Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 30 Marca 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Gołąb staropolski
Autor Wiadomość
Hodowca Marcin 

Województwo: Lubuskie
Wysłany: 2020-02-01, 01:51   

Piękna "rasa" hodowana z pokolenia na pokolenie pamiętam je wychowałem się na nich i sentyment pozostał

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2020-02-01, 09:15   
   Nr Tel.: 660803277

Takie gołębie hodowano kilkadziesiąt lat temu praktycznie w całej Polsce, takie od dzieciństwa hodował mój mający obecnie 76 lat ojciec, a także jego brat, tylko takie hodowali wszyscy okoliczni wiejscy hodowcy. Co więcej, takimi, a nie innymi gołębiami, w latach 60-tych lotowano wyczynowo i gołębie tego typu zdobywały liczne nagrody. Podczas słynnego lotu z Anglii w roku 1968 taka właśnie samica, należąca do mojego ojca, zajęła drugie miejsce w okręgu. Była by pierwsza, gdyby nie to, że ojciec musiał jechać 8 kilometrów przez las na rowerze, by odbić gumę w zegarze u drugiego hodowcy, z którym wspólnie jako zespół lotowali. Jeszcze do lat 80-tych ubiegłego stulecia praktycznie nie spotykało się , przynajmniej na terenie Wielkopolski i dzisiejszego województwa łódzkiego, gołębi pocztowych w innym typie. Hodowcy niezrzeszeni, głównie wiejscy, którzy nie lotowali swoich gołębi, nastawiali się głównie na wygląd i rozwój brodawek, dlatego na wiejskich polach żerowały liczące nieraz setki sztuk stada gołębi tak pięknych, że dzisiaj wzbudziły by zachwyt najlepszych hodowców gołębi tego typu.

wojtek8307 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2020-02-20, 23:35   

Masz może zdj tego staropolskiego ptaka z wystawy?

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2020-02-20, 23:52   Gołąb staropolski

Przyśpieszę ciekawość .To ten.

wojtek8307 

Wysłany: 2020-02-21, 09:28   Re: Gołąb staropolski

Ten gołąb był na tej wystawie jako wzorcowy?

Zjak1 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2020-02-21, 12:33   

Nie, tylko został sfotografowany jako jeden z kilkunastu gołębi pokazanych na wystawie w ramach procesu rejestracyjnego gołębi tej rasy. Większość gołębi tej rasy jest jednobarwna.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2020-02-21, 23:15   

Gołębie te mogą mieć każdy rodzaj ubarwienia, występujący u gołębi pocztowych. Mnie osobiście najbardziej podobają się białe, ale mam na dzisiaj skompletowanych 30 par w różnych kolorach, w tym żółte, płowe, czerwone dominanty i grochy, niebieskie z pasami i grochowe, szymle. Jest też para czarnych. Większość jest jednobarwnych, ale mam też kilka osobników pstrokatych.

wojtek8307 

Wysłany: 2020-02-22, 09:28   

Czy komuś podoba się taki staropolski?
Ostatnio zmieniony przez wojtek8307 2020-02-22, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2020-02-22, 21:58   

Czy podoba? Woskówka w miarę poprawna, sercowata - to atut, niestety głowa jest słaba - zbyt okrągła, zwłaszcza w oczy rzuca się nadmiernie wysklepione ciemię, tymczasem potylica zbytnio ścięta, co wskazuje na domieszkę standarta. Powoduje to, że najistotniejszy element głowy, czyli osadzenie oka, znajduje się nie na swoim miejscu. Jeśli poprowadzimy linię pionową od podłoża do najwyższego punktu głowy, który u staropolskiego pocztowego powinien być na styku czoła z ciemieniem, to wypadnie ona przy przedniej krawędzi oka. Jeśli natomiast poprowadzimy linię od końca dzioba, przez kąt szpary dziobowej i dalej, to powinna przechodzić przez środek oka. Tutaj takie linie wypadły by odwrotnie, co jest dowodem na wadliwą budowę głowy. Figury i postawy na podstawie zdjęcia nie podejmę się oceniać, ale na moje oko są niezłe.

