Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 28 Stycznia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje wizje w temacie ryś polski.
Autor Wiadomość
zbigniewha 

Województwo: opolskie
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 21:16   

Znów nie rozumiesz znaczenia wyrażeń " prawdziwy - oryginalny".:)
Trzeba być naprawdę najzwyklejszym tłukiem aby czepiać się tłumaczeń,gdzie jeżeli coś jest oryginalne, to również jest prawdziwe, czyli zgodne z pewną konwencją.

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 21:16   

Niemiecki rysi EE 24, nie jest rysiem polskim!
Ryś polski ma tylko i wyłącznie wzorzec krajowy z 2001 r.
Między rysiem EE 24 a rysiem polskim, istnieje parę "ważnych różnic widocznych gołym okiem".
Wystarczą 2 aby mówić o nowej rasie.
Oczywiście, że musi być uznany wzorzec EE 24 zapodany przez Niemców i rysie EE 24 mogą być oceniane na polskich wystawach.
Jednak nikt i nigdzie nie napisał, że wzorzec rysia polskiego z 2001 r. przestał obowiązywać, lub, że został zastąpiony wzorcem EE 24.
Po raz pierwszy słyszę i uznaję to za kuriozalne aby nazwa jakiejś rasy była ukryta pod inną nazwą....nigdy tego nie było, i być nie może, gdyż wystawiających obowiązuje nazewnictwo zatwierdzone przez EE lub nazewnictwo krajowe.
Gdyby tak to rozumować, to polscy hodowcy jako sprzeciw, powinni rysie staropolskie wystawiać pod nazwą ryś polski......ciekawe dlaczego tak się nie dzieje...
Ryś staropolski ma swoje przetłumaczone nazewnictwo, podobnie jak ryś z Niemiec....ryś polski pozostał jako ryś polski. Posiada obowiązujący wzorzec i mi to wystarczy aby pod kątem tego wzorca hodować i wystawiać. Długo to trwało, zanim to zrozumiałem. Obecnie nie mam z tym żadnych problemów. Hoduję rysia polskiego według wzorca z 2001 r. i tak już zostanie i tak go będę nazywał na poszczególnych wystawach.
Ryś staropolski nie leży w zasięgu moich hodowlanych dążeń.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 21:40   
   Nr Tel.: 660803277

Znów kłamstwa, oszustwa i konfabulacje. Znam nieźle słowacki, który jest do języka polskiego bardziej podobny , niż czeski, mimo to nie miałem trudności ze zrozumieniem tekstu, jednak dla uzyskania 100 % pewności posłużyłem się nie tylko translatorem, ale też słownikiem, więc tłumaczenie przedstawiłem ze 100 % zgodnością. Teks brzmi :" Poszukuję hodowców PRAWDZIWYCH RYSI POLSKICH , OBECNIE STAROPOLSKICH ...". Nic chyba wyjaśniać nie potrzeba. Każdy, kto ma wątpliwości, bez trudu może sobie w necie tłumaczenie sam zrobić. Teraz kwestia wzorca. na oficjalnej stronie Polskiego Związku jest w rasach polskich ( to ciekawe !!!) przedstawiony ryś o oznaczeniu EE 24, czyli NIEMIECKI Luchstaube. Dlaczego jest tam błędnie przedstawiony jako "ryś polski", wyjaśniałem nie raz. Tak więc nieprawdą jest to, co pisze Zbigniewha, że istnieje jakikolwiek inny wzorzec dla rysia polskiego, niż wzorzec rysia noszącego dziś nazwę staropolskiego. Poza kilkoma znakami interpunkcyjnymi jest to praktycznie ten sam wzorzec rysia polskiego z roku 2001, który funkcjonował do niedawna. Nieprawdą jest, że ryś NIEMIECKI EE 24 nie jest nazywany rysiem polskim, bo niestety, ale jest. Dowód jest na oficjalnej stronie Związku, do którego podałem link powyżej.

