Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki dla Ptaków
Autor Wiadomość
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-04-26, 20:15   Budki dla Ptaków

Budki dla Ptaków

- Jakie są u was w okolicy i jakie robiliście sami?


Mi się dziś troszkę po południu nudziło i tak powstały 3 budki :D

{Wszystkie foto robione tel. kom)

Wszystkie miały jak najbardziej naturalnie wyglądać... myślę że się udało (chyba)



W lesie znalazłem połówkę pniaka, wydrążyłem wszystko tak że sama "2/3cm "skorupa" została - przerobiłem to na budkę :D






--

A tu wyszło takie coś :)






--

Tu wydrążyłem całego pniaka (trochę za mały) :| - i zrobiłem większy otwór wlotowy z myślą o szpaku :D





A wy? Też robiliście budki?

Fotografia(144).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1116 raz(y) 49,99 KB

Fotografia(143).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 983 raz(y) 42,78 KB

Fotografia(142).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 937 raz(y) 44,71 KB

Fotografia(141).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 958 raz(y) 41,51 KB

Fotografia(140).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 980 raz(y) 43,13 KB

Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-04-26, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-09-23, 11:14   

A co powiecie na temat tej budki lęgowej dla szpaków??? To jest jej drugi sezon . W pierwszym roku były tylko 1x młode ale już tego roku były 2x :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :D :D :D :D I jeszcze jedno pytanie czy trzeba czyścić budkę po skończonym sezonie ?
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2007-09-23, 13:54   

Brawo Panowie :) Zachęcam do budowy budek. Ale z zachowaniem pewnych zasad i dobrej jakości materiałów.

Kilka zasad i wskazówek,

- budka powinna być szczelna
- powinna mieć własciwej wielkości otwór (najczęściej popełnianiu błąd to za duża średnica wlotu!)
- powinna mieć możliwość otwierania (aby czyścić ją po sezonie lęgowym)
- patyczek poniżej wejścia jest doskonałym rozwiązaniem ale dla drapieżników chcacych wyjesć lokatorów!
- warto zamontować spadzisty, wystający daszek (aby zapobiegał namakaniu gniazda i aby ciężej było się utrzymać ewentualnemu drapieżnikowi na spadzistym dachu)
- budki ze sklejki tylko marnują nasz i ptasi czas. Są zbyt nietrwałe.
- wieszaj budki z dala od ruchliwych dróg i wysoko (ciekawość ludzka i zwierzęca nie zna granic)


Tutaj kilka przydatnych informacji o budkach.
http://www.pwg.otop.org.pl/chronic1.php

http://www.przyrodapolska...3/skrzynki.html

Prawidłowo wykonane i sprawdzone budki:
http://www.ussuri.pl/ptaki/ptaki.htm
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-09-23, 14:11   

Kamikazi, Dziękuje za porady dotyczące robienia budek .A czy to prawda że budka powinna mieć otwór od strony południowej czy jest to obojętne :?:
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2007-09-23, 14:26   

Kituś, to raczej nie ma znaczenia ale ponoć częściej zasiedlane są budki wschodnie i południowo wschodnie.
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
collie 


Województwo: Polska
Wiek: 32
Dołączyła: 07 Cze 2008
Posty: 135
Wysłany: 2008-06-11, 18:11   

u mnie są jak narazie dwie budki,w jednej zasiedliły się sikorki bogatki a w drugiej modraszki :d ,a w zakamarkach domu wróble,miałam także kiedyś dwa gniazda kopciuchów ale w tym roku ani jednego :?
;)
 
 
Direct.pl 


Województwo: Warminsko mazurskie
Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 16
Wysłany: 2009-06-14, 16:54   

budki musza miec 5 otworow po 1cm na dnie(zęby pasozyty wypadały;)

Obecnie robię 40 budek z oflisów sosny/swierku, 3 duze dla kaczek, 10 samo-napełniających się karmników, 3 zwykle na stojaku!!!

