Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jarząbek - Bonasa bonasia
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-11-24, 19:16   

Jarząbek - Bonasa bonasia L., jest naszym najmniejszym kurakiem leśnym, do którego bardzo trudno podejść, ponieważ jest bardzo ostrożny. Zaliczany jest do rodziny głuszczowatych. Wielkością zbliżony jest do kuropatwy. Jego naturalnym siedliskiem są lasy (preferuje starodrzewy liściaste z niewielką domieszką drzew iglastych). Teren, na którym występuje to powierzchnia Eurazji, od Pirenejów aż po Pacyfik. Ptak ten prowadzi skryty tryb życia, najłatwiej go zaobserwować w okresie wiosennych godów jak i wczesną jesienią, kiedy to ptaki te przeprowadzają pozorne tokowisko.

W okresach stosunkowo licznej populacji jarząbków, odbywały się na nie polowania (niechętnie do nich strzelano z powodu szybkiego lotu oraz upierzenia maskującego, co stanowiło problem w ich dostrzeżeniu w odpowiednim momencie). Podejść jarząbki można stosując starą sztuczkę, z wykorzystaniem wabika, wabik ten jest wykonany, z kości goleniowej bażanta, ma kształt gwizdka. Przez który wydaje się dźwięki podobne do tokującego samczyka, jeśli chcemy zwabić samiczkę, natomiast jak chcemy zwabić samca to należy wydawać odgłosy przypominające dźwięk samicy. Każdy wabiarz na początku swojej nauki gwizdania może czuć się rozczarowany, bo jedyne ptaki, jakie będą na te dźwięki reagowały będą sójki.

U jarząbków występuje słabo zaznaczony dymorfizm płciowy. Barwa podstawową tych ptaków jest kolor szary z gęstymi brunatno-czarnymi pasami. Ptaszek ten jak większość kuraków leśnych ma opierzone nogi. Jego cechą charakterystyczną jest mały czubek, który nastawia w momencie, kiedy jest podniecony lub zaniepokojony. Wokół oka występuje białą obręcz. Pierś ma kolor jasny i jest ozdobiona wzorem przypominającym rybią łuskę. Pióra ogonowe mają kolor szarobrunatny, poza dwiema środkowymi, które mają barwę grzbietu ptaka. Ogon jest przyozdobiony białym i czarnym pasem na końcu sterówek. Kogucika od samiczki można od różnic po czarnym podgardlu z białą obwódką.

Jarząbki zakładają gniazdo przeważnie na ziemi pod osłoną krzewów lub gałęzi, rzadziej wykorzystują do celów rozrodczych porzucone gniazda ptaków drapieżnych. Okres rozrodczy zaczyna się na końcu kwietnia tokami, w trakcie których dobierają się pary małżeńskie. W skład zniesienia wchodzi przeciętnie od 6 – 15 jaj, które samiczka wysiaduje sama przez okres około 3 tygodni. Pisklęta po wykluciu pozostają kilka godzin w gnieździe w celu nabrania sił po ciężkiej pracy włożonej w rozbicie skorupki jajka. Puch maluchów przyozdobiony jest ochronnymi pasami. Od momentu wyjścia z gniazda w opiekę nad potomstwem włącza się aktywnie samiec. W razie zagrożenia rodzice starają się odciągnąć uwagę napastnika od piskląt. Młode jarząbki szybko rosną i w wieku dwóch tygodni mają już wykształcone lotki, dzięki temu mogą nocować w raz z rodzicami na drzewie. Pokarmem jarząbków są zielone części roślin, młode pączki i pędy, w okresie letnim w skład diety wchodzą również owady i bezkręgowce. Ptaki te są bardzo rzadko utrzymywane w niewoli.

mateusz20


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
 
 
Luki10 


Województwo: Śląskie
Wiek: 31
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-06-26, 14:34   

CZy istnieje możliwość hodowania Jarząbków w amatorskiej domowej hodowli czy jest to zabronione??? ;)
 
 
 
tragopan 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Śląski
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 231
Skąd: Aleksandria
Wysłany: 2009-07-09, 21:16   
   Nr Tel.: 504 008 332


Młode jarząbki.











_________________

Hodowla głuszcowatych
Hodowla przepiórek
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12