Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 08 Kwietnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zachęcić kurę do kwoczenia?
Autor Wiadomość
Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2020-03-24, 19:00   Jak zachęcić kurę do kwoczenia?

Od kilku dni czytam na temat kwok, począwszy od polskich źródeł, po tureckie. Mam kilka informacji które wydają mi się dość rozsądne, i chciałbym je wam napisać i najwyżej podyskutować.. :d
podstawowe:
- temperatura, powyżej 15 stopni
- jakość, ilość żywności
- instykt macierzyński
- bezpieczeństwo
- gniazda
inne:(informację które nie są pewne .. )
- żeby kura zakwoczyla trzeba ograniczyć "odwiedzanie koguta" (oddzielić koguta raz dziennie na jakiś czas)
- dużo zielonki
- duży wybieg
- na początku karmimy jęczmieniem i potem tylko przenica
- światło min. 14 godz
- pasze
Piszę to co przeczytałem i wybrałem te "najważniejsze", i jeden według mnie bezsensowny "trick", mianowicie o oddzielaniu koguta, ponieważ szcerze to nawet nie wiem co o tym myśleć .. :co:
O toż mam problem z tym iż moją jedna lilipucia kurka już 2 letnia (chyba) zaczyna podkwokiwac, rok temu na jesień robiła to samo ale nie usiadła, dziś zauważyłem jak zaganiałem ja do kurnika to podkwokiwala. 8)
Nie ma swojego gniazda, znosi tam gdzie jest wolne, chodź rok temu znosiła się w ukryciu w stodole.. zniosła chyba z 20 jajek i nie usiadła :( ...
ale bardzo dobrze broni swojego miejsca, jak siedzi w gnieździe to może nawet dziobnąć, zawsze skrzeczy. :?
nie wiem czy mam użyć tych metod żeby ja zachęcić ? (zmuszać nie będę kury!).

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 145 razy

Wysłany: 2020-03-25, 00:55   
   Nr Tel.: 601 654 364

Zdarzyło mi się kilka razy podkładać kurze jaja, ale zawsze wtedy, kiedy kura sama chciała wysiadywać. Nie stosowałam żadnych zabiegów, które miałyby zachęcić kury do siedzenia :)
Żaden z podanych warunków nie jest niezbędny:
- temperatura, powyżej 15 stopni - jedwabiste siadają nawet przy ujemnych temperaturach
- jakość, ilość żywności - czy dostają pełnoporcjową paszę czy samą pszenicę - siadają
- instynkt macierzyński - jest niezbędny, ale bywa, że kury ras, które nie powinny siedzieć (nioski) siadają, a ras, które są uważane za wzór nasiadki (np. jedwabiste) wcale wszystkie nie siadają
- bezpieczeństwo - miałam kury, które siadały w polu, jak bażancice
- gniazda - tu też jest różnie, raz to jest ostatni zakamarek, a raz miejsce pierwsze z brzegu i na gołych deskach,

inne:
- żeby kura zakwoczyla trzeba ograniczyć "odwiedzanie koguta" (oddzielić koguta raz dziennie na jakiś czas) - prawdę mówiąc - pierwsze słyszę :)
- dużo zielonki - kwoczą nawet zimą
- duży wybieg - nie jest niezbędny
- na początku karmimy jęczmieniem i potem tylko pszenica - kwoczą nawet, jak nie daję jęczmienia, natomiast dla nasiadek - sama pszenica. Chyba, że ma chodzić o to, że kury, które niosą dostają jęczmień, a jak dostaną samą pszenicę będą siedzieć?
- światło min. 14 godz. - w lutym dzień ma 9 godzin i siadają. Siadają, kiedy dzień się wydłuża i robi się jaśniej (słońce jest wyżej) - dlatego najwięcej kwok jest na wiosnę
- pasze - mówią, że jak się ograniczy zawartość białka w dawce pokarmowej (z 16% - pasza dla niosek do 11% - pszenica) to sprzyja wyciszeniu nieśności.

Na pewno kura, żeby stać się nasiadką musi się wynieść - znieść ostatnie dojrzałe, uformowane jajo w danej serii. Mają na to wpływ hormony. A na wydzielanie hormonów działają poszczególne warunki: i długość dnia, i pasza, i kurnik - dostępność odpowiednich gniazd, i wybieg, i stado - hierarchia, i geny oraz stan zdrowia. Tyle, że w różnym układzie - jedna kura będzie potrzebowała wszystkich, inna jednego, a jeszcze inna tylko części. Napiszę więcej: ta sama kura, w tych samych (w naszym pojęciu) warunkach, jednego roku zakwoczy, a w następnym - nie.

A odnośnie liliputki - nic na siłę. Jak nie będzie chciała - nie zmusisz. Są czasem takie kurki, które kwoczą na cały kurnik i okolicę: przesiadują w gnieździe, dziobią, koktają, ale np. tylko przez kilka godzin dziennie, a potem nocują na grzędzie, albo posiedzą parę dni i nakład do wrzucenia. Czasem nawet posiedzą dłużej, ale nie obracają jaj, niszczą jaja lub zabijają maluchy. Kura to nie maszyna, też czasem ma jakieś niedoskonałości i nie naprawisz :)
Ale możesz zrobić jej kilka gniazd do wyboru, ładnie wyścielonych, zasłoniętych przed innymi kurami i zaciemnionych. Możesz nawet zamknąć ją w takim gnieździe na noc czy dwie (w dzień trzeba wypuścić do jedzenia, picia i kąpieli). Może jej się spodoba. Dopiero jest marzec, jeszcze któraś będzie kwoczyć :)

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-03-25, 09:55   

Bawka, Dziękuję za informację :D , Postaram się ja zamknąć na noc .. może się spodoba ? :) a jeśli nie no to sproboje maj/czerwiec :D Kurka wydaje się opiekuńcza często broni gniazda, wydaje się że oddała by życie za gniazdo .. czasami próbowałem jak siedziała znieść jajko to dawałem koło niej inne jajko i brała je pod siebie..