Zjak1 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2019-12-09, 22:08   

Oczywiście, że wzorzec rysia polskiego został zaktualizowany w 2016 roku i opublikowany w biuletynie w 2016 roku, chyba w nr 4. Szczegółowo został opisany kolor i rysunek, a obrazek został ten, który był w poprzednim wzorcu.
I ten wzorzec jest obowiązujący dla sędziów.

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 22:22   

Zjak1 napisał/a:
Oczywiście, że wzorzec rysia polskiego został zaktualizowany w 2016 roku i opublikowany w biuletynie w 2016 roku, chyba w nr 4. Szczegółowo został opisany kolor i rysunek, a obrazek został ten, który był w poprzednim wzorcu.

No i wszystko jasne....:)

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 22:33   

Nic nie jest jasne, skoro nazwa gołębia głosi, że to ryś polski, natomiast oznaczenie EE 24 dowodzi niezbicie, że nie polski, tylko niemiecki. Takie pomieszanie dwóch ras, które zresztą ma miejsce do dzisiaj, bo jako rysie polskie z oznaczeniem EE 24 wystawiane są i ozgrozo oceniane, zarówno rysie polskie, jak i niemieckie, spowodowało, że prawdziwe, oryginalne polskie rysie, aby nie wymarły, muszą być wystawiane jako staropolskie. W przeciwnym wypadku sędziowie, RZEKOMO rysie polskie oceniający, będą punktować nasze rysie ujemnie, a promować niemieckie, co też bardzo często ma miejsce.

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-09, 22:55   

No cóż, właśnie skończyłem rozmowę z sędzią ekspertem - moim dobrym kolegą, który był wykładowcą na szkoleniu rysia.
Kaziu stwierdził, że sędziowie jednak oceniają duże rysie według wzorca niemieckiego EE 24, z czym jako hodowca się nie zgadzam i jednak w przyszłości przeprowadzę proces ponownego uznania dużej rasy ryś polski, czego nie zabrania żaden regulamin.
Będzie to normalny proces uznania rasy ze zmodyfikowanym wzorcem, mojego autorstwa, gdzie wystarczą dwie widoczne różnice, aby powstała nowa rasa. Mam do tego prawo i nikt nie może mi tego zabronić.
Na tym kończę i zabieram się do roboty. :)
Ostatnio zmieniony przez zbigniewha 2019-12-09, 23:31, w całości zmieniany 1 raz  

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2019-12-09, 23:15   

Zjak1 napisał/a:
W biuletynie nr. 2 kwiecień czerwiec. Czyli wtedy wzorzec z 2001 roku już nie jest obowiązujący dla rysia polskiego,a wzorzec opublikowany w biuletynie w 2016 rok Wtedy to ma sens. Bo wzorzec z 2001 słowo w słowo jest niemal identyczny jak wzorzec obecnie rysia staropolskiego oprócz kilku kwesti w rubryce ,,ogólny wygląd. Pytanie tylko czy wzorzec z roku 2016 to przyjęty przetłumaczony z niemieckiego wzorzec rysia EE 24 ?
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

merx 

Wysłany: 2019-12-09, 23:44   

Oto ten wzorzec.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-10, 00:04   

Redaktorzy tak przetłumaczonego wzorca EE 24 złamali regulamin EE, gdyż tam jest wyraźnie napisane aby stosować nazewnictwo państwa które zgłosiło jakąś rasę.
To nie jest wzorzec rysia polskiego, tylko wzorzec rysia gołębia EE 24, którego autorami są Niemcy.
Na dzień dzisiejszy dawny ryś polski ma wzorzec z 2001 r.
Tak to wygląda od strony prawnej,gdyż nikt i nigdzie nie napisał, że wzorzec z 2001 r. jest nieaktualny dla gołębia którego on opisuje.
EE 24, to ryś z Niemiec.....nasz dawny ryś polski opisany wzorcem z 2001 r. różni się od niego paroma istotnymi szczegółami i takiego rysia polskiego będę chciał wyhodować. :)

