Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 30 Marca 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Esterki
Autor Wiadomość
el lobo 

Województwo: łódzkie

Wysłany: 2020-01-26, 09:08   

Sławek G., Ujednolicenie budowy zajęło mi jakieś 8 lat, chociaż krzyzówki robię od ponad 10 lat. Jest to miks ras wszelakich marana, araukany, amroka, zielononóżki, leghorna, minorki i bojowca indyjskiego. Od samego początku oparłem się na kurach i to ich budowa i użytkowość były najważniejsze. Dopiero od 4 lat rozmnażam krzyzówki między sobą, wcześniej mieszane kury E łaczyłem z rasowymi kogutami.
Moim założeniem było upodobnienie kur do Tolkienowskich krasnoludów :D , mają być krępe, szerokie, krótkonożne i brodate. Takie kury pasują mi wizualnie najbardziej i nie demolują mi trawy na wybiegach.
Nieśność i kolor jajek jest nawet ważniejszy, niż wygląd i tego pilnuję od początku. Jajka muszą być duże i oliwkowe, w pełnym spektrum tego koloru, tak jak z brązem u maransa. Do legów wybieram tylko duże jajka o odpowiedniej barwie, nawet jeśli jest to stado poboczne, z którego w późniejszym czasie jakiś osobnik będzie włączony do stada głównego w celu poprawienia jakiejś cechy.

Krzysiek 

Wysłany: 2020-01-26, 22:02   

Owszem, prążki po amroku, jednak sądzę, że ''cofnięcie'' dwóch mutacji nastąpiło dzięki maranowi. Swoją drogą jaka jest wylęgowość z jaj powyżej 86g ? Kiedyś próbowałem, lecz było kiepsko.

el lobo 

Wysłany: 2020-01-27, 08:38   

Czyli jednak nie kombinacja.
Tak dużych jajek raczej nie wylęgam, bo raz nie mieszczą mi się w rolkach w inkubatorze, dwa trzeba by je było dodatkowo odparować. Nakładam jajka powyżej 60 g do wielkości takiej jak na fotce z wagą, bo takie max mieści się na tacy, a i tak sortuję wielkościowo i te największe wkładam 3 dni wcześniej i odparowuje, po 2 dniach te średnie, na końcu 60, które też odparowuje, 2 dni. Tak więc największe odparowuje 5 dni, średnie 3 , a 60 2. Robię tak bo miałem problemy z kluciem z powodu niewystarczającego odparowania w początkowym okresie inkubacji, teraz lęgną się dobrze.

Niebieskie jajka też powiększyłem do wagi 60 do 70 g, za sprawą leghorna. Problem jednak jest taki, że powtórna krzyżówka z araukaną odwracała efekt, dlatego trochę mi zajęło dojście do takiego wyglądu, przy zachowaniu dużych jajek.

Te kury chciałem w tym roku przekrzyżować z langshanem, ale kogut , którego nabyłem, mi się przekręcił i na razie projekt jest zawieszony, póki nie zdobędę nowego langshana.

el lobo 

Wysłany: 2020-03-08, 20:24   

Docelowa barwa jajek, fachowa nazwa : brąz kartoflany :)

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 143 razy
Wysłany: 2020-03-08, 20:46   
   Nr Tel.: 601 654 364

Mi się podobają :) Nawet bardzo. Te ,,indycze,, jest fajne :)
Poproszę dwie dziesiątki jaj, tak bliżej świąt ;)
Nie trzeba mieć sianka czy zbierać łusek cebuli.

Odpowiedz do tematu