Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wróbel.
Autor Wiadomość
Bażancia matula 
Iluzja


Województwo: śląskie
Pomogła: 8 razy
Wiek: 27
Dołączyła: 19 Wrz 2006
Posty: 584
Skąd: zza krzaka ;-)
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2006-11-04, 09:57   Wróbel.

Na sam pczątek słowo o wróbelkach na moim placu i wokół mnie ...




Wokół moje domu było 12 gniazdek wróbli lęgły się na starej szopie w dziurach i wszelkich zakamarkch jest ich całe stado są dorosłe i bardzo rozrabiarskie ponieważ opowiem Wam niesamowią hhistorię o wróblach :


Wastęp : lubię bardzo skubać w wolnych chwilkach kukurydzę a moje wróbelki niesamowicie napadły na mnie. :-| przelękłam się bardzo ;-)


Rozwinięcie : no więc bardzo się przelękłam niestety nie napadły na mnie tylko na... koszyczek pełen kukurydzy :-D :mrgreen: byłam trochę przelękniona więc zamknęłam ocvzy bo naprawde one się mnie nie bały bo ja się ich bałam więc zamknęłam oczy a gdy wszytsko ucichło otwarłam oczy koszyk był pusty :-| :hahaha: hihihi nadal serce biło mi jak szpadle w kopalnmi ale wtedy uświadomiłam sobie : przeciez wróbelki są takie malutkie a ich dziubki jeszcze mniejsze a kukurydzy ziarenka są dość duże nie mogły więc ich przełknąć , myslałam nad tym 2 dni , pewnego raneczka wyszłam na dwór i zobaczyłam pełno kukurydzy na trawniku a na drzewie siedziały zróble i wyrzucały tylko te ziernka bo nie mogły ich przełknąć :hahaha: ha haha dacie wierę???


ZAkończenie : były tych ziarenek garście no i cuż ??? mam nauczke wróble są małe, troszkę wścibskie i rozrabiarskie ;-) a morał z tego taki : niegd nie zostawiaj koszyczka / wiaderka z kukurydzą na dworze , zwłaszcza gdy w poblizu są wróble ;-) ;-) ;-)




Wróble

Towarzyszą nam od dzieciństwa. Są to brązowe małe ptaszki najczęściej spotykane w miastach jak i na wsi . To ptaszki które są rozpoznawane przez wszytskie nawed całkiem małe dzieci . Ja po razpierwszy w życiu rozpoznałam właśnie wróbla miałam wówczas 3 latka hihihi samiczka jest mniejsza i ma brązowy brzuszek , samiec brązowy samicai jest bardziej wyblakła samiec na czarną plamkę na główce . dł. ciała ok. 14-15 -16cm
rozpiętość skrzydeł ok. 20 cm waga ok. 28g


Pożywienie : Robaczki , nasionka zbóż , nasiona zbóż, chwastów . W Polsce wróbel jest objęty ochroną . Jaja wysiadywane są przez okres około 12 dni przez samca i samice . Piskleta wylatują z gniazda po około 18 dniach . Gniazda zakładaję w szczelinkach domów w bocianich gniazdach . Wylęgają się od2 do 5 lęgów na rok jajka 22x13-15 mm




To najczęściej spotykane ptaszki , które spotykamy waszędzie ;-) [/i]
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-05-01, 19:40, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-11-04, 10:23   

Bażancia matula napisał/a:
Wylęgają się od2 do 5 lęgów na rok jajka 22x13-15 mm
aż 5 - myślałem że nie więcej jak 3 w roku zdążom :-|
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-04, 10:25   

Tak, są to malutkie ptaszki występujące u nas chyba od zawsze i goszczące na naszych posesjach. Kiedyś ptaków tych było o wiele więcej-dziś........no cóż jak i inne ptaki ucierpiały także i one. Zapewne populacja tych ptaków zmniejszyła się po przez środki chemiczne (opryski), choroby tych ptaków jak i jeszcze kilka innych przyczyn.