Czy lepiej spytać się leśniczego czy mogę wywiesić budki??
_________________
Zycie bez ptaków i natury jest dla mnie jak życie bez powietrza czyli brak życia!!
Ostatnio zmieniony przez Direct.pl 2009-06-14, 16:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian914 


Województwo: Mazowieckie
Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 2
Wysłany: 2010-12-23, 12:09   

Myślicie że ten karmnik nie jest za blisko drzew?

http://img703.imageshack.us/i/dsc00706d.jpg/
 
 
JABOL1986 



Województwo: Lubelskie
Wiek: 37
Dołączył: 19 Kwi 2008
Posty: 432
Skąd: Chrzanów
Wysłany: 2010-12-23, 20:50   

Adrian914, Moim zadaniem jest ok, to że akurat jest blisko drzew to plus ponieważ ptaki mogą szybko czmychnąć przed drapieżnikiem w gęstwinę. Gorzej jak ten drapieżnik będzie innego typu np. kot i zaskoczy ptaki z ukrycia.
_________________
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=13568
 
 
Adrian914 


Województwo: Mazowieckie
Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 2
Wysłany: 2010-12-24, 08:52   

Kotów akurat nie mam a pies nawet nie podchodzi do karmnika ;)
 
 
lolek9898 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 26
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 238
Skąd: Borzecin
Wysłany: 2010-12-26, 18:53   

Ja stworzyłem pare budek dla ptaszków i na wiosnę je powiesze:DPostaram dodać później zdjęcia.Zrobię budki jeszcze dla kopciuszków :D

Pozdrawiam.
_________________
Karol Czernek
 
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-12-26, 22:47   

lolek9898, skrzynki lęgowe wiesza się zimą, żeby drewno z którego są zrobione "zestarzało się" i wtedy po wybraniu oczywiście odpowiedniego miejsca do zawieszenia mamy większą szansę, że zostaną zasiedlone w nadchodzącym sezonie lęgowym przez gatunki "ciekawsze" niż wróble i mazurki.
A i jeszcze jedno. Często wieszamy skrzynki lęgowe o nieodpowiedniej konstrukcji.
Kiedyś wyszukałem w internecie stronę z projektami skrzynek lęgowych profesora Sokołowskiego. Te polecam jako właściwe. Muszą mieć odpowiednie rozmiary dla danego gatunku, oraz rzecz najważniejszą otwierany front!
Konieczne jest bowiem czyszczenie skrzynek jesienią z pozostałości po wcześniejszych lęgach.
W sklepach wielkopowierzchniowych z działami ogrodniczymi często można kupić gotowce! To kusi, ale radzę przemyśleć taki zakup.
Tam gdzie pracuję wybrałem z katalogu takie modele które, wydawały mi się najbardziej funkcjonalne, a nie tylko ładnie wyglądające (jest nawet skrzynka dla nietoperzy, która po drobnej przeróbce mogłaby posłużyć kowalikom i pełzaczom) Niestety żadna nie posiadała otwieranego frontu do czyszczenia. A największą "kaszaną" okazała się skrzynka wydrążona w pieńku brzozowym (normalnie to polecałbym najbardziej) Po odkręceniu jednego wkręta prawie byłem zadowolony, bo daszek odsuwa się na bok, wiec można czyścić! Ale rozczarowało mnie wnętrze!
Chyba ta firma miała za małe wiertło na wyposażeniu, albo skrzynka miała być przeznaczona dla kolibrów np. :D bo tyle w jej wnętrzu było miejsca na gniazdo!
Podsumowując przy budowie skrzynek lęgowych warto korzystać ze sprawdzonych dobrych wzorców i wieszać je w odpowiednim terminie, w miejscach dla ptaków bezpiecznych.
 
 
lolek9898 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 26
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 238
Skąd: Borzecin
Wysłany: 2010-12-27, 17:19   

wj1964,dzięki Ci za ważne informacje...teraz będe wiedział że trzeba wywiesić :D Nieraz jak jestem w sklepach ogrodniiczych to mają piękne budki dla ptaków i kuszą.Ale teraz wiem!

Pozdrawiam.
_________________
Karol Czernek
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14