska nazywała się Dong Tao. Pierwsza część nazwy czyli "Ga" oznacza w języku wietnamskim "kura". A więc kury te nazwałem Ga Dong Tao czyli "kury (z miejscowości) Dong Tao. Gdybyśmy zostawili w nazwię tylko Dong Tao oznaczałoby to ni mniej ni więcej tylko nazwę miejscowości. To tak jakbym napisał "Warszawa" lub "Sandomierz". A tak jest "kura z Sandomierza"

Dlatego też nazwa Ga Dong Tao jest jak najbardziej prawidłowa.

Co do nazwy cemani (ayam cemani) pełna zgoda.

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-11-27, 00:30   

Przejrzałem wątek Ga dong Tao. W wielu wcześniejszych publikacjach, które spotkałem te kury nazywano Ga Ho. I znalazłem coś takiego, cytuję:

Starałem się też dociec dlaczego kury te w Europie nazywane są Ga Ho? Tamtejsze kury noszą nazwę Ga Dong Tao. Dylemat rozjaśnił mi tłumacz, rodowity Wietnamczyk, który studiował w Polsce informatykę. Ga to po prostu po wietnamsku "kury", a Dong Tao to nazwa miejscowości. A więc Ga Dong Tao to "kury z wioski Dong Tao". Wszyscy hodowcy, z którymi rozmawiałem nigdy nie spotkali się z nazwą "Ga Ho", co nie oznacza, że w jest gdzieś w okolicach Hanoi wioska, która nosi nazwę "Ho". Mój przewodnik po Indochinach, Jacek Świercz, orientalista, znający dobrze zarówno język wietnamski jak i chiński nie potrafił mi odpowiedzieć, co znaczy słowo "Ho". - Zależy jakie Ho"? - powiedział - bo "Ho", w zależności od sposobu wymowy (język wietnamski jest językiem tonalnym) może mieć, w zależności od sposoby artykulacji kilkanaście różnych znaczeń.

A tak na marginesie... jak wielkim bogactwem jest to forum. Została tu zapisana historia nie tylko tworzenia polskich ras drobiu ale wiele, wiele innych informacji.
Przy naszym forum obecnie tak modny fejsbuczek wydaje się czymś bardzo, bardzo powierzchownym i przemijającym.

Krzysiek 

Wysłany: 2019-11-27, 04:15   

Także się zgodzę, że Ga Dong Tao to kurczak z wioski Dong Tao, wioska się mieści koło Hanoi.
Tylko co do cemani to jeszcze mała uwaga. W swojej ojczyźnie to kedu cemani. Cemani jest sub- rasą kedu. Trochę pewnie zwiodę miłośników cemani, bo takich kurczaków w samych Chinach jest przeszło dwa miliardy i są hodowane na mięsko. Staverink, ten co je do Europy przytachał, to trochę ubarwił, jak to miejscowy magnat uratował cemani od zagłady w Indonezji. Nic nie uratował, bo tam po kedu lęgną się także kedu cemani. Różnica między nimi jest taka, że cemani jest czarnokostne a kedu nie. Sam kedu cemani jako rasa, pochodzi od bojowych, pewnie zwiększyli mu masę na talerz, ale nikomu w Azji nie przyszło nawet do głowy hodować go do walk, pewnie przez te czarne oczy. Staverink wymieszał je w Europie z australopem, bo właściwie to każdy kurczak w innej rasie może być cały czarny. Nie spotkałem się tylko z jednym fenotypem, czyli czarnokostny, czubaty z gołą szyją. Zresztą miałem ptaki od Staverinka, ale jakoś ta rasa mnie nie urzekła.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2019-11-27, 14:02   
   Nr Tel.: 601 654 364

Mam wrażenie, że ptaki w typie tych z ilustracji wzorca nie trafiają w gusta Europejczyków. Stąd wątpliwości, co do jakości tego wizerunku. Ale jakby popatrzyć na zdjęcia cemani europejskich a azjatyckich, jest jednak ,,jakaś,, różnica. Bo cemani to nie tylko ,,czarny kurczak,, ;)

w załączniku zdjęcia z Europejskiej Wystawy w Herning/Dania 2018:
http://www.furulundsgard....tstallning-2018

oraz z Facebooka, a także ilustracji wzorca.

Krzysiek 

Wysłany: 2019-11-28, 00:08   

oryginały są potężne, jak napisałem ma przodka bojowego ciężkiego, więc musi być taki w Indonezji, u nas to różnie bywa, ale ja osobiście wolę takie jak oryginały, dlatego różni się od innych czarnokostnych, zdjęcia Hobi Ternak
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek 2019-11-28, 00:12, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu