Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 02 Kwietnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
GĘŚ LANDEJSKA/LANDES
Autor Wiadomość
rokita 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2020-01-04, 13:15   

Witam!
Od ubiegłego roku jestem posiadaczką 4 gęsi i 2 gęsiorów tej rasy, tzn. prawdopodobnie tej rasy bo to są gęsi z wylęgarni ale tak ogólnie są do nich podobne. I tu pojawia się moje pytanie czy lepiej jest się pozbyć jednego gęsiora czy taka ilość może zostać do lęgów. A może lepiej zostawić 3 gęsi i jednego gęsiora a może 2 gęsi i jednego gęsiora? Jaka kombinacja byłaby najwłaściwsza? I czy gęsi z ubiegłego roku z kwietnia będą w tym roku zdolne do rozrodu? Zaznaczam, że zaczęły się deptać w październiku ubiegłego roku ale żadnego jajka nie zniosły. Przez grudzień zaprzestały amorów ale teraz gęsiory zaczynają znowu bardziej syczeć na wszystko co podejdzie do ogrodzenia więc pewno ze względu na brak zimy znowu najdzie ich chęć na zaloty.
Kiedy wstawić do gęśnika gniazda? Czy wtedy kiedy gąska już zniesie jajko i je przełożyć czy wcześniej? Co zrobić jeżeli mimo wstawionego gniazda gęś zacznie znosić jaja poza nim?
Być może te pytania są głupie ale mam gęsi po raz pierwszy w życiu więc jestem zielona w tym temacie.
Pozdrawiam!

erasmus2014 
Michał

Województwo: małopolska
Wysłany: 2020-01-04, 22:25   

Fachowcem nie jestem ale gęsi mam :) Ja bym zostawił wszystkie. Gniazda czyli stare opony ze słomą wkładam dużo wcześniej aby się przyzwyczaiły. Mam jeszcze cały rok takie przegródki z sufitem służące za gniazda. Niektóre składają w moich gniazdach a niektóre gdzie one chcą.

marcin.pypka@gm 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2020-01-08, 14:55   

Witam.Od dłuższego czasu jestem posiadaczem parki gęsi landejskie wyjątkowo w tym roku pojawiły się jajka z końcem listopada.Wyklute w sztucznych lęgach małe mają prawie 3 tygodnie. Mimo zimy jeszcze jakoś daję rade z karmą przeważają liście rzepaku, trawa, twaróg, jajko,skiełkowany owies,śruta + witaminy do wody. Wprowadzam teraz parowane ziemniaki.To wszystko można powiedzieć ze mam za darmo.
Teraz moje pytanie co można jeszcze wprowadzić do jadłospisu gąsek żeby nie zrujnować budżetu. Może kiszonka z kukurydzy lub sianokiszonka czy im nie zaszkodzą? Wiadomo wiosną jest dużo łatwiej większy dostęp do zielonek.
W jakim wieku i na jaki czas można je wypuszczać na zewnątrz przy temperaturach teraz panujących tzn 5*C,kiedy mogą przebywać na zewnątrz 24h. Będą miały ocieploną budkę z kwoką i stały dostęp do trawy jeśli tegoroczna zima nie zaskoczy nas śniegiem.Zawsze to lepsze niż siedzenie w kotłowni. Może jeszcze jakieś porady dla nowego zimowego hodowcy.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2020-01-08, 21:06, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 143 razy
Wysłany: 2020-01-08, 21:10   
   Nr Tel.: 601 654 364

marcin.pypka@gm napisał/a:
Może kiszonka z kukurydzy

tak, ale od 5 tygodnia życia:
https://www.agrofakt.pl/z...ka-z-kukurydzy/

i - oczywiście - ostrożnie i stopniowo :)

Odpowiedz do tematu