W przysłowiowym wróbelku wyróznia się:
Wróbel-passer domesticus
Mazurek-passer montanus, jak i bardzo podobny do nich, jednak nie należący do tej samej rodziny ...
Potrzos-emberiza schoeniclus

Pierwsze dwa gatunki ptaków zimują w naszym kraju, potrzos tylko w nielicznych grupkach. Wszystkie te ptaki są zbliżone do siebie wielkością jak i cięzarem, różnią się tylko ubarwieniem.

link-wróbel
http://www.asks86.dsl.pip.../pasdom4219.jpg
link-mazurek
http://www.geocities.com/...r_montanus2.jpg
link-potrzos
http://www.eppkas.gr/poul...schoeniclus.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-11-04, 14:06   

potrzos należy chyba do trznadlowatych 8-)
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-04, 16:31   

mirass, napisałem że nie nalezy on do tej rodziny.Pokazuje go gdyż jest podobny wyglądem, a chcę przedstawić jego wygląd by można było odróżnić go od pozostałych. Nie wszystcy się na ptakach przecierz znają doskonale.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2006-11-04, 18:34   

Podobno w Polsce jest więcej zięb i sikorek niż wróbli, ale wydaje mi się to troche nieprawdopodobne ponieważ wróble są wszędziej tam gdzie jest jedzenie, a żeby znaleść ziębe trzeba się troche natrudzić :-P
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-04, 21:35   

Rocki, u nas zięb jest mnóstwo i nawet mógł bym w to wierzyć że tak jest. Sójek jest masa i innych ptaków a wróbli- ........naprawdę mimo tego że są to w niezbyt dużych stadkach.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2006-11-04, 21:49   

w mojej okolicy trudno o ziębe, a wróbli nie brakuje, chociarz kiedyś było ich znacznie więcej, sikorek też jest u mnie masa zwłaszcza zimą i wiosną, sa bogatki i modraszki... :-D
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2006-11-08, 11:20   

W miastach Dośc często zdażają się osobniki białe lub z białymi piórami.Widziałem zdjęcia wróbli z białymi piórami"szekami" hodowanych w niewoli,w pary dobiera się ptaki z białymi piórami ,dzięki czemu następne pokolenia utrwalają kolor biały,
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-06-25, 22:45   

Młody wróbelek.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
kopi 



Województwo: Dolnośląskie
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 54
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-01-17, 14:51   

Ładne zdjęcia a zwłaszcza wróble szeka.

wróbel.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 513 raz(y) 69,45 KB

_________________
Bogdan
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2011-01-17, 15:22   

U mnie wiecej jest mazurków niż wrobli ale są.Miedzy wroblami a mazurkami nie jest wielka różnica ubarwienia więc lepiej najpierw dobrze sie przyjrzeć zanim powie się co to.
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2011-01-17, 15:28   

U mnie także mazurków trochę więcej niż wróbli.
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2011-04-20, 19:55   

Witam!
Jak miewają się "Wasze" wróble? Ostatnimi czasy słyszę, że ptaków tych jest coraz mniej, ale ja tego nie zauważam. Wręcz przeciwnie. Każdej wiosny przybywa ich coraz więcej i więcej. Byc może mają dobre warunki(dach kryty dachówką, gąsiory, do których wciąż donoszą nowy materiał na gniazdo, spore ilości wysokich świerków i sosen, w których znajdują schronienie każdego dnia i niezliczone ilości owadów w sadzie, w którym nie używa się środkó chemicznych). Nie przeszkadzałoby mi to w ogóle, gdyby nie fakt, że wyrządzają coraz więcej szkód. Zjadają pączki drzew owocowych, niszczą kwitnące byliny, takie jak krokusy, żonkile,a nawet cesarskie korony. Wyganiają inne ptaki z budek lęgowych. Nie wygląda na to, że populacja wróbla drastycznie się kurczy, przynajmniej nie tutaj. W lipcu na polach uprawnych można zauważyć stada liczace tysiące tych ptaków, które spożywają niedojrzałe jeszcze ziarna pszenicy. Później część z nich szuka nowych miejsc na zimę, a na wiosnę całą historia zaczyna się od nowa. Odwieczny wróg- krogulec- nie stanowi większego niebezpieczeństwa. Szkoda, że łupem tego drapieżnika padają dużo częściej mniej zwinne zięby, dzwońce czy trznadle. Wróbel częściej schroni się w krzewie bukszpanu, gęsto przyciętym żywopłocie czy w zaciszu strychu.
Pozdrawiam, Darek
_________________
Darek
 
 
malwa 



Województwo: śląskie
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Lis 2009
Posty: 56
Wysłany: 2011-04-21, 12:01   

A ja muszę przyznać, że odkąd się wyprowadziłam na obrzeża miasta (w zasadzie to wieś ale wpisana w tereny miasta) nie widziałam ani jednego wróbla, całe stada mazurków są, a wróbli w ogóle. W centrum miasta, tak i owszem, ale na obrzeżach nie, ciekawe dlaczego? Czyżby populacja wróbla u mnie w mieście tak się przywiązała do "miejskich luksusów", że całkiem się wyniosła?
Ostatnio zmieniony przez malwa 2011-04-21, 12:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14