Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 05 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Automatyczne otwieranie drzwi kurnika
Autor Wiadomość
Cyk 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2020-03-27, 22:16   Automatyczne otwieranie drzwi kurnika

W związku z tym że są u mnie drapieżniki muszę zamykać i otwierać kurnik codziennie.
O ile zimą późno się rozwidnia i nie ma z tym problemu, to już latem trochę tak nie za bardzo bo już o trzeciej robi się widno i jak pójdę o szóstej to już wszystkie stoją przy drzwiach.
Niby plan jak to zrobić już mam, ale po co wyważać otwarte drzwi i może ktoś z forum już wymyślił tani prosty i nie zawodny system automatycznego otwierania drzwi.

tmarian 

Województwo: kujawsko-pomorskie
Wysłany: 2020-06-12, 09:55   Automatyka

W moich poprzednich wpisach o budowie kurnika znajdziesz informację o sposobie otwierania wyjść dla kur.
Pierwotnie założyłem siłowniki 230V (takie od świetlików na zdjęciu poniżej) o skoku 350 mm.
Sterowane były zwykłymi przyciskami puszkowymi góra/dół (na zdjęciu). Uważałem że automatyczne otwieranie nie ma sensu.
Z różnych względów - a to nie wiem, czy wszystkie kury weszły, czy którejś nie przytrzasnę...
Jednak zdecydowałem się na wprowadzenie automatyki - chyba z lenistwa...
Dokupiłem sterownik rolet Wi-Fi i podłączyłem (na zdjęciu). Teraz mogę ze smartfona otwierać i zamykać. Warunkiem jest zasięg sieci. (można również radiowo na pilota - jak np. bramy).
Czynna jest również funkcja ręczna przyciskiem góra/dół.
Poza tym jedna uwaga - wszelkie drapieżniki typu lis, kuna udają się na polowanie na przełomie nocy i dnia. Zbyt wczesne otwarcie może być samobójstwem. Tak samo ustawienie automatyki w trybie zmierzchu/wschodu słońca.

Cyk 

Wysłany: 2020-07-06, 20:35   

Fajny system ale jak dla mnie zbyt skomplikowany i za drogi, nie żebym sobie z tym nie poradził, czy tam mnie nie stać, ale po prostu lubię tanie i bardzo proste rozwiązania, i jak dla mnie automatyczne zamykanie również nie ma sensu bo właśnie istnieje możliwość że jakiś ptak zastanie na zewnątrz i wolę sprawdzić i zamknąć kurnik osobiście, ale za to otwieranie to super sprawa i ja rozwiązałem to przy pomocy kilku prostych elementów, koszt to około 30 zł, części potrzebne do całego systemu to zamek elektromagnetyczny od furtki, koszt około 15 zł do tego włącznik czasowy taki najtańszy za 10 zł, dwie rolki, kawałek sznurka lub cienkiej linki i pusta bańka po oleju.
Działa wszystko pięknie, brak prądu nie przeszkadza bo można otworzyć ręcznie, jednym słowem prosto tanio i solidnie, jak ktoś będzie zainteresowany to opiszę jak to zrobić, otwieranie ustawia się na godzinę i można ustawić o której tylko godzinie chcemy żeby się kurnik otworzył :) .

tmarian 

Województwo: kujawsko-pomorskie
Wysłany: 2020-07-06, 23:13   

Każde rozwiązanie pozwalające usprawnić obsługę jest ze wszech miar wskazane.
Na dziś u mnie kurnik zamyka się o 22:00 i nie ma szansy że kura zostanie na wybiegu.
Otwiera się o 6:00, wtedy drapieżniki już nie polują...
W miarę zmiany pory zmierzchu i świtu te parametry będę zmieniał.
Oczywiście z odpowiednim marginesem.

Cyk 

Wysłany: 2020-07-06, 23:30   

Masz rację kury raczej wejdą bez większych problemów, ale pawie jak jest ładna pogoda to trzeba je dopilnować bo potrafią zostać na noc na zewnątrz i trzeba je zapraszać do kurnika :)

jankow3000 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2020-07-07, 14:50   

U mnie od kilku lat śmiga na automacie (nie czujka światła, tylko na sztywno wrzuciłem wygenerowaną listę wschodów i zachodów dla mojej lokalizacji) + minimalny próg z rana, żeby w lecie o 4 nie wychodziły.
I rozwiązanie się sprawdza - biegusy raz tylko nie weszły (coś je musiało wystraszyć), kury zawsze zdążyły.

Natalia 

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2020-08-03, 00:07   

Cyk napisał/a:
jak ktoś będzie zainteresowany to opiszę jak to zrobić, otwieranie ustawia się na godzinę i można ustawić o której tylko godzinie chcemy żeby się kurnik otworzył :) .

Cyk, można prosić o opis? :)

Odpowiedz do tematu