Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 19 Lutego 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Gołąb staropolski
Autor Wiadomość
Hodowca Marcin 

Województwo: Lubuskie
Wysłany: 2020-02-01, 01:51   

Piękna "rasa" hodowana z pokolenia na pokolenie pamiętam je wychowałem się na nich i sentyment pozostał

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2020-02-01, 09:15   
   Nr Tel.: 660803277

Takie gołębie hodowano kilkadziesiąt lat temu praktycznie w całej Polsce, takie od dzieciństwa hodował mój mający obecnie 76 lat ojciec, a także jego brat, tylko takie hodowali wszyscy okoliczni wiejscy hodowcy. Co więcej, takimi, a nie innymi gołębiami, w latach 60-tych lotowano wyczynowo i gołębie tego typu zdobywały liczne nagrody. Podczas słynnego lotu z Anglii w roku 1968 taka właśnie samica, należąca do mojego ojca, zajęła drugie miejsce w okręgu. Była by pierwsza, gdyby nie to, że ojciec musiał jechać 8 kilometrów przez las na rowerze, by odbić gumę w zegarze u drugiego hodowcy, z którym wspólnie jako zespół lotowali. Jeszcze do lat 80-tych ubiegłego stulecia praktycznie nie spotykało się , przynajmniej na terenie Wielkopolski i dzisiejszego województwa łódzkiego, gołębi pocztowych w innym typie. Hodowcy niezrzeszeni, głównie wiejscy, którzy nie lotowali swoich gołębi, nastawiali się głównie na wygląd i rozwój brodawek, dlatego na wiejskich polach żerowały liczące nieraz setki sztuk stada gołębi tak pięknych, że dzisiaj wzbudziły by zachwyt najlepszych hodowców gołębi tego typu.

Odpowiedz do tematu