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-10, 07:45   

Póki co, na dzisiaj sytuacja wygląda tak, że jako ryś polski wystawiany i premiowany na polskich wystawach jest ryś niemiecki, a prawdziwe rysie polskie, aby w ogóle nie wyginęły, wystawiane są jako staropolskie, bo jako polskie, oceniane według niemieckiego wzorca i przez sędziów ukierunkowanych na niemieckie Luchstaube, nie mają w rywalizacji żadnych szans. Wzorzec rysia staropolskiego powstał, by uratować prawdziwe polskie rysie od kompletnego wymarcia. Jest to sytuacja kompromisowa, a że w zalewie niemczyzny nasze prawdziwe rysie skarlały, więc wyglądaja - jak wyglądają. Jest jednak wzorzec, jest uznana w EE rasa i jest szansa, by prawdziwe rysie polskie znów doprowadzić do świetności, so poziomu, jaki miały przed zalewem niemczynzny. Trzeba tylko chcieć i hodować, a tutaj nie tworzenie "nowej rasy" czy podpinanie się pod stary, nieaktualny już niestety wzorzec, ale pójście wytyczoną drogą, jest sposobem na sukces i ponowną restaurację rasy. Tą drogą, celem i kierunkiem, o ile chcemy rysie polskie nie tylko ocalić i zachować, ale przywrócić im należne miejsce w świecie, jest projekt ryś staropolski.

merx 

Wysłany: 2019-12-11, 13:43   

I stało się to o czym od dawno mówiliśmy tu na tym forum w temacie który został zamknięty. Jest tak jak powinno być czyli ryś w typie niemieckim EE 24 oraz stary polski typ rysia EE 71 niezrozumiałym jest tylko dla mnie dlaczego ryś EE 24 tak usilnie nazywany jest w Polsce rysie polskim? Nie dość że nigdy nim nie był to teraz wychodzi na to że przez jakiś tam okres czasu oceniany był wg.nie tego wzorca co był oceniany 🙄 .

zbigniewha 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2019-12-11, 15:12   

merx, byłoby tak jak piszesz, gdyby ryś o symbolu EE 71, nazywał się rysiem polskim i gdyby wyraźnie o nim napisano, że jest typem gołębia uformowanego, niemniej użytkowego.
Tak długo jak tak się nie stanie będę zwolennikiem utworzenia(odtworzenia) trzeciej rasy, czyli ryś polski.
Wzorca rysia polskiego nikt w sposób oficjalny nie anulował.

Naszemu rysiowi się to należy.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-12-11, 20:00   

Niestety ale to Merx ma w tym wypadku 100 % racji, a przyczyny tego smutnego stanu rzeczy wyjaśniałem wielokrotnie. Jest to wynik celowego szkodliwego działania lobby sędziów i hodowców niemieckiego rysia, zrzeszonych w Polskim Związku, którzy wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi uparli się, by jako rysia polskiego wystawiać rysia niemieckiego, a prawdziwego polskiego rysia zniszczyć. Na szczęście nie całkiem im się to udało, ponieważ w ostatnim momencie powstał ratunek dla prawdziwych polskich rysi, w postaci wzorca z nazwą ryś staropolski. Coraz więcej prawdziwych polskich rysi jest pod tą nazwą wystawianych, czego dowodzi chociażby ostatnia wystawa w Kielcach, gdzie pokazano co prawda tylko kilka rysi, ale nie mniejszych, niż prezentowane tuż obok nich kingi.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2019-12-11, 20:04, w całości zmieniany 2 razy  

Zjak1 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2020-01-21, 19:35   

Co się dzieje z panem ZbigniewemHa, jak po wystawie w Sosnowcu zamilkł? :o

Odpowiedz do tematu