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-03-25, 20:51   

jerzy030349, Dzieki za propozycje, lecz niestety na wstepie musze odmowic :( dzis kaczka mi usiadla na 6 jajach, i druga kaczka szykuje sie na legi wiec bede miec za duzo maluszkow .. a miejsca zbytnio nie mam wiec musze poczekac :'(

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-03-26, 19:04   

Bawka, Niby kogut zniecheca kure do siadania ... ale jak ? :? :?:

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 145 razy

Wysłany: 2020-03-26, 20:13   
   Nr Tel.: 601 654 364

nie wiem :)

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-03-27, 14:25   

Bawka, u mnie koguty nawet pomagaja w siadaniu, bo wchodza do gniazd i wolaja kurki do zniesienia jaja :d

jerzy030349 
Specjalista

Województwo: wielkopolskie

Wysłany: 2020-03-27, 15:00   

Kurka Naturka, Obserwój co koguty robią po zniesieniu jajka przez kurę gdy opuści gniazdo.
Nie ma to nic wspólnego z pomocą wysiadywania jaj.

Wiki01 

Województwo: WIELKOPOLSKA
Wysłany: 2020-03-29, 11:53   

To że koguty wchodzą do pustych gniazd to nic nadzwyczajnego bo robi to większość kogutów czy liliputów czy akurat kogutów czubatych w moim przypadku po czym wołają do siebie kurę najczęściej tą która szuka miejsca do zniesienia jajka.Kury to nie indyczki które można przyuczyć lub jak kto woli przymusić do siedzenia .Kwoka musi posiadać silny instynkt kwoczenia bez niego nie będzie chciała wysiadywać.Można owszem pozwolić jej by naniosła jajka w jakimś miejscu nie zabierać ich i może to spowoduję że za kwoczy i siądzie ale nie ma 100 % pewności.Najczęściej kwoczą kury które wywodzą się od kwoczących ptaków .W moim stadzie czubatek nie mogę narzekać na brak kwok ale mam 2 sprawdzone kury które obecnie wysiadują są sprawdzone dostają jajka i siedzą nie przeszkadza im tez przeniesienie gniazda co czasami w przypadku kur jest dość problematyczne .

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-03-30, 11:13   

Wiki01, Dziękujęęę za odpowiedź, i tak wiem że kura jak nie posiada instynktu kwoczenia to nie usiądzie :( , Może pogoda zrobi swoje bo od kilku tygodni ciągle świeci słoneczko :)
Ostatnio zmieniony przez Kurka Naturka 2020-03-30, 11:13, w całości zmieniany 1 raz  

Piotrek24 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2020-03-31, 06:59   

U mnie drugi rok z rzędu zasiadła kura vorwerka, które instynkt mają bardzo słaby. Jak widać wszystko jest możliwe :) Jeszcze niech tylko brakel usiądzie to będzie prawdziwy cud ;)
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2020-03-31, 12:38, w całości zmieniany 1 raz  

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-03-31, 14:50   

Piotrek24, Fajnie :) , oby ci usiadła :D U mnie kwok brak .. jedyna moja kwoka jaką miałem w mojej "karierze" to rok temu zwykła nioska towarowa.. niestety jastrząb ją zabił i kwoczek nie mam :( z pisklat udało mi się odchować jednego koguta z majowych legów (naturalnych) ale wiadomo, koguty nie siadają... Tak bardzo ubolewam nad tym że nie udało mi się odchować chociaż jednej kurki, a było ich 6 :'( wszystkie przepadły... Teraz to jedynie kaczka mi niesie, zniosła 12 jajek zrywa puch.. pewnie usiądzie :d chociaż taka dobra wiadomość .. :)

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-04-06, 18:03   

Cytat:
Ale możesz zrobić jej kilka gniazd do wyboru, ładnie wyścielonych, zasłoniętych przed innymi kurami i zaciemnionych.

Zrobiłem przmeblowanie w kurniku, zrobiłem nowe gniazda i.. kaczce dałem ładniejsze gniazdo, ostatnie, zaciszne, ponieważ wysiaduje, wiec nie mogłem jej dać gniazda gdzie jest non stop ruch moich "ciężarówek" :D .. korki jak w poznaniu :lol: .. do sedna, wszystkie kury chcą znieść jajko u kaczki.. zamiast się znieść w sąsiędnim "boxie".. nie rozumiem dlaczego przed tem i teraz pchają się jak nachalne do gniazda.. jedna to nawet ma w myślach kwoczenie w nim :diabel::
Ostatnio zmieniony przez Kurka Naturka 2020-04-06, 18:04, w całości zmieniany 1 raz  

Kurka Naturka 
Pasjonat drobiu

Wysłany: 2020-04-06, 18:07   

jerzy030349,
Cytat:
Obserwój co koguty robią po zniesieniu jajka przez kurę gdy opuści gniazdo.
Nie ma to nic wspólnego z pomocą wysiadywania jaj.

Nic, dalej siedzą z nią, jedynie troche im adrenalina wzrasta i jak chce zobaczyc czy jest jajko to mnie dziobią... :?

Odpowiedz do tematu