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2020-02-22, 23:38   

Tutaj prezentuje kilka zdjęć ze starych czasopism z lat 60-tych......min.gołębie które pokonały trasę z Londynu. Nijak nie pasują mi do wyglądu współczesnych gołębi pocztowych staropolskich.Posiadam dość pokaźną kolekcję czasopism z różnych lat od lat 30-tych i tam również nie natrafiłem na gołębie w typie staropolskiego pocztowego. Starsi hodowcy gołębi pocztowych również i dziś twierdzą że fentypowo gołąb pocztowy nie zmienił się niemal wcale. Sam z doświadczenia wiem że taki grubokościsty gołąb jak gołąb pocztowy staropolski nie nadaje się zwyczajnie do odbywania lotów konkursowych.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2020-02-23, 11:22   

merx ,ale te dzisiejsze pokazywane staropolskie nie mają nic wspólnego ,z dawnymi gołębiami pocztowymi.w większości to mieszańce. Zaznaczam iż te lotowane pocztowe z lat 60 w dużej mierze również różniły się od terażniejszych. Z dalszej odległości już szlo rozpoznać z wyglądu , budowy siedzącego na dachu pocztowca. Na takiego nalota czekało się nieraz pół nocy aby księżyc zaszedł aby go złapać na dachu, czasem się udało.
Obecnie w wielu przypadkach trzeba podejść blisko, aby zobaczyć czy ma obrączkę ( tipesa gumkę ) że to pocztowy.

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2020-02-23, 12:24   

Edek popatrz powyżej na lotniki z lat 55-60 , mogę takich zdjęć wkleić setki dla mnie te gołębie nie różnią się od dzisiejszych.....mam też zdjęcia przedwojenne.Może uczciwie było by napisać iż gołąb staropolski wywodzi od belgijskiego gołębia pocztowego i że do pracy hodowlanej jako takiej ( nie jest to najlepsze sformułowanie,ale chce być poprawny politycznie) używano gołębi z większymi naroslami nosowymi bo taka była moda plus dodawano inne rasy. Też miałem takowe gołębie za bajtla bo wtedy gdy nie wiedziało się czego szukać u gołębia pocztowego zwracałem uwagę na takie bzdety....dziś z tego się śmieję a nawet gorzej.....😉. . Co więcej mogę zapewnić Cię że i teraz najlepsze lotniki też muszę mieć charakter i wcześniej zginą z wyczenczenia niż gdzieś wejdą. Obecnie zmienił się charakter hodowli gołębi pocztowych niż 50 lat temu o 360 stopni. Ale nawet nie rozpoczynam dyskusji bo to nie czas i miejsce żeby o tym pisać a potem dyskutować. Wiosna idzie szkoda tak pięknego czasu tracić😀.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2020-02-23, 13:24   

Rzecz w tym, że trzeba rozróżnić dwa zupełnie odmienne, a nawet wykluczające się wzajemnie kierunki hodowli gołębi pocztowych. Hodując gołębie ukierunkowane na wyczyn lotowy, priorytetem są wyniki osiągane w lotach, a nie wygląd , kolor czy dziób, narośla i kształt głowy. często czołowe wyniki osiągają takie "koczkodany", których większość hodowców nie lotujących, w ogóle do ręki by nie wzięła, albo przepędziła by z gołębnika, by nie odczuwać dyskomfortu estetycznego. Nie zmienia to wcale faktu, że do dzisiaj wśród najwybitniejszych lotników spotkać można ptaki naprawdę piękne, które wzbudzić mogą zachwyt najbardziej wybrednych hodowców gołębi nazywanych dzisiaj staropolskimi. Czym innym jest hodowla gołębi pocztowych ukierunkowana na wygląd, budowę, głowę, dziób i narośla. W wielu przypadkach, zwłaszcza w starych, tradycyjnych, nieraz wielopokoleniowych hodowlach, są to gołębie wywodzące się od lotników, a selekcjonowane nie do lotu, lecz ze względu na ich wygląd. Hodowle tego typu opisywał już w latach dwudziestych ubiegłego wieku Władysław Chwałek.W tych hodowlach praktycznie nie widać domieszek innych ras i tym różnią się hodowane w nich gołębie od ptaków z dzisiejszych "renomowanych" hodowli, gdzie podstawą są miksy " wszystkiego ze wszystkim", najmniej mające wspólnego z gołębiem pocztowym, których "cechą rasowości" jest, by były pstrokate i miały perłowe oko, a jeden od drugiego różni się tak, jakby ptaki z jednego gołębnika należały do co najmniej kilku ras. http://instal-dom.manifo....lebi-pocztowych Na stronie głównej przykład lotnika, którego nie powstydził by się żaden hodowca staropolskich.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2020-02-23, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu